Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rowerowy Maj na półmetku. Które szkoły i przedszkola walczą o nagrody?

Jeszcze do 31 maja uczniowie i przedszkolaki w Gdańsku i w 20 innych miastach i gminach w całej Polsce rywalizować będą w IV edycji Rowerowego Maja. Tradycyjnie w połowie kampanii ogłoszono liderów współzawodnictwa, żeby jeszcze bardziej rozgrzać “rowerowe emocje” wśród młodych gdańszczan.

Rowerowy Maj na półmetku. Które szkoły i przedszkola walczą o nagrody?
A
A
data publikacji: 22 maja 2017 r.

Hulajnoga też się liczy - dziewczynka z Przedszkola nr 71 w Gdańsku jedzie na zajęcia
Hulajnoga też się liczy - dziewczynka z Przedszkola nr 71 w Gdańsku jedzie na zajęcia
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Stawką w gdańskiej grze są trzy nagrody główne dla podstawówek i jedna dla przedszkoli (ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska). Najbardziej rowerowa duża szkoła otrzyma 30 tys. zł, szkoła średniej wielkości - 20 tys. zł, mała - 10 tys., przedszkole - 2 tys. zł. Zwycięzcy sami zdecydują na jakie szkolne wyposażenie wydadzą finansowe trofea.

Średnia frekwencja rowerowa w połowie kampanii wśród gdańskich podstawówek wyniosła 52,91 proc. - co oznacza, że taki właśnie procent wszystkich uczniów codziennie dojeżdżał na zajęcia na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach. Aktywność dzieci wyniosła blisko 76 proc. - taki procent uczniów choć raz w ciągu maja dotarł do szkoły w sposób premiowany w kampanii.

Obecność w Rowerowym Maju, próbka plakatów z klas czwartych w Szkole Podstawowej nr 19 (ZKPiG nr 6) w Gdańsku na Oruni
Obecność w Rowerowym Maju, próbka plakatów z klas czwartych w Szkole Podstawowej nr 19 (ZKPiG nr 6) w Gdańsku na Oruni
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

A liderami są....

Wyniki liderów klasyfikacji oczywiście znacznie od tej średniej odbiegają. I tak:

  •  wśród dużych podstawówek prowadzi obecnie Szkoła Podstawowa nr 80 (z frekwencją 71,11 proc.); na drugim miejscu są ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli Szkoła Podstawowa nr 12 (z wynikiem 70,32 proc.), pierwszą trójkę zamyka Szkoła Podstawowa nr 8 (61,90 proc.)
  • wśród podstawówek średniej wielkości liderem jest Szkoła Podstawowa nr 45 (z frekwencją 74,68 proc.), drugą pozycję zajmuje ubiegłoroczny triumfator tej kategorii - Szkoła Podstawowa nr 92 (72,98 proc.), na trzecim miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 76 (68,71 proc.)
  • wśród małych szkół prowadzi Szkoła Podstawowa nr 62 (frekwencja 79,49 proc.!), na drugim miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 84 (znów zwycięzca z 2016 r.!) z frekwencją 76,49 proc., ostatni na półmetkowym pudle są w tej kategorii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 46 (64,76 proc.).
  • wśród przedszkoli prym wiedzie Przedszkole nr 62 z frekwencją 74,23 proc., na drugim miejscu są zwycięzcy z 2016 r. - Przedszkole nr 39 (71,47 proc.), a tuż za nim Przedszkole nr 13 (69,5 proc.).


Informacje na temat wyników wszystkich placówek uczestniczących w kampanii znaleźć można na profilu Rowerowego Maja na Fb.


Rolki także w modzie w tym roku - scena z podwórka Przedszkola nr 71 w Gdańsku na Oruni
Rolki także w modzie w tym roku - scena z podwórka Przedszkola nr 71 w Gdańsku na Oruni
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Rowerowy Maj bardziej "rolkowy" i "hulajnogowy"

W jaki sposób policzono te wyniki? Odpowiadają za nie koordynatorzy Rowerowego Maja z poszczególnych placówek uczestniczących w kampanii. Ich rolą jest zliczanie “rowerowej obecności”, którą dzieci (a w tym roku także pracownicy szkoły czy przedszkola) odznaczają na plakatach kampanii za pomocą kultowych już naklejek z wizerunkiem roweru każdego dnia, gdy dotrą na zajęcia w premiowany sposób. Każda klasa ma oddzielny plakat, zespół pracowników również. Dzieci wklejają nalepki dodatkowo także do specjalnych rowerowych książeczek. Rezultaty osiągnięte przez wszystkich uczestników kampanii trafiają do Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu, który nadzoruje przebieg akcji w mieście, a konkretnie do Moniki Evini - koordynatorki Rowerowego Maja w Gdańsku.

- Można odnieść wrażenie, że pod szkołami jest w tym roku mniej rowerów niż w dotychczasowych edycjach, tym razem wyjątkowo wielu uczniów zamieniło je na hulajnogi i rolki. Odnotowaliśmy duży wzrost wykorzystania tych form dojazdu na zajęcia - mówi Monika Evini, koordynatorka Rowerowego Maja z Referatu Mobilności Aktywnej UMG. - A wyniki? Gratuluję aktualnym liderom, ale rywalizacja jeszcze trwa i wiele może się zmienić.

Mimo nieomal zimowej pogody na początku rywalizacji, której najbardziej ekstremalnym objawem były opady śniegu, średnia frekwencja rowerowa wśród małych gdańszczan startujących w kampanii nie spadła poniżej poziomu z ubiegłego roku, tak samo jak aktywność rowerowa, czyli procent dzieci, które choć raz w przeciągu maja dojechały na zajęcia w premiowany sposób.

- Byłem przekonany, że bardzo kiepska pogoda na początku maja ostudzi tegoroczne zaangażowanie uczestników akcji - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Szybko zostałem wyprowadzony z błędu, kiedy odwożąc syna samochodem do szkoły podczas opadów śniegu, zobaczyłem na jego twarzy łzy rozczarowania. Mimo zimowej pogody parking pod jego szkołą wypełniony był przyśnieżonymi rowerami. Musiałem mu obiecać, że niezależnie od pogody następnego dntryia pojedziemy na rowerach. Przekonałem się na własnej skórze, jak pozytywną i ogromną energię niesie za sobą Rowerowy Maj!

Czytaj także:

Rowerowy Maj - gdański pomysł w tym roku w 21 miastach i gminach w Polsce

Rowerowy Maj 2016 dojechał do mety - kto był najlepszy?

Najmłodsi też potrafią - Rowerowy Maj u przedszkolaków-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora