PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rowerowy Maj 2016 dojechał do mety. Kto był najlepszy?

Rowerowy Maj 2016 dojechał do mety. Kto był najlepszy?
Znamy już trzy najbardziej rowerowe szkoły podstawowe i najbardziej rowerowe przedszkole w Gdańsku. Właśnie podsumowano wyniki tegorocznej kampanii Rowerowy Maj, która już po raz trzeci udowodniła, że mali gdańszczanie uwielbiają jeździć do szkoły na rowerze, rolkach, hulajnogach.

Rowerowy Maj w jednej z gdańskich szkół.

Przez cały maj uczniowie podstawówek i przedszkolaki z Gdańska wklejały pilnie naklejki w książeczkach Rowerowego Maja i na szkolnych plakatach. Otrzymywało je każde dziecko, które przyjechało do szkoły na rowerze, hulajnodze lub na rolkach. Zbierane w ten sposób punkty zliczali szkolni koordynatorzy akcji Rowerowy Maj, przekazując je następnie organizatorowi akcji - Referatowi Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Za każdy przejazd uczniowie otrzymywali naklejkę do rowerowego dzienniczka.

We wtorek, 7 czerwca, ogłoszono zwycięzców Rowerowego Maja 2016 w czterech kategoriach:

  • wśród szkół dużych najlepsza była Szkoła Podstawowa nr 12 na Ujeścisku. Ponad 95 proc. jej uczniów dojeżdżało na zajęcia na rowerach.
  • Szkoła Podstawowa na 92 na Zaspie z wynikiem bliskim 100 proc. dojazdów na rowerze zwyciężyła wśród szkół średniej wielkości.
  • Szkoła Podstawowa nr 84 na Kokoszkach - lider klasyfikacji szkół małych, może się pochwalić 100 proc. uczestnictwem uczniów w akcji (co oznacza, że każde dziecko przynajmniej raz w maju przyjechał do szkoły na rowerze!).
  • Tytuł najbardziej rowerowego przedszkola przypadł w tym roku Przedszkolu nr 39 przy ul. Opackiej w Oliwie - miało ponad 93,7 aktywnych uczestników.

Komentarze od najlepszych

- Od pierwszej edycji bierzemy udział w Rowerowym Maju, ale wcześniej nie udało nam się zająć pierwszego miejsca, mieliśmy więc duży apetyt na zwycięstwo - mówi Iwona Furmańczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12. - Zaangażowane były nawet dzieciaki z oddziałów przedszkolnych, które przyjeżdżały na czym tylko się dało, także na rowerkach biegowych.

Apetyt na zwycięstwo miała także Szkoła Podstawowa nr 84:

- W zeszłym roku zajęliśmy trzecie miejsce, a rok wcześniej piąte. Walka była więc tym razem bardzo zacięta, bo chcieliśmy być pierwsi. Dojeżdżały dzieci, pracownicy, a nawet ksiądz - opowiada Katarzyna Firkowska, koordynatorka kampanii w najbardziej rowerowej małej szkole. - Nasza społeczność szkolna jest bardzo zżyta, mobilizacja ze starszych klas przechodziła na młodsze.

Justyna Frańczak, koordynatorka kampanii w Szkole Podstawowej nr 92 przyznaje, że dla niej maj był dosyć trudnym okresem, z uwagi na dodatkowe obowiązki związane z Rowerowym Majem. - Natomiast dzieci były przeszczęśliwe. Wiele z nich, choć maj dobiegł końca, nadal dojeżdża do szkoły na rowerach - podkreśla koordynatorka najbardziej rowerowej szkoły średniej wielkości. - W ostatnim tygodniu udało mi się nawet zmotywować uczniów, którzy ani razu nie przyjechali na zajęcia na rowerze, aby zrobili to dla swojej klasy i dla szkoły – opowiada nauczycielka.

Można było dojeżdżać także na hulajnodze...

Statystycznie rzecz ujmując...

A jak kształtują się statystki w skali całego miasta? Przypomnijmy, że w Rowerowym Maju 2016 udział wzięło 22 tys. uczniów i przedszkolaków z Gdańska - z 61 szkół podstawowych (wszystkie poza jedną podstawówki w naszym mieście) oraz 30 przedszkoli. Aż 76 proc. uczniów i 79 proc dzieci przedszkolnych docierało na zajęcia jadąc na rowerach, hulajnogach lub rolkach. W ciągu maja wszyscy mali gdańszczanie odbyli aż 263 tysiące takich przejazdów!

W przyszłym tygodniu do zwycięzców trafią zasłużone nagrody. Główne zostaną rozdane 13 czerwca o godz. 11 (poniedziałek) w Szkole Podstawowej nr 12. Specjalny rowerowy apel poprowadzi sam prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

...albo na deskorolce.

Zasłużone nagrody i wysoki wynik w stolicy

Najbardziej rowerowe szkoły otrzymają odpowiednio (od największej do najmniejszej) po: 30, 20 i 10 tys. złotych do wydania na dowolne wyposażenie. Najlepsze przedszkole otrzyma wybrane przez siebie urządzenia do zabawy, zapewnione przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Dodatkowo jeden ze sponsorów akcji (firma BTProject) na tydzień użyczy SP nr 12 przenośny plac zabaw (tor rowerowy), a SP nr 92 otrzyma stację naprawczą do rowerów od firmy Wojak.

Najbardziej aktywni młodzi rowerzyści dostaną indywidualne upominki, nie tylko rowerowe. Najlepsza spośród wszystkich szkół klasa dostanie wejściówki do centrów rozrywki i na imprezy sportowe.

Dla gdańskich szkół była to już trzecia przygoda z Rowerowym Majem. Szkoły podstawowe w innych miastach m.in.: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie, Zamościu, Lublinie, Tczewie i Elblągu brały udział w kampanii po raz pierwszy. Gdańska kampania spodobała się dzieciom w każdym z tych miast - niezależnie od wielkości i stopnia rozwoju infrastruktury rowerowej. W stolicy na przykład, aktywność rowerowa uczniów wyniosła 79 proc. - przebijając Gdańsk o trzy punkty procentowe.

Główne nagrody pieniężne i rzeczowe w kampanii Rowerowy Maj ufundowało Miasto Gdańsk.

Szczegółowe wyniki wszystkich gdańskich szkół i przedszkoli biorących udział w Rowerowym Maju

Również gimnazjaliści kręcili kilometry - w ramach ECC

Gimnazja nie biorą co prawda udziału w Rowerowym Maju, za to w tym roku zaproszono je do rywalizacji w ramach kampanii „European Cycyling Challenge”. Gimnazjaliści z 23 szkół, które podjęły wyzwanie, wykręciły dla Gdańska 32 tys. km! Najwięcej przejechali uczniowie Gimnazjum nr 48 z Jasienia (w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 2 w Gdańsku) – 13336 km. Szkoła w nagrodę otrzyma 10 tys. zł na zakup dowolnie wybranego wyposażenia.

Jasieńskie gimnazjum ogłosiło radość i dumę ze zwycięstwa na swoim profilu na Facebooku:

 

HURRA! WYGRALIŚMY! Cieszy się społeczność Gimnazjum nr 48 w Gdańsku.


Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze