Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rowerowa rywalizacja miast - Gdańsk znów bije rekordy

Minęło zaledwie 11 dni od startu kampanii European Cycyling Challenge. Wszystko wskazuje na to, że obronimy tytuł mistrza z zeszłego roku! Wciąż można dołączyć do rowerowej mobilizacji gdańszczan, a 12 maja o godz. 12.30 zapraszamy na wideoczat pt. "Gdańsk rowerową stolicą Polski. Prawda czy fałsz?"

Rowerowa rywalizacja miast - Gdańsk znów bije rekordy
A
A
data publikacji: 11 maja 2016 r.

11 maja 2016, okolice Opery Bałtyckiej, popołudnie. Gdańszczanie wracają z pracy...
11 maja 2016, okolice Opery Bałtyckiej, popołudnie. Gdańszczanie wracają z pracy...
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Statystyki mówią same za siebie. Rok temu w rowerowej rywalizacji miast europejskich (European Cycyling Challenge, ECC) gdańszczanie w ciągu całego maja wykręcili wspólnie 450 tys. kilometrów, co zapewniło miastu tytuły rowerowego mistrza Europy i jednocześnie najbardziej rowerowego europejskiego miasta.

Stan rywalizacji na 11 maja 2016 r. to już ponad 286. tys. kilometrów na koncie Gdańska (patrz tabela wyników). Najbliższy wynik ma Wrocław - 88 tys. km.

- Jesteśmy na pierwszym miejscu od pierwszego dnia rywalizacji, w dodatku z miażdżącą przewagą nad konkurentami - cieszy się Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej.

Gdańsk przoduje także w zestawieniu najbardziej rowerowych miast. Na każdy tysiąc mieszkańców przypada obecnie 620 km przejechanych na jednośladzie - kolejne w klasyfikacji litewskie miasto Telsze wykręciło 416 km przeliczonych w ten sposób.

Z aplikacji mobilnej ECC, służącej do rejestracji rowerowych przejazdów na terenie miasta korzysta w tym roku 5,1 tys. gdańskich użytkowników (w 2015 r. na koniec maja było ich 4,5 tys.).

...i ze szkoły.
...i ze szkoły.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Żeby wejść w szeregi gdańskiego teamu, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej kampanii (kto uczestniczył w ubiegłorocznej edycji, nie musi już tego robić) i pobrać darmową aplikację na smartfona „Cycling365” (rejestracja możliwa jest również przez aplikację). W „apce”, opartej na systemie GPS, trzeba wybrać swoją drużynę (oczywiście Gdańsk!), do końca miesiąca nie zapominać o zabraniu telefonu na każdą, najkrótszą nawet przejażdżkę i rejestrować wszystkie swoje przejazdy. Jeśli ktoś nie ma odpowiedniego telefonu, może odnotować przejechane kilometry na stronie rywalizacji.

W ramach gdańskiej drużyny ECC funkcjonują dodatkowe kampanie: “Rowerem do pracy” oraz “Rowerowa rywalizacja gimnazjów”.

Ta pierwsza również rozwinęła swój zasięg w porównaniu z rokiem ubiegłym - 129 firm i instytucji rywalizuje o “wewnętrzny tytuł” najbardziej rowerowego zakładu pracy (w 2015 r. były to 83 podmioty). Obecnie na pierwszym miejscu jest Grupa Lotos SA.

“Rowerowa rywalizacja gimnazjów” odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Do udziału zaproszono wszystkie gimnazja gdańskie. 30 z 40 szkół włączyło się do akcji. Liderzy klasyfikacji, uczniowie Gimnazjum nr 48 - wykręcili już 1,5 tys. kilometrów.

Miasto Gdańsk i partnerzy akcji ufundowali mnóstwo nagród dla uczestników ECC:

  • 100 najlepszych rowerzystów gdańskiej drużyny otrzyma bony podarunkowe do sklepów rowerowych wartości 100 zł
  • każdy, kto w przeciągu maja wykręci tysiąc i więcej kilometrów dostanie pamiątkową koszulkę ECC
  • wśród wszystkich uczestników rozlosowany zostanie rower Giant oraz 60 wartościowych akcesoriów rowerowych

Są jeszcze nagrody grupowe:

  • 500 bonów podarunkowych do sklepów rowerowych wartości 100 zł dla przedstawicieli najbardziej rowerowych grup firmowych
  • 10 tys. dla najlepszego gimnazjum oraz bony warte 100 zł do sklepów rowerowych dla najlepszej setki uczniów i kolejne 100 bonów dla członków najbardziej rowerowych grup wśród szkół wyższych.

Studenci Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego mają szanse na dodatkowe rowery. Obie uczelnie postanowiły ufundować takie nagrody dla swoich rekordzistów.

"Gdańsk rowerową stolicą Polski. Prawda czy fałsz?" - zapraszamy na wideoczat portalu gdansk.pl w czwartek, 12 maja, o godz. 12.30. Naszymi gośćmi będą Monika Evini i Krzysztof Perycz-Szczepański, miejscy koordynatorzy dwóch wielkich imprez rowerowych "Rowerowy maj" i "European Cycling Challange".

Zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem Facebook/gdansk.pl i  Twittera #wszystkiestronymiasta
 

Kto liczy przejechane kilometry?
Kto liczy przejechane kilometry?
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora