Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rondo Rybaka, Piłsudskiego a może Olędrów? Konkurs na nazwy nowych miejsc na Wyspie Sobieszewskiej        

Radni dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej chcą, aby imię dla ronda przy budowanym moście przez Martwą Wisłę wybrali mieszkańcy wyspy i innych dzielnic Gdańska. Jeszcze do 28 lipca można zgłaszać swoje propozycje.

Rondo Rybaka, Piłsudskiego a może Olędrów? Konkurs na nazwy nowych miejsc na Wyspie Sobieszewskiej        
A
A
data publikacji: 25 lipca 2018 r.

rondo_sobieszewo_01
Rondo Rybaka czy Olędrów? Radni dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej chcą, aby mieszkańcy wyspy mieli wpływ na to, jak nazywają się nowe miejsca w Sobieszewie
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska chce wystąpić do Rady Miasta Gdańska z wnioskiem o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie nadania nazwy dla dwóch nowych miejsc, które powstały jako część nowego układu drogowego wokół powstającego mostu w Sobieszewie. Chodzi o rondo u zbiegu ulic Turystycznej i Nadwiślańskiej i o nową drogę łącząca ul. Turystyczną (w rejonie posesji nr 92) i ul. Przegalińską (w pobliżu ul. Wienieckiej), która obecnie funkcjonuje pod roboczą nazwą „Nowa Turystyczna”.

Radni chcą, aby nazwę ronda i ulicy zaproponowali mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, sąsiednich okolic, innych dzielnic Gdańska, ale też sympatycy i goście dla których wyspa to coś więcej niż punkt na mapie i miejsce czasowego pobytu.

- Chcielibyśmy, aby nazwa ronda i ulicy nawiązywała do historii wyspy, wydarzeń, które się tu odbyły, postaci z wyspą związanych - mówi Władysław Sidorko przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska. - I żeby wybrali je właśnie najbardziej zainteresowani czyli mieszkańcy wyspy, gdańszczanie i związani z wyspą, odwiedzający ją od lat goście.

Radni ogłosili konkurs na propozycje imienia dla ronda i nazwy ulicy, który kończy się 28 lipca br. 

- Na najbliższej sesji rady dzielnicy chcemy wybrać z nadesłanych propozycji najlepszą nazwę dla tych dwóch miejsc - dodaje Władysław Sidorko. - Potem złożymy nasz wniosek do Rady Miasta Gdańska o przygotowanie odpowiedniej uchwały licząc na to, że radni przychylą się do naszej inicjatywy.      

Propozycje nazw z krótkim uzasadnieniem można zgłaszać do dnia 28 lipca (sobota) 2018 roku. W formie elektronicznej  na adres: wyspa@radadzielnicy.gdansk.pl, pisemnie – listownie (pocztą). Koperty z wnioskami pisemnymi można także złożyć w bibliotece w Domu Kultury „Wyspa Skarbów” i Radzie Dzielnicy (do Rady – po zgłoszeniu telefonicznym – 505 226 445),  które mają siedzibę w tym samym budynku – ul. Turystyczna 3  w Sobieszewie.

Mieszkańcy Gdańska przedstawiają w komentarzach na stronie Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska swoje propozycje :

jarekzet:

Szanowni Państwo, wydaje mi się, że skoro most ma być Mostem Niepodległości to rondo wręcz musi zostać nazwane imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego twórcy i obrońcy Naszej Ojczyzny. Życzę tego Państwu i sobie. Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za zmieniające się Sobieszewo .

piotr:

Rondo Rybaka, Praktycznie w każdej rodzinie na wyspie ktoś rybaczył. Przede wszystkim neutralne i związane z historią

Tolin:

Bardzo ciekawa propozycja. Mamy ulice nawiązujące do tematyki rybackiej, ale nikt się nie pochylił nad samymi rybakami, a to naprawdę kawał historii. W przyszłości może na środku ronda mogłaby stanąć jakaś instalacja poświęcona rybakom. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby przyjezdnych na wyspę witało rondo rybaka.

Proponuję dla ulicy nazwę „rolnicza” albo „polderowa” co oddaje charakter terenu przez jaki przebiega. Może za jakiś czas to będzie jedyny ślad po charakterze tego terenu.

Dla ronda proponuje nazwę „Olędrów”, koniecznie w takiej pisowni. Kto zna historię wyspy ten nie ma wątpliwości, że bez nich wyspy by nie było. Z czasem to określenie dotyczyło nie tylko osadników z Holandii, dlatego nazwa została mocno spolszczona. Zauważmy, że obok ronda, przy kościele, istnieją jedyne zachowane stelle menonickie na Wyspie, a to są właśnie ślady menonickie.

(...)

-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl