• Start
  • Wiadomości
  • Rondo przy Ergo Arenie z nazwą "4 Czerwca 1989 r." - na cześć wyborów, po których upadła PRL

Rondo przy Ergo Arenie z nazwą "4 Czerwca 1989 r." - na cześć wyborów, po których upadła PRL

Rondo 4 Czerwca 1989 r. - taka tablica pojawiła się w środę, 31 lipca przy rondzie przed Ergo Areną, na granicy Gdańska i Sopotu. O nazwę wnioskowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - uchwałę w tej sprawie podjęto 29 kwietnia. Jest to hołd dla 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, które doprowadziły do upadku Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
31.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tablica z nazwą została zamontowana w środę, 31 lipca
Tablica z nazwą została zamontowana w środę, 31 lipca
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Uchwałę dotyczącą nadania nazwy „Rondo 4 Czerwca 1989 r.” rondu znajdującemu się przed halą widowiskowo-sportową Ergo Arena, na styku dwóch miast, poddano pod głosowanie podczas wyjątkowej, wspólnej sesji Rady Miasta Gdańska z Radą Miasta Sopotu, 29 kwietnia.

 

Zobacz: Rondo 4 Czerwca 1989 na granicy Gdańska i Sopotu - zadecydowały rady obu miast. WIDEO i ZDJĘCIA

 

Rondo znajduje się przed Ergo Areną
Rondo znajduje się przed Ergo Areną
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Radni obu samorządów przyjęli nazwę upamiętniającą dzień pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, w 30-lecie tego wydarzenia.

- Od dziś mamy w Gdańsku „Rondo 4 Czerwca 1989 r.”. Rondo położone jest na granicy Gdańska i Sopotu. To wyjątkowa inicjatywa, bo pokazuje jak sąsiedzi, dwa różne samorządy potrafią ze sobą pięknie współpracować. Marzy mi się, aby rocznica 4 czerwca 1989 r. i to rondo połączyło nas we wspólnym świętowaniu wolności i solidarności - cieszyła się po podpisaniu uchwały Aleksandra Dulkiewicz, która wystąpiła z wnioskiem o nadanie nazwy „Rondo 4 czerwca 1989 r.”.

W środę, 31 lipca, przy rondzie zamontowano tablicę z nazwą.

 

O nadanie nazwy „Rondo 4 Czerwca 1989 r.” wnioskowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz
O nadanie nazwy „Rondo 4 Czerwca 1989 r.” wnioskowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

Testament prezydenta Adamowicza

W uzasadnieniu uchwały prezydent Gdańska napisała:

„Dzień 4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. Odbyły się wtedy pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu. Były owocem obrad Okrągłego Stołu. Skala zwycięstwa opozycji solidarnościowej i jednoczesny stopień klęski komunistycznej władzy doprowadziły do powstawania całkowicie nowej sytuacji politycznej. W ich wyniku, a zwłaszcza wobec upadku listy krajowej, poza parlamentem znalazła się większość czołowych postaci władzy. Umożliwiło to powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu, na czele którego stanął wywodzący się z „Solidarności” Tadeusz Mazowiecki. Wybory, uznawane czasem za najważniejsze wydarzenie tego roku w Polsce, w rezultacie okazały się wydarzeniem kluczowym dla reżimu komunistycznego, przyśpieszeniem reform ustrojowych i w konsekwencji narodzin III Rzeczypospolitej. Wyłoniony w ich wyniku parlament dokonał nowelizacji konstytucji, dokonując między innymi wykreślenia postanowień o kierowniczej roli PZPR oraz zmiany nazwy państwa z Polska Rzeczypospolita Ludowa na Rzeczypospolita Polska. Wybory czerwcowe również na arenie międzynarodowej są uznawane za sygnał dla innych narodów Europy TesŚrodkowo-Wschodniej. Sejm RP VII kadencji ustanowił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

Dziś chcemy wyrazić wielką wdzięczność dla pokolenia naszych rodziców i dziadków, dla ludzi opozycji demokratycznej i pierwszej „Solidarności” za to, że możemy żyć w wolnej Polsce. Realizując testament polityczny Pawła Adamowicza chcemy tę ważną dla Polaków rocznicę wspólnie świętować. Jednym z elementów niech będzie „Rondo 4 Czerwca 1989 r.”, w miejscu wspólnym dla Gdańska i Sopotu, w pobliżu łączącej oba miasta Ergo Areny. Niech ta nazwa - symbol poszanowania demokracji w Polsce i naszego przywiązania do europejskich wartości, będzie jednocześnie naszą obietnicą. Niech będzie naszym zobowiązaniem do troski o ideały, które przyświecały opozycji demokratycznej i pierwszej „Solidarności”: wolności, sprawiedliwości, poszanowania trójpodziału władzy i przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów, pochodzenia czy koloru skóry.”

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku