PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Romska historia w tanecznym spektaklu “Kaj Dzias” w Stacji Orunia GAK. Niedziela

Romska historia w tanecznym spektaklu “Kaj Dzias” w Stacji Orunia GAK. Niedziela
"Kaj Dzias" to spektakl teatru tańca inspirowany kulturą romską, zrealizowany przez offowy Living Space Theatre z Katowic. Spektakl zobaczymy w Stacji Orunia GAK w niedzielę, 1 grudnia 2019 r., o godz. 18. Bilety w cenie 15 i 20 zł.
 Kaj Dzias Living Space Theatre to spektakl teatru tańca inspirowany kulturą romską
"Kaj Dzias" Living Space Theatre to spektakl teatru tańca inspirowany kulturą romską. W Stacji Orunia GAK zobaczymy go w niedzielę,1 grudnia 2019, o godz. 18 
Mat. Living Space Theatre

 

- Podobno u Romów ciągle gra muzyka, nawet gdy nie ma co jeść - mówią autorzy projektu z Living Space Theatre, offowego, nomadycznego teatru założonego w 2016 roku przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie: Jakuba Margosiaka, Annę Mikułę i Grzegorza Łabudę. - Życie staje się wtedy znośniejsze. Od czarów, obrzędów, muzyki, pieśni, tańca, podróży, po oszustwa, kradzieże i prześladowania. “Kaj Dzias” Living Space Theatre to opowieść z różnych perspektyw. Trochę magiczna, a zarazem dobitnie dosłowna; mądra, zrozumiała i poruszająca. O Cyganach? O ludziach? 

Podczas pracy nad kształtem spektaklu twórcy zasięgali opinii cyganologa Adama Bartosza z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.  

- Ten inspirowany kulturą romską barwny kolaż muzyki, pieśni i tańca, jest dla widza niezwykłą szansą do poznania innego świata - przekonują tancerze. - Obok perspektywy ukazania kultury romskiej - ich pieśni, tańca, języka, energii, poczucia wspólnoty - pojawia się wątek „hejtu” i nietolerancji wobec mniejszości narodowych.

Założyciele Living Space Theatre podkreślają, że w spektaklach chcą mówić o ważnych sprawach społecznych, tolerancji i prawach człowieka. 

- Łączymy ruch, taniec i aktorstwo - mówią członkowie Living Space Theatre. - Jesteśmy skupieni na pracy z ciałem i wyobraźnią, które stały się dla nas bardzo skutecznymi narzędziami w procesie twórczym. Living Space Theatre jest dla nas przestrzenią laboratoryjną, w której rozwijamy technikę pracy artystycznej oraz terapeutyczno-warsztatowej.

Premierowy pokaz  "Kaj Dzias" odbył się 15 października 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta” w Tarnowie.

Spektakl otrzymał nominację w kategorii Najlepszy spektakl teatru offowego w konkursie The Best OFF 2018, organizowanego przez czasopismo „nietak!t” (wydawane przez Fundację Teatr Nie-Taki), portal teatralny.pl oraz partnerskie sceny repertuarowe. 

Warto dodać, że wystawienie w Gdańsku spektaklu poprzedzają warsztaty taneczne i aktorskie dla młodzieży i dorosłych, które odbywają się w Stacji Orunia od piątku, 29 listopada do niedzieli 30 listopada 2019 r. Uczestnicy będą mieli możliwość dołączenia do spektaklu w jednej ze scen.

Gdański Archipelag Kultury pokaże tę niezwykłą sztukę w Stacji Orunia GAK w niedzielę, 1 grudnia 2019 r., o godz. 18. Bilety w cenie 15 i 20 zł.

“Kaj Dzias” Living Space Theatre

Reżyseria: Jakub Margosiak.

Choreografia i wykonanie: Natalia Dinges, Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Jakub Margosiak 

Muzyka: Izabela Płachta (skrzypce), Kornel Uriasz (akordeon), Miłosz Potoczny (gitara) 

Scenografia i kostiumy: Magdalena Paw, Małgorzata Cichoń, Grzegorz Łabuda Aranżacja muzyczna: Marcin Słonina

 

Spektakl powstał w ramach projektu Polska Sieć Tańca, który organizuje Instytut Muzyki i Tańca. Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze