• Start
  • Wiadomości
  • „Romeo i Julia” - pierwsza miłość w świecie pełnym nienawiści - premiera GTS online

„Romeo i Julia” - pierwsza miłość w świecie pełnym nienawiści - premiera GTS online

Gdański Teatr Szekspirowski przygotował premierę jednego z najsłynniejszych dramatów w historii literatury: „Romeo i Julię” Williama Szekspira. Spektakl, wyreżyserowany przez Macieja Konopińskiego - aktora Teatru Wybrzeże, powstał we wnętrzach teatru, oraz na dziedzińcu i na dachu. Można go zobaczyć bezpłatnie online, na specjalnej platformie kulturalnej SzekspirOn//line.
29.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Romeo i Julia” w reżyserii Macieja Konopińskiego to najnowsza premiera Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Niestety, na razie tylko wirtualna
„Romeo i Julia” w reżyserii Macieja Konopińskiego to najnowsza premiera Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Niestety, na razie tylko wirtualna
mat. GTS

Gdański Teatr Szekspirowski przygotował niemałą atrakcję na czas zamknięcia teatrów - powołał do życia platformę SzekspirOn//line. To internetowy serwis, poświęcony dorobkowi największego dramaturga wszechczasów.

Znajdziemy tam między innymi międzynarodowe wydarzenia odbywające się w ramach cyklu Teatry Europy i Świata, oparte o szekspirowskie dramaty - takie jak „Hamlet” i „Burza”. W rozrastającym się sukcesywnie kulturalnym zbiorze pojawiły się na przykład nagrania spektakli z Chin, Niemiec oraz Polski, a także spacery śladami sztuk Szekspira po brytyjskim Windsorze, duńskim Helsingorze i włoskiej Weronie. A skoro o Weronie mowa - pod koniec roku strona wzbogaciła się o spektakl, spotkania i ciekawe wydarzenia wokół jednej z najsłynniejszych tragedii miłosnych - „Romea i Julii”.

- Platforma SzekspirOn//line to prawdziwa kopalnia wiedzy, zarówno dla teatromanów, jak i uczniów oraz nauczycieli, a także wszystkich tych, którzy szukają wartościowej kultury w sieci - opisuje Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Można na niej znaleźć autorskie wykłady, wprowadzenia do sztuk, dyskusje krytyków, konspekty zajęć edukacyjnych i wiele innych materiałów poświęconych pięciu dramatom Szekspira: „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Burza” - zachęca. 

W niedzielę, 27 grudnia, wirtualną premierę miał spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Macieja Konopińskiego, aktora od ponad dwóch dekad związanego z Teatrem Wybrzeże. Pod jego kierunkiem historię miłości pomiędzy potomkami zwaśnionych rodów aktorzy zagrali w przestrzeniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - między innymi we foyer, na dziedzińcu, a nawet na dachu budynku.

- Większość z nas doskonale zna historię Romea i Julii. Stała się częścią naszej kultury, wręcz figurą popkulturową - mówi reżyser spektaklu Maciej Konopiński. - Zmiany w naszym świecie - przemiany społeczno-kulturowe, wolna miłość, związki i małżeństwa z miłości, a nie aranżowane - spowodowały, że dramat „Romeo i Julia” stał się być może banalną historią o miłości, a nie opowieścią o młodych ludziach, którzy znaleźli się w potrzasku oczekiwań i nienawiści dwóch zwaśnionych rodów: Capulettich i Montecchich.

Jest to okazja, by poznać tę sztukę na nowo - została mocno uwspółcześniona i skrócona, a dramaturgię przygotowała Sandra Szwarc, dramatopisarka młodego pokolenia. Do tekstu Szekspira wplotła fragmenty dzieł innych twórców, tworząc ciekawy kolaż, za którym kryje się ciekawa interpretacja - nacisk świata dorosłych wciąż istnieje, tylko przybrał nowe formy i maski.

- Przemoc ekonomiczna, oczekiwanie od dzieci wyłącznie sukcesów, hodowanie - nie wychowywanie, negocjacje zamiast miłości, kształtowanie postaw politycznych, ciągły nadzór, ingerencja polityki w nasze codzienne życie. To wszystko staje się narzędziami ucisku świata dorosłych - opisuje reżyser. - Codziennie obserwujemy świat, który opanował media, w którym dorośli są bezrefleksyjni i nie potrafią przyznać się do błędów. Zamiast tego oferują nam nienawiść, pogardę i poszukiwanie wrogów. Nikt tego tak dobrze nie widzi, jak młodzi ludzie, stojący na progu dorosłości. Romeo i Julia stoją na środku Werony, patrzą w niebo i szukają ratunku.

Szczegóły wszystkich wydarzeń dostępne są na stronach www.teatrszekspirowski.pl oraz on.teatrszekspirowski.pl. Platforma SzekspirOn//line powstała w ramach projektu realizowanego z programu MKiDN/NCK „Kultura w sieci”.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę