PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Podsumowanie roku szkolnego 2019/2020. Nauczanie w „realu” i on-line, nikt nie został wykluczony

Podsumowanie roku szkolnego 2019/2020. Nauczanie w „realu” i on-line, nikt nie został wykluczony
Wakacje w Gdańsku rozpoczęło blisko 46 tysięcy uczennic i uczniów ze 168 szkół samorządowych podstawowych i ponadpodstawowych. Ten rok szkolny był szczególnym wyzwaniem, zwłaszcza pod względem nauki zdalnej. Dzięki sprzętowi komputerowemu oraz komunikatorom z Gdańską Platforma Edukacyjną na czele, uczniowie i nauczyciele mogli kontynuować naukę. A żadne dziecko w naszym mieście nie zostało wykluczone z tego rodzaju edukacji.
Jaś z SP 27 uczył się zdalnie za pośrednictwem Gdańskiej Platformy Edukacyjnej i aplikacji Teams
Jaś z SP 27 uczył się zdalnie za pośrednictwem Gdańskiej Platformy Edukacyjnej i aplikacji Teams
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

- Moje serce przepełnia wdzięczność, bo w tym niełatwym czasie daliście z siebie wszystko. Dziękuję za wasze zaangażowanie. Zarówno przy organizacji egzaminów, jak i również przy organizacji opieki wakacyjnej dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan. W tym trudnym czasie musimy być solidarni ze sobą i pomagać sobie nawzajem - mówiła podczas spotkania z gdańskim środowiskiem oświatowym prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

W naszym mieście w ciągu 4 lat przeznaczono na inwestycje w sprzęt ponad 5,5 mln zł.

Rok szkolny 2019/2020 to kolejny trudny rok w edukacji. Wcześniejsze zdominowała reforma szkolnictwa oraz strajk nauczycieli, ten - sytuacja związana z pandemią i zdalnym nauczaniem.

To na samorządach spoczął obowiązek zapewnienia komputerów lub laptopów wszystkim uczniom, którzy tego sprzętu nie mieli. Władze Gdańska już od kilku lat inwestowały w pracownie komputerowe i wymianę sprzętu, łącznie od 2016 roku wydano na ten cel ponad 5,5 mln zł. W ciągu 4 lat zakupiono 2 479 komputerów, laptopów i tabletów. W czasie pandemii cała edukacja przeniosła się do internetu. Nie wszystkie szkoły i gdańskie rodziny były przygotowane na całkowitą rewolucję w nauczaniu. Konieczne stało się pozyskanie dodatkowego sprzętu.


Żadne dziecko w Gdańsku nie zostało wykluczone z powodu zdalnej nauki

W Gdańsku wiele uczennic i uczniów potrzebowało wsparcia w dostępie do sprzętu komputerowego, aby w pełni móc korzystać z edukacji online. Aby zapewnić wsparcie gdańskim rodzinom podjęto współpracę w zakresie zapewnienia komputerów. Do akcji włączają się osoby prywatne oraz wolontariusze. Trwała zbiórka środków na portalach społecznościowych, posiłkowano się również środkami unijnymi. Do akcji włączyli się sponsorzy wśród których znaleźli się m.in. Intel, MTG, Forum Gdansk, Hevelianum, Cordia Polska, Sevenet. Dzięki tym wszystkim działaniom udało się zdobyć 365 szt. sprzętu komputerowego, który trafił do potrzebujących wsparcia uczniów.

Dodatkowe środki otrzymano w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 Zdalna szkoła i Zdalna szkoła + , łącznie na zakup sprzętu przyznano 263 484,44 zł. Za te pieniądze planowany jest zakup kolejnych 96 laptopów, który będzie mógł być wykorzystany w trybie nauki on-line. Inwestycje w sprzęt elektroniczny zaowocowały sukcesem, żadne dziecko w Gdańsku nie zostało wykluczone z nauki on-line. Nie odnotowano żadnego przypadku braku promocji do kolejnej klasy z tego powodu.


Nawet 200 osób na spotkaniu on-line

Sukcesem okazała się też Gdańska Platforma Edukacyjna, wprowadzona już 7 lat temu, dzięki niej nauka zdalna szybko została zorganizowana i „bezboleśnie” przyjęta przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Łączna liczba użytkowników platformy, to ok. 120 tysięcy, w tym uczniów i nauczycieli 76 tysięcy. Aktywność korzystających z aplikacji MS Teams na przestrzeni ostatnich 90 dni wzrosła o ponad 400 000 %. Co warto zauważyć dzięki funkcjonalności tej aplikacji możliwe było organizowanie spotkań z dużą ilością uczestników. Realizacja pracy w grupach. Aplikacja Teams była wykorzystywana również w czasie pandemii w kontaktach Wydziału Rozwoju Społecznego z dyrektorami gdańskich placówek oświatowych. W tego typu spotkaniach brało udział jednocześnie około 200 osób.


Szkoły i przedszkola w reżimie sanitarnym

Od 18 maja nastąpił częściowy powrót najmłodszych dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Od 25 maja uczniowie klas 1–3 w szkołach podstawowych mogli liczyć na zorganizowaną opiekę. Należało więc odpowiednio przygotować placówki na przyjęcie dzieciaków. W ramach akcji #GdańskPomaga Fundacji Gdańskiej przekazano placówkom oświatowym i żłobkom blisko 4 tysiące przyłbic, 2,3 tysiące maseczek jednorazowych, blisko 4,5 tysiąca maseczek wielorazowych, 186,8 tyś rękawiczek i 4,5 tysiąca fartuchów. Wsparcie w postaci płynów do dezynfekcji otrzymano od wojewody pomorskiego. Potrzeby bieżące placówki realizowały też ze swoich budżetów.

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze