• Start
  • Wiadomości
  • Rok 2020 - Rokiem Lecha Bądkowskiego. Uchwalono podczas sesji Rady Miasta Gdańska

Rok 2020 - Rokiem Lecha Bądkowskiego. Uchwalono podczas sesji Rady Miasta Gdańska

Gdańscy radni jednogłośnie ustanowili rok 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego (1920-1984). Patron roku odegrał ogromną rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu. W roku 2000 został wyróżniony pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Od tego też czasu, przyznawane są nagrody im. L. Bądkowskiego dla gdańskich organizacji samorządowych, darczyńców i aktywnych społeczników.
24.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
badkowski

 

Setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego przypada 24 stycznia 2020 roku.

- Dla uczczenia tej rocznicy, chcielibyśmy, aby rok 2020 w naszym mieście został uznany rokiem Lecha Bądkowskiego. Warto pamiętać o jego wkładzie w to, w jakiej Rzeczpospolitej Polskiej żyjemy - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Lech Bądkowski (1920-1984) był pisarzem, publicystą, działaczem społecznym. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem.

Przypomnijmy, że od roku 2000 przyznawane są nagrody dla gdańskich organizacji pozarządowych. Nagrody te zarówno upamiętniają zasługi Lecha Bądkowskiego dla Gdańska jak i są formą docenienia społecznych działań organizacji pozarządowych w naszym mieście oraz ich promowania. Lech Bądkowski, który był współtwórcą „Solidarności" i działaczem społecznym znacząco wpłynął na kształt gdańskiej kultury i przyczynił się do rozwoju samorządności lokalnej.

Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego w każdej z trzech kategorii mogą występować instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób). Dotychczasowi laureaci Nagrody.


Więcej informacji o Lechu Bądkowskim na stronie www.gedanopedia.pl.

 

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim