PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Iluminacje, ulewy i zamiecie, inwestycje i pocałunki miłości... Gdańsk w 2018 roku na naszych zdjęciach

Iluminacje, ulewy i zamiecie, inwestycje i pocałunki miłości... Gdańsk w 2018 roku na naszych zdjęciach
Wiele się działo w Gdańsku w 2018 roku. Otwierano długo oczekiwane inwestycje, jak most w Sobieszewie. Nawiedzały nas śnieżyce i ulewy, uczciliśmy m.in. rocznice urodzin sławnych gdańszczan, wybuch II wojny światowej na Westerplatte i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Byliśmy na grobach bliskich, gratulowaliśmy długoletnim małżonkom. Ciekawie było w kulturze i sporcie...


To już tradycja, że dokładnie 28 stycznia każdego roku zieleniec naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego, otaczający pomnik Jana Heweliusza, przemienia się w miejsce świętowania urodzin słynnego gdańskiego astronoma. Jak było tym razem? Oczywiście barwnie, hucznie i karnawałowo
To już tradycja, że dokładnie 28 stycznia każdego roku zieleniec naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego, otaczający pomnik Jana Heweliusza, przemienia się w miejsce świętowania urodzin słynnego gdańskiego astronoma. Jak było tym razem? Oczywiście barwnie, hucznie i karnawałowo
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przeczytaj artykuł, zobacz więcej zdjęć


W lutym śnieg sypał intensywnie, kto był źle ubrany temu padało nawet za kołnierz. Drogowcy mieli pełne ręce roboty, nabardziej z całej sytuacji cieszyły się oczywiście dzieci
W poniedziałek, 5 lutego, znowu zaczęło padać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadał, że śnieg w Gdańsku może padać przez cały dzień, a także w nocy. Apelowaliśmy o bezpieczeństwo i rozwagę na drogach, przypomnieliśmy też ABC odśnieżania, które obowiązuje w naszym mieście
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł, zobacz więcej zdjęć


We wtorek, 20 lutego, około godz. 16.30 doszło do kolizji tramwaju z autem osobowym na skrzyżowaniu przy Zieleniaku. Tramwaj wypadł z torów - wypadek zatarasował ruch w centrum miasta. Tramwaje linii 2, 3, 6, 8, 9, 10 i 12 kursowały zmienionymi trasami. O godz. 22.00 ruch tramwajowy został przywrócony
We wtorek, 20 lutego, około godz. 16.30 doszło do kolizji tramwaju z autem osobowym na skrzyżowaniu przy Zieleniaku. Tramwaj wypadł z torów - wypadek zatarasował ruch w centrum miasta. Tramwaje linii 2, 3, 6, 8, 9, 10 i 12 kursowały zmienionymi trasami. O godz. 22.00 ruch tramwajowy został przywrócony
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł, obejrzyj więcej zdjęć


Miasto zmuszone było wykonać zarządzenie wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha o zmianie nazw siedmiu gdańskich ulic w ramach tzw. dekomunizacji . We wtorek, 27 lutego, GZDiZ zawiesił nowe tablice na byłej już ulicy Dąbrowszczaków. Teraz to ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sprawa zmiany nazw ulic trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku
Miasto zmuszone było wykonać zarządzenie wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha o zmianie nazw siedmiu gdańskich ulic w ramach tzw. "dekomunizacji". We wtorek, 27 lutego, GZDiZ zawiesił nowe tablice na byłej już ulicy Dąbrowszczaków. Teraz to ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sprawa zmiany nazw ulic trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł, obejrzyj więcej zdjęć


W niedzielę, 15 kwietnia, odbył się 4. Gdańsk Maraton, do którego zgłosiło się 2700 uczestników. Morderczy wysiłek niejednego tuż po przebiegnięciu linii mety, powalił na ziemię. Ale nie ma się co dziwić, bo o przebiegnięciu ponad 40 kilometrów wielu może jedynie pomarzyć
W niedzielę, 15 kwietnia, odbył się 4. Gdańsk Maraton, do którego zgłosiło się 2700 uczestników. Morderczy wysiłek niejednego tuż po przebiegnięciu linii mety, powalił na ziemię. Ale nie ma się co dziwić, bo o przebiegnięciu ponad 40 kilometrów wielu może jedynie pomarzyć
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Zobacz więcej zdjęć


W piątek, 11 maja, po godz. 15.00 nad Trójmiastem przeszły ulewne burze. W Gdańsku zalane były głównie ulice na dolnym tarasie, ale woda płynęła też szerokim strumieniem w innych miejscach. W ciągu 15-30 minut spadło: Strzyża opad 38,1 mm, Góra Gradowa Śródmieście 39, Brzeźno 28,89, Chełm 23, Jelitkowo 17,43, Dolne Miasto 12 (średnia miesięczna z 10 ostatnich lat z całego maja to 50-60 mm)
W piątek, 11 maja, po godz. 15.00 nad Trójmiastem przeszły ulewne burze. W Gdańsku zalane były głównie ulice na dolnym tarasie, ale woda płynęła też szerokim strumieniem w innych miejscach. W ciągu 15-30 minut spadło: Strzyża opad 38,1 mm, Góra Gradowa Śródmieście 39, Brzeźno 28,89, Chełm 23, Jelitkowo 17,43, Dolne Miasto 12 (średnia miesięczna z 10 ostatnich lat z całego maja to 50-60 mm)
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł i zobacz film. Obejrzyj więcej zdjęć


Burza z błyskawicami widziana w dzielnicy Piecki Migowo w piątek, 25 maja
Burza z błyskawicami widziana w dzielnicy Piecki Migowo w piątek, 25 maja
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Było tłumnie, wesoło i ciepło. Gdańszczanie i goście w niedzielę, 3 czerwca, uroczyście świętowali podarowanie miastu Parku Oruńskiego sto lat temu przez Emilię Hoene. Odtąd stał się on ogólnodostępny. Uroczystość przygotował Gdański Archipelag Kultury
Było tłumnie, wesoło i ciepło. Gdańszczanie i goście w niedzielę, 3 czerwca, uroczyście świętowali podarowanie miastu Parku Oruńskiego sto lat temu przez Emilię Hoene. Odtąd stał się on ogólnodostępny. Uroczystość przygotował Gdański Archipelag Kultury
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł i obejrzyj film. Zobacz więcej zdjęć


Zbiornik Stara Orunia położony jest na skarpie przy dzisiejszej ul. Kampinoskiej (ponad ul. Nowiny). Uruchomiony został w 1869 roku, swoją pierwotną rolę pełnił do końca lat 70-tych XX wieku. Teraz udostępniony został zwiedzającym
Zbiornik Stara Orunia położony jest na skarpie przy dzisiejszej ul. Kampinoskiej (ponad ul. Nowiny). Uruchomiony został w 1869 roku, swoją pierwotną rolę pełnił do końca lat 70-tych XX wieku. Teraz udostępniony został zwiedzającym
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł


Lato zaczyna się w Gdańsku! - tak brzmiało hasło Nocy Świętojańskiej, która tradycyjnie odbywa się 23 czerwca (w tym roku przypadła w sobotę). Podobnie jak w poprzedniej edycji połączona została z Festiwalem Kolorów. Impreza odbyła się na Placu Zebrań Ludowych. W ciągu dnia rozpylano i dmuchano kolorowy proszek, wieczorem wystąpiły muzyczne gwiazdy: Majestic i C-BooL
Lato zaczyna się w Gdańsku! - tak brzmiało hasło Nocy Świętojańskiej, która tradycyjnie odbywa się 23 czerwca (w tym roku przypadła w sobotę). Podobnie jak w poprzedniej edycji połączona została z Festiwalem Kolorów. Impreza odbyła się na Placu Zebrań Ludowych. W ciągu dnia rozpylano i dmuchano kolorowy proszek, wieczorem wystąpiły muzyczne gwiazdy: Majestic i C-BooL
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Zobacz więcej zdjęć, obejrzyj film


W sobotę, 7 lipca, o godz. 12.20 fotograf nacisnął migawkę i powstało Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. To tradycja trwająca od 2000 roku. Fotografia przedstawia Dariusza Kulę podczas wykonowania zdjęcia
W sobotę, 7 lipca, o godz. 12.20 fotograf nacisnął migawkę i powstało Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. To tradycja trwająca od 2000 roku. Fotografia przedstawia Dariusza Kulę podczas wykonowania zdjęcia
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Zobacz Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan, przeczytaj wywiad z fotografem Dariuszem Kulą


Teatr Wybrzeże, Festiwal Szekspirowski. Przedstawienie ”Sen nocy letniej w reżyserii Eweliny Marciniak nawiązujący do  Narodzin Wenus  Botticellego. Opowiada o miłości i różnych siłach, które w nas drzemią. Scenografię przywodząca na myśl renesansowe obrazy stworzyła Katarzyna Borkowska
Przełom lipca i sierpnia, Teatr Wybrzeże, Festiwal Szekspirowski. Przedstawienie ”Sen nocy letniej" w reżyserii Eweliny Marciniak nawiązujący do "Narodzin Wenus" Botticellego. Opowiada o miłości i różnych siłach, które w nas drzemią. Scenografię przywodząca na myśl renesansowe obrazy stworzyła Katarzyna Borkowska
fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl
Przeczytaj recenzję spektaklu, zobacz więcej zdjęć


Po południu w środę, 1 sierpnia, w ciągu dosłownie kilkudziesięciu minut w Śródmieściu, na Chełmie i na Dolnym Mieście spadło od 29 do 52 mm deszczu. Do największego zalania na skutek gwałtownych opadów doszło na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Nowych Ogrodów. Setki osób usuwały wieczorem i w nocy ze środy na czwartek skutki wielkiej burzy.
Po południu w środę, 1 sierpnia, w ciągu dosłownie kilkudziesięciu minut w Śródmieściu, na Chełmie i na Dolnym Mieście spadło od 29 do 52 mm deszczu. Do największego zalania na skutek gwałtownych opadów doszło na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Nowych Ogrodów. Setki osób usuwały wieczorem i w nocy ze środy na czwartek skutki wielkiej burzy.
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł i obejrzyj film. Zobacz więcej zdjęć


Wartownia nr 1 na Westerplatte była głównym punktem polskiej obrony w pierwszych dniach września 1939 roku. Jak wyglądała obrona garstki polskich żołnierzy i jak przebiegała walka można zobaczyć dzięki pokazom rekonstrukcyjnym. Dwa z nich odbyły się w sobotę, 1 września. Kolejne w niedzielę, 2 września
Wartownia nr 1 na Westerplatte była głównym punktem polskiej obrony w pierwszych dniach września 1939 roku. Jak wyglądała obrona garstki polskich żołnierzy i jak przebiegała walka można zobaczyć dzięki pokazom rekonstrukcyjnym. Dwa z nich odbyły się w sobotę, 1 września. Kolejne w niedzielę, 2 września
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł i obejrzyj film. Zobacz więcej zdjęć


#olejolej to hasło nowej kampanii oliwskiego ZOO „Ocalmy Orangutany”. Gdański Ogród Zoologiczny jest jedynym w Polsce, w którym zamieszkują te niezwykle inteligentne małpy człekokształtne - gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Jak się okazuje samica orangutana Raja maluje nawet obrazy, którymi handluje... Na zdjęciu orangutan Albert
#olejolej to hasło nowej kampanii oliwskiego ZOO „Ocalmy Orangutany”. Gdański Ogród Zoologiczny jest jedynym w Polsce, w którym zamieszkują te niezwykle inteligentne małpy człekokształtne - gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Jak się okazuje samica orangutana Raja maluje nawet obrazy, którymi handluje... Na zdjęciu orangutan Albert
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł. Zobacz więcej zdjęć


Słoneczna i wyjątkowo ciepła aura (+ 12 stopni C. pod wieczór) sprawiła, że tegoroczny dzień Wszystkich Świętych - obchodzony tradycyjnie 1 listopada - pozwolił gdańszczanom na dłuższe niż zwykle o tej porze roku wizyty na miejskich nekropoliach. Wiele osób przychodziło odwiedzić nie tylko groby bliskich, ale chętnie odbywało dłuższy spacer po alejach
Słoneczna i wyjątkowo ciepła aura (+ 12 stopni C. pod wieczór) sprawiła, że tegoroczny dzień Wszystkich Świętych - obchodzony tradycyjnie 1 listopada - pozwolił gdańszczanom na dłuższe niż zwykle o tej porze roku wizyty na miejskich nekropoliach. Wiele osób przychodziło odwiedzić nie tylko groby bliskich, ale chętnie odbywało dłuższy spacer po alejach
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł i obejrzyj film. Zobacz więcej zdjęć


W sobotę, 10 listopada, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Młode Miasto rozbłysło w biało-czerwonych barwach. To za sprawą stoczniowego dźwigu znajdującego się przy ul. Narzędziowców, który na trzy dni zyskał efektowną iluminację
W sobotę, 10 listopada, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Młode Miasto rozbłysło w biało-czerwonych barwach. To za sprawą stoczniowego dźwigu znajdującego się przy ul. Narzędziowców, który na trzy dni zyskał efektowną iluminację
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Zobacz więcej zdjęć


Funkcjonuje od 10 listopada, łączy Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem. Jego oficjalna nazwa to „Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski”, ale w dniu otwarcia wielokrotnie nazywano go „mostem, który łączy”
Funkcjonuje od 10 listopada, łączy Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem. Jego oficjalna nazwa to „Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski”, ale w dniu otwarcia wielokrotnie nazywano go „mostem, który łączy”
fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł, obejrzyj film, zobacz więcej zdjęć z otwarcia mostu


Złote, platynowe, diamentowe i żelazne gody - te imponujące okrągłe rocznice małżeńskie obchodziły we wtorek, 11 grudnia, 32 gdańskie pary, podczas uroczystości w Ratuszu Głównego Miasta
Złote, platynowe, diamentowe i żelazne gody - te imponujące okrągłe rocznice małżeńskie obchodziły we wtorek, 11 grudnia, 32 gdańskie pary, podczas uroczystości w Ratuszu Głównego Miasta
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł i zobacz więcej zdjęć


Dzięki świątecznym iluminacjom nasze miasto nie tylko wygląda pięknie, ale i czuć w nim - na długo przed samym Bożym Narodzeniem - świąteczny klimat. W powszechnej opinii jest jeszcze efektowniej niż rok temu
Dzięki świątecznym iluminacjom nasze miasto nie tylko wygląda pięknie, ale i czuć w nim - na długo przed samym Bożym Narodzeniem - świąteczny klimat. W powszechnej opinii jest jeszcze efektowniej niż rok temu
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Przeczytaj artykuł i obejrzyj film. Zobacz więcej zdjęćWaldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze