• Start
  • Wiadomości
  • Rodziny z dziećmi, nauczyciele, szkoły podstawowe - Teatr Miniatura zaprasza Was na warsztaty

Rodziny z dziećmi, nauczyciele, szkoły podstawowe - Teatr Miniatura zaprasza Was na warsztaty

Rodziców i ich dzieci, nauczycieli, a także uczniów szkół podstawowych Teatr Miniatura zaprasza do udziału w niepowtarzalnym edukacyjno-artystycznym doświadczeniu towarzyszącemu pracom nad zbliżającą się premierą „Najbrzydszego zwierzęcia świata” na podstawie sztuki Maliny Prześlugi. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lub do 30 marca, w zależności od grupy warsztatowej. Forma warsztatów uzależniona będzie od obostrzeń związanych z pandemią.
24.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teatr Miniatura zaprasza widzów do współtworzenia swojej najnowszej premiery. Nie będzie to pierwszy raz, gdy instytucja tworzy pomysły angażujące publiczność - nz. ogólnopolski projekt „Lato w teatrze”, w który zaangażowała się Miniatura
Teatr Miniatura zaprasza widzów do współtworzenia swojej najnowszej premiery. Nie będzie to pierwszy raz, gdy instytucja tworzy pomysły angażujące publiczność - nz. ogólnopolski projekt „Lato w teatrze”, w który zaangażowała się Miniatura
fot. Piotr Pędziszewski

 


Najnowsza premiera Teatru Miniatura - „Najbrzydsze zwierzę świata” na podstawie tekstu nagradzanej autorki Maliny Prześlugi, w reżyserii Laury Słabińskiej, planowana jest na 15 maja. Próby do spektaklu rozpoczną się pod koniec marca. Do procesu twórczego instytucja chce zaprosić również widzów. Do pracy nad spektaklem będzie można włączyć się poprzez warsztaty przeznaczone dla różnych grup - rodzin, klas i nauczycieli.

- W ten sposób artyści chcą nawiązać kontakt z przyszłym widzem, rozpocząć z nim rozmowę wokół tematów poruszanych w spektaklu. Wspólnie z pedagog teatru Moniką Tomczyk odbiorcy zapuszczą sondę badawczą w takie zagadnienia jak budowanie adekwatnej samooceny niezależnej od opinii innych oraz zdrowego dystansu do "celebryctwa" i powierzchownych systemów ocen (bycia naj, lajków, konkursów, rankingów) - opisuje Agnieszka Kochanowska, rzecznik prasowa Teatru Miniatura.

Podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się, czy normy społeczne na pewno są... normalne, co tak naprawdę jest wyznacznikiem naszej wartości, i czy w ogóle powinniśmy się porównywać - a jeśli tak, to do kogo? Warsztatowicze porozmawiają o akceptacji i braku akceptacji samego siebie, kanonach brzydoty i piękna, strategiach radzenia sobie z odrzuceniem czy prześladowaniem. To ważne, bo jak tłumaczy pedagog teatru Monika Tomczyk, która poprowadzi warsztaty, wyzwania związane z tymi tematami dotyczą coraz mniejszych dzieci, nieustannie zderzanych z wyidealizowanym wizerunkiem ludzkiego ciała i oczekiwaniami dotyczącymi osiągania sukcesów, zapisanymi w konkretnych normach społecznych.

- Punkt widzenia i doświadczenia naszych widzów są dla nas bardzo ważne i mogą wzbogacić proces powstawania spektaklu, stąd pomysł na cykle spotkań warsztatowych z różnymi odbiorcami, których chcemy też traktować jako współtwórców - mówi Monika Tomczyk. - Nawet jeśli ze względu na obostrzenia będzie to formuła online, postaram się, żeby to był bardzo aktywny, interaktywny i pobudzający online. Metody teatralne, rozwijające wyobraźnię, nastawione na kontakt i relację, na pewno w tym pomogą.

Na warsztaty dla rodzin z dziećmi zgłoś się do 26 marca

- Rodziny z dziećmi wezmą udział w cyklu trzech warsztatów, które będą oparte na twórczej zabawie wykorzystującej metody teatralne. Wszystko to w nawiązaniu do historii pewnego Rekina i Płaszczki, którzy próbują się odnaleźć w wielkim oceanie. Będzie to inspirujący czas spędzony razem, pogłębiający relacje rodzinne i poszerzający wiedzę o sobie nawzajem - opisuje Agnieszka Kochanowska.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a żeby się zgłosić, należy do piątku, 26 marca, przesłać wypełniony formularz google: TUTAJ. Terminy warsztatów: 27 marca (sobota), godz. 12.00-13.30, 17 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.30 oraz 14 maja - udział w próbie generalnej spektaklu i warsztaty (godzina popołudniowa uzależniona od godziny próby generalnej). Forma warsztatów będzie uzależniona od obostrzeń związanych z pandemią covid-19: spotkania online na platformie Zoom, spotkania w plenerze lub w siedzibie teatru.

Warsztaty dla nauczycieli - zgłoszenia przyjmowane do 26 marca

Cykl warsztatów dla nauczycieli szkół podstawowych to też trzy spotkania, podczas których uczestnicy przyjrzą się tematom poruszanym w powstającym spektaklu, jednocześnie poznając teatralne narzędzia do pracy na lekcji. Wspólne rozważania i twórcze działania znajdą wyraz w formie wspólnie przygotowanej instalacji artystycznej towarzyszącej premierze spektaklu oraz scenariuszach proponujących twórcze metody pracy nad tematyką przedstawienia dla innych nauczycieli.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a żeby się zgłosić, należy do 26 marca przesłać wypełniony formularz google: TUTAJ. Terminy warsztatów: 30 marca (wtorek),  godz. 17.00-18.30, 13 kwietnia (wtorek), godz. 17.00-18.30 oraz 13 maja - udział w próbie generalnej spektaklu i warsztaty (godzina popołudniowa uzależniona od godziny próby generalnej). Forma warsztatów będzie uzależniona od obostrzeń związanych z pandemią Covid-19: spotkania online na platformie Zoom, spotkania w plenerze lub w siedzibie teatru.

Dla szkół podstawowych - zgłoszenia do 30 marca

Klasy szkół podstawowych (do 30 osób) wezmą udział w cyklu trzech spotkań - dwóch przed, a jednym po premierze spektaklu. Warsztaty będą wykorzystywały aktywne metody teatralne, które pozwolą na zanurkowanie w tematyce spektaklu. Każda klasa przygotuje swoją artystyczną instalację, która zostanie zaprezentowana podczas premiery spektaklu. Zgłoszenia należy przysłać do 30 marca na adres bilety@teatrminiatura.pl. Terminy zostaną ustalone indywidualnie z każdą klasą. Forma warsztatów będzie uzależniona od obostrzeń związanych z pandemią covid-19: spotkania online na platformie Zoom lub innej platformie szkolnej, spotkania w plenerze lub w siedzibie teatru.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska