PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rodzinny piknik z fokami i morsami w gdańskim zoo

Rodzinny piknik z fokami i morsami w gdańskim zoo
W sobotę 22 lutego Gdański Ogród Zoologiczny zaprasza na rodzinne wydarzenie podczas którego głównymi bohaterami będą morskie stworzenia. Nie zabraknie też zabaw edukacyjnych, kąpieli ludzkich morsów w lodowatej wodzie czy pogawędek przy ognisku. Start o godz. 11.00. Do udziału w rodzinnym pikniku upoważnia bilet wstępu do zoo.
Foki są świetnymi pływakami, potrafią spędzić pod wodą nawet 30 minut. Osobniki żyjące na wolności osiągają 20 - 25 lat. W ogrodach zoologicznych żyją około 10 lat dłużej
Foki są świetnymi pływakami, potrafią spędzić pod wodą nawet 30 minut. Osobniki żyjące na wolności osiągają wiek 20 - 25 lat. W ogrodach zoologicznych żyją około 10 lat dłużej
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Spotkanie z fokami i morsami to propozycja, którą stali bywalcy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego mogą już znać. Choć spotkanie z fokami i morsami odbędzie się już po raz trzeci, wydarzenie co roku przybiera nieco inną formułę. W ubiegłym roku połączone zostało z walentynkami, w tym roku przyjmie formułę pikniku, który rozpocznie się o godz. 11.00. Udział w wydarzeniu, jak zapewniają organizatorzy, jest gwarancją dobrze spędzonego czasu zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych.

Rodzinny piknik rozpocznie się o godz. 11.00. Właśnie o tej porze należy pojawić się przy basenie fok, gdzie odbędzie się pokaz karmienia połączony z treningiem medycznym zwierząt. Opiekun fok opowie o ciekawostkach z ich życia. Kto jeszcze nie zna Elwisa, Giki, Rei i Olka, będzie miał świetną okazję, by poznać tę wyjątkową, gdańską rodzinę. Świat fok skrywa wiele ciekawostek. Jakich? Np. takich, że ciąża fok trwa tyle samo, co ciąża u człowieka. Foki należą do towarzyskich zwierząt, a ich ulubioną zabawą są wodne gonitwy. Osobniki żyjące na wolności osiągają wiek 20 - 25 lat. W niewoli żyją około 10 lat dłużej.

O godz. 11.30 zaplanowano prelekcję o ssakach morskich, która odbędzie się w sali dydaktycznej. 

- Od fok mamy bliziutko do sali edukacyjnej, gdzie odbędzie się prelekcja o ssakach morskich – wyjaśnia Grażyna Naczyk, kierownik działu dydaktycznego w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. - W trakcie tego spotkania dowiemy się, jaki mamy wpływ na ochronę tych ssaków, co możemy dla nich zrobić. W trakcie prelekcji rozmawiać będziemy o fokach, morsach, niedźwiedziach polarnych, ale też innych stworzeniach żyjących w wodach naszej planety.

Wiadomo, że przyswajanie wiedzy najlepiej idzie w parze z zabawą, dlatego w sali dydaktycznej nie zabraknie elementów rozrywkowych. Gdański Ogród Zoologiczny zachęca, by najmłodsi pojawili się na wydarzeniu w przebraniu karnawałowym. Będzie muzyka i zabawa, a chętni do nauki pingwiniego tańca, będą mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności taneczne. 

 
Była już bania dla morsów, a co będzie w tym roku? Uchylamy rąbka tajemnicy - morsy będą mieć w tym roku dużo więcej przestrzeni na lodowatą kąpiel
Była już bania dla morsów, a co będzie w tym roku? Uchylamy rąbka tajemnicy - morsy będą mieć w tym roku dużo więcej przestrzeni na lodowatą kąpiel
Mateusz Ochocki/KFP

 

W godzinach od 12.00 do 14.30, przy chatce Góralce, trójmiejskie kluby morsów zaprezentują, jak radzą sobie w lodowatej wodzie. Prócz pokazu morsowania, fani niskich temperatur opowiedzą o korzyściach płynących z ich hobby. Kto wie, być może któryś z uczestników pikniku złapie morsowego bakcyla? Zdradzimy rąbek tajemnicy, że w tej części gdańskie zoo przygotowało atrakcję, której do tej pory jeszcze na terenie ogrodu nie było! Jak zapewniają pracownicy zoo, będzie emocjonująco. 

- Ja też morsuję, więc mogę powiedzieć, jakie to daje korzyści – mówi Grażyna Naczyk. - Jak morsujemy, hartujemy się, więc nie wydajemy pieniędzy w aptekach na lekarstwa, nie musimy podkręcać w domu ogrzewania. Poza tym, morsowanie daje korzyści nie tylko dla ciała, bo dzięki temu i psychika się wzmacnia. 

Ważnym elementem sobotniego pikniku będzie też pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem fantomów. 

O godzinie 13.30 goście pikniku zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w pokazie karmienia pingwinów. Oczywiście nie zabraknie też opowieści na temat życia tych ptaków. 

Koniec wydarzenia przewidziany jest na godz. 14.30. 

 
Po edukacji przyjdzie czas na rekreację. Wspólne ognisko to stały punkt spotkań z fokami i morsami
Po edukacji przyjdzie czas na rekreację. Wspólne ognisko to stały punkt spotkań z fokami i morsami
Mateusz Ochocki/KFP
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze