PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Rodzinny dzień w Twierdzy Wisłoujście. Teraz nadchodzi czas nietoperzy
Rodzinny dzień w Twierdzy Wisłoujście. Teraz nadchodzi czas nietoperzy
Festyn rodzinny na pożegnanie lata zorganizowało w sobotę, 30 września, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w Twierdzy Wisłoujście. Były pokazy nurków, gra terenowa, crossfit.

Jedną z atrakcji były szkolenia artyleryjskie
Jedną z atrakcji były szkolenia artyleryjskie
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jak wyjaśnia dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska od 1 października do początków kwietnia 2018 Twierdza będzie zamknięta, bo zaczyna się okres ochronny nietoperzy i to one będą miały teraz pierwszeństwo. Twierdza jest po prostu stanowiskiem zimowania kilku gatunków nietoperzy m.in. nocka i gacka.

Dlatego w sobotę odbył się tu festyn na pożegnanie lata. Były całe rodziny, rodzice z dziećmi, ale też nastolatki. W sumie 800 osób.

Grupy rekonstrukcyjne odtwarzały dawne obyczaje
Grupy rekonstrukcyjne odtwarzały dawne obyczaje
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Atrakcji było mnóstwo: grupy rekonstrukcyjne pokazały współczesnym mieszczuchom atrakcje życia codziennego w dawnych wiekach. Profesjonalni przewodnicy oprowadzali po Twierdzy. Były ogniska, a w nich pieczone kiełbaski. Odbył się pokaz nurkowania - nurek zszedł na dno fosy! Było też szkolenie altyleryjskie zakończone wystrzałem z armaty. Dzieci były wniebowzięte.

Do tego można było zwiedzić wystawę “Okręty podwodne XVII-XVIII w.”, którą przygotowało Muzeum Nurkowania w Warszawie.

Wiele osób skorzystało także z możliwości wzięcia udziału w wyczerpujących zajęciach crossfitu w tej historycznej scenerii. Chętni wzięli także udział w grze terenowej „Tajemnice Szańca Wschodniego II”. Kilometrowa trasa najeżona była tzw. punktami mylnymi i zadaniami do wykonania.

Ponowne pełne otwarcie obiektu planowane jest na majowy weekend 2018 roku.

oprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl