PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rodzinne Gry Parkowe na Orientację już 2 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej. Weź udział!

Rodzinne Gry Parkowe na Orientację już 2 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej. Weź udział!
W niedzielę 2 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku odbędą się Rodzinne Gry Parkowe. To jedna z całego cyklu imprez biegowych na orientację. Nie trzeba się ścigać - można też maszerować i spacerować. Zapisy trwają, warto wystartować z całą rodziną.
Gry Parkowe na Orientację to rekreacja i zabawa dla całej rodziny
Gry Parkowe na Orientację to rekreacja i zabawa dla całej rodziny
źródło: Facebook/Parkowe BnO


Jak nie zgubić się w lesie? Gdzie sprawdzić swoje umiejętności czytania mapy? Jak precyzyjnie nawigować w lesie, parku i w miejskiej dżungli? Tego wszystkiego nauczyć się można biorąc udział w Rodzinnych Grach Parkowych na Orientację. Najbliższa okazja już 2 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej (polana przy pętli na końcu ul. Falowej, przy drodze do wejścia na plażę nr 16).

mapka


Rodzinne Gry Parkowe na Orientację to imprezy sportowe i zarazem rekreacyjne. Rozgrywane są w różnych dzielnicach Trójmiasta. Ich celem jest propagowanie aktywnego spędzania czasu, poznawanie ciekawych miejsc (głównie parków i terenów leśnych) i wspólna zabawa na świeżym powietrzu. To też ciekawa propozycja edukacyjna, bo promuje i uczy umiejętności czytania map. Dla uczestników przygotowane zostały kolorowe mapy oraz cztery ciekawe trasy do wyboru o różnym stopniu trudności.  Dla każdego czeka też ciepła herbata.

Organizatorem Rodzinnych Gier Parkowych jest znane m.in. z Tułaczy i Próby Mamuta Bractwo Przygody Almanak przy współpracy Miasta Gdańsk.

Rodzinne Gry Parkowe na Orientację to cykl imprez w różnych lokalizacjach w Trójmieście
Rodzinne Gry Parkowe na Orientację to cykl imprez w różnych lokalizacjach w Trójmieście
źródło: Facebook/Parkowe BnO


Rodzaje tras:

RODZINNA – 2-3 km
ŁAZIK – 3-4 km
TUŁACZ –3-5 km
BIEGACZ – 3-6 km

Na mecie każdy otrzyma pamiątkowy medal, zdobędzie 1 pkt. do Odznaki Imprez na Orientację i weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
Więcej informacji, zgłoszenia i opłaty na http://www.parkowebno.pl/komunikat-startowy. 

Program:

9:30-12:30 - praca biura zawodów. Można przyjść o dowolnej godzinie w podanym przedziale czasu
10:00-12:30 - start drużyn zgłoszonych internetowo (z zarezerwowanymi mapami) i drużyn zgłoszonych na miejscu (w ramach puli map rezerwowych). Minuty startowe przydzielane będą na starcie zgodnie z kolejnością rejestracji uczestników na sekretariacie.
11:30-12:30 - start drużyn zgłoszonych w dniu imprezy na mapach osób zgłoszonych wcześniej, które nie stawiły się na starcie do godz. 11:30
14:00 - godzina zamknięcia mety
14:00-15:00 - planowane zbieranie punktów

Zasady Gier Parkowych na Orientację są bardzo proste. Młodszym uczestnikom może się to kojarzyć z poszukiwaniem skarbów, co zwiększa atrakcyjność tej formy rekreacji. Startować można indywidualnie, w grupie przyjaciół lub rodzinnie z dziećmi. Każdy zespół na starcie otrzymuje kartę startową (w postaci elektronicznego chipa) oraz mapę z zaznaczonymi za pomocą kółek miejscami, do których musi dotrzeć. W określonych w ten sposób lokalizacjach w terenie ustawione są specjalne, przestrzenne lampiony (tzw. punkty kontrolne w skrócie PK), przy których znajdują się elektroniczne stacje kontrolne do potwierdzania pobytu. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie wszystkich PK w wyznaczonej kolejności i potwierdzenie swojego pobytu poprzez zbliżenie do stacji kontrolnej karty startowej z elektronicznym chipem. System dokonuje zapisu kodu PK na karcie oraz numeru karty w stacji kontrolnej.

Czytaj też: Stadionowa Piątka. Wyjątkowy bieg przez Stadion Energa Gdańsk

Najważniejsze jednak w Grach Parkowych na Orientację organizowanych przez Almanak jest to, że niekoniecznie musimy... biegać. To bardzo dobra okazja, aby wybrać się na spacer całą rodziną, z dziećmi a nawet z babcią i dziadkiem. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa i rekreacja na świeżym powietrzu.

Natomiast dla tych, którzy wolą profesjonalną sportową rywalizację lub uprawiają Biegi na Orientację przygotowana jest trasa Biegacz, którą można potraktować jako dobry trening, czy sprawdzian własnych umiejętności. Trasa Biegacz jest pomyślana jako klasyczna trasa Biegu na Orientację i z pewnością zachęci wiele osób do uprawiania tej dyscypliny sportu.

Organizatorzy zachęcają, by zabrać ze sobą duży zapas picia, koc, koszyk piknikowy oraz stroje kąpielowe. Po zabawie z mapą będzie możliwość skorzystania z plaży, chwili relaksu na piasku oraz kąpieli w morzu.

plakat


Planowane terminy kolejnych etapów:

16.08 Gdańsk Piecki-Migowo
22.08 Gdańsk Strzyża
30.08 Gdańsk Matemblewo
06.09 Hevelianum - Góra Gradowa
12.09 Brzeźno - Park im Haffnera
13.09 Gdańsk Smęgorzyno
20.09 Gdańsk Zaspa – Park Jana Pawła II
27.09 Gdańsk Niedźwiednik - Huzarskie Manowce
04.10 Jesienny Tułacz
11.10 Gdańsk Aniołki - Wronia Górka
18.10 Gdańsk Park Reagana wschód
25.10 Gdańsk Osowa
08.11 Gdynia Karwiny
11.11 Główne Miasto – Niepodległościówka
15.11 Gdańsk Chełm
22.11 Gdańsk os. Żabianka
29.11 Gdańsk Złota Karczma
06.12 Gdańsk Gaj Gutenberga
13.12 Gdynia Witomino

Patronat nad całym cyklem objęła Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl