Rodzina 500+. W Gdańsku - już 3,4 tys. wniosków, bez kolejek

Pierwsi petenci z wnioskami na “500 plus” czekali pod budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja w Gdańsku już od piątej rano. Bali się tłumów? Niepotrzebnie - pierwszy dzień składania wniosków przebiegł bez kolejek i stresów. Wnioski złożyło w Gdańsku ponad 3400 osób.

Rodzina 500+. W Gdańsku - już 3,4 tys. wniosków, bez kolejek
A
A
data publikacji: 01 kwietnia 2016 r.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

To był pracowity dzień dla pracownic i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Stresu było jednak mało - i dla nich, i dla beneficjentów programu Rodzina 500 Plus. Wszystko dzięki świetnemu przygotowaniu do realizacji zleconego przez rząd zadania.

- W piątek wnioski na papierze złożyło 1549 gdańskich rodzin - podsumowuje Monika Ostrowska, rzeczniczka MOPR. - Dalszych 1340 wniosków przyszło drogą elektroniczną, z czego aż 1324 za pośrednictwem banków. Prócz tego było jeszcze 440 wniosków złożonych za posrednictwem opiekunów rodzin (na papierze) i ok. stu wniosków (na papierze) na dzieci znajdujące się w pieczy zastępczej, ale te są składane na nieco innych zasadach. Co dla nas bardzo ważne - nie było żadnych kolejek.

W sumie, na terenie Gdańska wpłynęło 3429 wniosków.

Wystarczy znaleźć się na parterze PUP przy ul. 3 maja, żeby trafić do punktu informacyjnego. Można tam pobrać wniosek, wypełnić go na miejscu z pomocą pracowników MOPR, a także wyjaśnić ewentualne wątpliwości. Z tego punktu MOPR w piątek skorzystało 305 beneficjentów programu.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Godzina 7.00: Cukierki, bilety, 16 stanowisk   

- Nie ma tłoku, ale co chwilę ktoś przychodzi o coś zapytać, wziąć wniosek - mówi Wacława Szymańska pracownik MOPR w Gdańsku. - Dużo osób z już wypełnionymi dokumentami idzie od razu na piętro złożyć je w jednym z szesnastu stanowisk. To znaczy, że nie potrzebują pomocy. Zresztą trzeba przyznać, że także te osoby, które przychodzą do naszego punktu informacyjnego są dobrze zorientowane.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył w Gdańsku 1 kwietnia 2016 roku o godzinie 7.00. Na gdańszczan czekał Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, który osobiście otworzył główny punkt przy ul. 3 Maja 9. Rodzice dostali cukierki, kilkanaście osób otrzymało z rąk wiceprezydenta bilety kolejności dostępu do urzędniczych stanowisk. Bilety takie pomagają w uniknięciu chaosu organizacyjnego - należy je pobrać z automatu, który znajduje się w korytarzu.

- Mieszkańcy mówili, że są zaskoczeni brakiem kolejek - powiedział prezydent Kowalczuk. Chyba byli też zaskoczeni jakością obsługi i tempem pracy osób przyjmujących wnioski.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W Gdańsku, oprócz głównej siedziby przy ul. 3 Maja 9, mamy 17 tymczasowych punktów specjalistycznych z obsługą pracowników MOPR w Gdańsku. Pomoc w wypełnieniu wniosków otrzymać można także w 29 wybranych placówkach edukacyjnych. Zachęcam, by mieszkańcy nie szli wszyscy do głównej siedziby, dzięki temu unikniemy kolejek i w następnych dniach.

Ważne jest też, że nie trzeba się spieszyć ze składaniem wniosków. Każdy, kto zrobi to nie później niż 1 lipca 2016 r., dostanie pieniądze z wyrównaniem, liczonym od początku kwietnia.


Godzina 12.00: Nowa wykładzina do pokoju

Na schodach spotykamy pana Marka, który przyszedł złożyć wniosek z 11-letnim synem.

- Mam trójkę, wszyscy niepełnoletni - mówi gdańszczanin - Dostanę co miesiąc tysiąc złotych na drugie i trzecie dziecko. Przyznam, że pieniądze są rozdysponowane już na kilka miesięcy do przodu. Syn ma obiecaną  do pokoju nową wykładzinę w samochody. Starszy chciał, żeby mu się dołożyć do komórki. Najmłodsza córka nie mówi jeszcze, ale jest alergiczką, chcemy jej kupić nawilżacz do pokoju. Dzieci przysłuchiwały się naszym rozmowom, trudno było im odmówić chociaż na początek czegoś ekstra, przecież te pieniądze są na nich. Ale potem pójdą na życie. Nigdy w życiu nic od nikogo nie dostałem, dla mojej rodziny to jest ogromna pomoc.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Pan Marek jest jednym z nielicznych mężczyzn na pierwszym piętrze budynku PUP, większość stanowią kobiety, z wózkami i starszymi dziećmi za rękę. I te z wózków i starsze chętnie sięgają do koszyków z cukierkami, które trzymają pracownice MOPR.

- Jeśli są jakieś trudności, to dotyczą głównie osób z jednym dzieckiem, które muszą wpisać swoje dochody - tłumaczy Aleksandra Romanowska z Działu Świadczeń Socjalnych gdańskiego MOPR. - Te rodziny dostają trzy rodzaje dokumentów, więc trzeba wypełnić je jak należy. Najprościej i najszybciej - szybciej nawet niż ten przewidywany przez nas kwadrans - przebiega składanie wniosków na drugie i kolejne dziecko. To jeden formularz, raczej prosty, ludzie są dobrze zorientowani jak to wypełniać.


Godzina 16.00; Lotna brygada czuwa

- Monitorujemy wszystkie nasze punkty w mieście - mówi Monika Ostrowska rzecznik gdańskiego MOPR. - Z naszych informacji wynika, że nigdzie nie było kolejek czy zatorów. Mamy zresztą tzw. lotną brygadę składającą się z kilku osób, które gotowe są pojechać w dowolny punkt miasta, żeby odciążyć pracowników w razie kolejek. Dziś nie było to potrzebne.

Wiele osób pytało, kiedy dostaną pieniądze. Przypominamy że w tym przypadku nie obowiązuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. Nawet ci którzy złożyli wniosek 1 kwietnia 2016 roku muszą się przygotować na to, że pieniądze mogą otrzymać w ciągu trzech najbliższych miesięcy.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Na wniosku trzeba zadeklarować, w jaki sposób pieniądze mają być przekazane: czy w gotówce, czy przelewem na konto. W pierwszym przypadku klient otrzyma informację (na wniosku podaje swój adres mailowy i telefon), że pieniądze czekają do odbioru na poczcie.

Do godziny 18.00 pracownicy MOPR przyjęli prawie 1,5 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Od momentu uruchomienia infolinii, czyli od 17 marca 2016 roku blisko 800 osób uzyskało informację za jej pośrednictwem.

Na stronie dedykowanej www.gdansk.pl mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić liczbę osób oczekujących na złożenie wniosku we wszystkich punktach zlokalizowanych w różnych dzielnicach Gdańska.

Szacuje się, że z programu Rodzina 500 Plus skorzysta nawet 23 tys. gdańskich rodzin. Pieniądze mają być wypłacane na blisko 45 tys. dzieci. W tym roku (od 1 kwietnia do końca grudnia) w Gdańsku ma być wypłacone z tego tytułu 216 mln zł.

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Wszystkie zdjęcia wykonano 1 kwietnia 2016 r. w gmachu Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, przy ul. 3 Maja. Na I piętrze znajduje się tam główny punkt MOPR, gdzie można składać wnioski do realizacji świadczeń z tytułu programu Rodzina 500 Plus.


Czytaj też: 

Dostaniesz 500 Plus? Ministerstwo ostrzega przed oszustami

Rodzina 500+: MOPR gotowy, od piątku - składanie wniosków


Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora