Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rodzina 500+. Nawet 216 mln zł dla gdańszczan w tym roku

Nawet 216 milionów złotych - tyle mają dostać gdańszczanie do końca bieżącego roku w ramach rządowego programu Rodzina 500+. Pierwsza transza pieniędzy przyjdzie już w kwietniu, ale wypłaty rozpoczną się najprawdopodobniej w maju.

Rodzina 500+. Nawet 216 mln zł dla gdańszczan w tym roku
A
A
data publikacji: 17 marca 2016 r.

Materiały prasowe

- Nie ma co robić szturmu, bo i tak nie decyduje kolejność złożenia wniosków - przekonuje Janina Jarema, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Pierwszą transzę - 7 milionów zł - na realizację świadczeń w ramach programu Rodzina 500+ rząd ma przekazać jeszcze w kwietniu. Gdańsk już korzysta z pieniędzy przeznaczonych na przygotowanie obsługi systemu przyjmowania i weryfikowania wniosków od rodziców oraz dokonywania wypłat. Jest to kwota 880 tys. zł. Za te pieniądze kupiono m.in. potrzebny sprzęt komputerowy i biurowy, zatrudniono za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku 45 nowych urzędników i przeprowadzono szkolenia.

Szacuje się, że z programu Rodzina 500+ w Gdańsku skorzysta 20-23 tys. rodzin. Tym samym pieniądze będą wypłacone na blisko 45 tys. dzieci. Comiesięczna wypłata 500 zł na jedną osobę przysługuje do ukończenia przez nią 18 roku życia. Kwoty te nie są opodatkowane. Pieniądze naliczane są od 1 kwietnia 2016 r. - nawet jeśli wniosek nie będzie złożony przed tym dniem. Jednak uwaga - jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca 2016, pieniądze ze kwiecień, maj i czerwiec przepadną. Niejednikrotnie chodzi przy tym o znaczne kwoty.

- W Gdańsku jest rodzina, która ma jedenaścioro dzieci - mówi dyr. Jarema. - Łatwo wyliczyć, jaki to będzie miesięczny dochód.

W przyszłym roku rządowe pieniądze przeznaczone dla mieszkańców Gdańska na realizację programu Rodzina 500+ mają być jeszcze większe - o przeszło 50 mln zł. Tegoroczna kwota 216 mln zł obejmuje bowiem tylko dziewięć z 12 miesięcy (od kwietnia do grudnia).

W czwartek, 17 marca przed południem, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk i dyr. Jarema na specjalnej konferencji prasowej szczegółowo przedstawią stan przygotowań miasta do realizacji świadczeń z tytułu programu Rodzina 500+. Następnie oboje o godz. 12.30 uczestniczyć będą w videoczacie dostępnym na miejskiej stronie internetowej gdansk.pl. Wytłumaczą wszelkie niejasności związane z realizacją programu Rodzina 500+. Widzowie będą mogli zadawać pytania za pośrednictwem twittera.

-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora