• Start
  • Wiadomości
  • Rocznica bitwy pod Lenino. Gdańsk: dla tych, którzy nie zdążyli do Andersa

Rocznica bitwy pod Lenino. Gdańsk: dla tych, którzy nie zdążyli do Andersa

Uczniowie, harcerze, a nawet przedszkolacy uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej czyn bojowy polskich sił zbrojnych na froncie wschodnim. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, a także policji i wojska. O taką uroczystość wnioskowały organizacje kombatanckie, w ślad za słowami Prezydenta RP Andrzeja Dudy, że “krew przelana za ojczyznę jest jedna. Krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić””.
13.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Poczty sztandarowe organizacji kpmbatanckich podczas uroczystości przy pomniku 'Tym, co za polskość Gdańska'

Wszyscy zebrali się pod Pomnikiem “Tym, co za polskość Gdańska” przy Podwalu Staromiejskim. Było to w czwartek, 12 października - w 74. rocznicę rozpoczęcia krwawej dwudniowej bitwy pod Lenino, która stała się chrztem bojowym dla 1. Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki. Polacy w niej służący w większości zostali uwolnieni ze zsyłki na Sybir, dokąd Sowieci wywieźli ich po rozpoczęciu wojny. Skorzystali z takiej możliwości jaką im dano - wcześniej bowiem nie zdołali dołączyć do Armii Andersa, która w 1942 r. wyszła z terytorium ZSRR do Iranu (Persji).

Dywizję im. Tadeusza Kościuszki utworzono pod szyldem sterowanego przez Stalina Związku Patriotów Polskich i od początku była narzędziem politycznym w rękach komunistów. W latach 1950-1991 dzień rozpoczęcia Bitwy pod Lenino był obchodzony jako święto Ludowego Wojska Polskiego. Później datę tę “zdekomunizowano” - święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia, na pamiątkę przełomowego dnia Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko bolszewickiej 1920 r.

Delegacja Miasta Gdańska składa kwiaty. Za strażniczką miejską idą od prawej: Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz i radna Teresa Wasilewska

A co z datą bitwy pod Lenino? Zdaniem Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego niesłusznie popadła w zapomnienie - choćby dlatego, że Polacy ponieśli duże straty: było 1600 zabitych, rannych i zaginionych bez wieści (25 proc. składu osobowego). Stąd wniosek skierowany do Prezydenta Gdańska o powrót do upamiętniania tej daty.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska i Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Przedstawiciel środowisk kombatanckich przypomniał pod Pomnikiem “ “Tym, co za polskość Gdańska” słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wygłoszone w kwietniu br., podczas obchodów 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Ludowego Wojska Polskiego: “Krew przelana za ojczyznę jest jedna. Krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za nią polegli”.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1