• Start
  • Wiadomości
  • Do Muzeum Gdańska trafi ponad 60 pamiątek po Pawle Adamowiczu

Do Muzeum Gdańska trafi ponad 60 pamiątek po Pawle Adamowiczu

Urząd Miejski w Gdańsku przekazał do Muzeum Gdańska ponad 60 pamiątek związanych z działalnością prezydenta Pawła Adamowicza. Wśród podarowanych przedmiotów najwięcej jest ksiąg kondolencyjnych przesłanych do Gdańska przez samorządy miast. Do Muzeum trafiły też przedmioty, które mieszkańcy i goście ustawiali przed budynkiem UMG po śmierci prezydenta. Muzealnicy zachęcają także do gdańszczan i gdańszczanki do przekazywania swoich pamiątek związanych z działalnością Pawła Adamowicza.
13.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza mieszkańcy i przejezdni spontanicznie zostawiali pod magistratem przy Nowych Ogrodach różne przedmioty. Po zakończeniu żałoby trafią do Muzeum Gdańska
Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza mieszkańcy i przejezdni spontanicznie zostawiali pod magistratem przy Nowych Ogrodach różne przedmioty. Po zakończeniu żałoby trafią do Muzeum Gdańska
Anna Bobrowska / KFP


Przekazane przedmioty trafiły do Działu Historii Muzeum Gdańska. Są opracowywane i katalogowane. Najwięcej z nich – aż 36 – to księgi kondolencyjne. Wciąż trafiają do Gdańska z miast z całej Polski i będą sukcesywnie przekazywane do gdańskiego muzeum. Wśród pamiątek znajdują się także przedmioty związane ze sprawowaniem urzędu, np. wizytówki, koperty imienne, certyfikaty i listy gratulacyjne, które Paweł Adamowicz otrzymał po wygranych wyborach samorządowych w 2018 r. oraz m.in. medale, obrazki czy książki o Gdańsku przekazywane przez mieszkańców. Kilka pamiątek związanych jest z osobistym życiem zmarłego prezydenta Gdańska.


Księga kondolencyjna nadesłana z Konina
Księga kondolencyjna nadesłana z Konina
fot. A. Grabowska (Muzeum Gdańska)


- Upamiętnienie historii Gdańska to dzisiaj także upamiętnienie prezydenta Adamowicza. W związku z jego śmiercią do Gdańska spłynęło bardzo dużo listów i ksiąg kondolencyjnych z różnych miejsc w Polsce i na świecie - mówi Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska i dziękuje Muzeum Gdańska za podjęcie inicjatywy. - Nie tylko za chęć archiwizowania dokumentów, ale też zastanowienia się, jak upamiętnić przejawy życia i pracy pana prezydenta.

- Otrzymane przedmioty pokazują, jakim człowiekiem był śp. Paweł Adamowicz: do czego przywiązywał wagę i jakie idee stanowiły wyznacznik w jego życiu zawodowym - uważa Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - W swoim gabinecie trzymał książkę z rysunkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku, ale też pamiątkowe szpachelki związane z budową Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i Ergo Areny. Ważne miejsce zajmowała także rezolucja amerykańskiego Kongresu z 2005 r. dotycząca Solidarności – jednego z historycznych haseł, do których Paweł Adamowicz wielokrotnie się odwoływał.


Rezolucja Kongresu USA z 2005 r.
Rezolucja Kongresu USA z 2005 r.
A. Grabowska (Muzeum Gdańska)


Dyrektor Muzeum ma nadzieję, że z zebranych pamiątek powstanie kiedyś wystawa. Być może będą kiedyś pokazywane na ekspozycji w wydzielonej sali Ratusza Głównego Miasta.

Wśród przekazanych przedmiotów znajdują się także medal z okazji 100-lecia Niepodległości, szarfy od mieszkańców Bielefeld, pamiątka mszy żałobnej w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej oraz kir żałobny o powierzchni 400 metrów kwadratowych z Krakowa.


Szpachelki pamiątkowe związane z budową Portu Lotniczego Gdańsk i Ergo Areny
Szpachelki pamiątkowe związane z budową Portu Lotniczego Gdańsk i Ergo Areny
fot. A. Grabowska (Muzeum Gdańska)


Do muzeum trafiły także szaliki kibiców, rysunki dzieci, plakaty, fotografie czy maskotki, które gdańszczanie i turyści ułożyli pod Urzędem Miejskim w Gdańsku po tragicznej śmierci prezydenta Adamowicza.

Muzeum Gdańska przyjmie także osobiste pamiątki związane z najnowszą historią Gdańska i działalnością Pawła Adamowicza od mieszkańców. Zainteresowani mogą kontaktować się z pracownikami Działu Historii od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 16 pod numerami telefonów: 519 476 653 oraz 789 449 684, a także mailowo: historia@muzeumgdansk.pl.




TV

Bajpas kartuski działa