• Start
  • Wiadomości
  • Przebudowa ulic Chłodna, Sempołowskiej i Królikarnia. Będą oświetlenie, trawniki, wyremontowane elewacje...

Przebudowa ulic Chłodna, Sempołowskiej i Królikarnia. Będą oświetlenie, trawniki, wyremontowane elewacje...

- Rewitalizacja to nie tylko remont ulicy czy budynku, to też aktywizacja i zaangażowanie mieszkańców dzielnicy, rozwiązanie problemów, z którymi dzielnica się boryka - mówi Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. We wtorek, 28 lutego, otwarto oferty przetargowe dotyczące przebudowy kwartału ulic na Dolnym Mieście.
28.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdansk Dolne Miasto, zrewitalizowana wizytówka dzielnicy - ulica Łąkowa

W Gdańsku realizowane są cztery duże projekty rewitalizacyjne dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Prace prowadzone są na terenach Dolnego Miasta i Placu Wałowego ze Starym Przedmieściem, Nowego Portu, Oruni oraz wspólnie Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Na każdy z nich przypada kilka mniejszych zadań.

Na Dolnym Mieście przewiduje się:

  1. przebudowę kwartału ulic Chłodna, Sempołowskiej i Królikarnia
  2. zagospodarowanie terenu opływu Motławy
  3. modernizację terenu układu drogowego dla obszaru ulic Przyokopowej, Polnej, Wierzbowej
  4. przebudowę i adaptację budynku przy ulicy Królikarnia 13

W środę, 28 lutego, w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarte zostały oferty przetargowe dotyczące: "Opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę i modernizację dróg i infrastruktury podziemnej z zagospodarowaniem terenu dla kwartału ulic: Chłodna, Sempołowskiej i Królikarnia w ramach projektu Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku z jednoczesnym pełnieniem nadzoru autorskiego". 


- Prace budowlane dotyczące tych trzech ulic ruszą zapewne w trzecim, czwartym kwartale 2019 roku - mówi Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. - Wcześniej czeka nas rozstrzygnięcie przetargu, opracowanie dokumentacji, wyłonienie wykonawcy na wykonanie robót budowlanych. Zależy nam, aby uporać się z tym jak najszybciej, bo projekty są finansowane z funduszy europejskich określonych na lata 2014-2020.

Remont i modernizacja obejmą obszar zamieszkiwany przez około 8,4 tys. osób. W marcu można spodziewać się rozstrzygnięć przetargów dotyczących pozyskania dokumentacji technicznej dla pozostałych zadań.

We wskazanym obszarze zostaną przebudowane i zmodernizowane drogi z zagospodarowaniem terenu, wymienione zostaną nawierzchnie ulic i chodników, tam gdzie to możliwe zrealizowane zostaną miejsca postojowe. W ramach zadania zostanie także zaprojektowana przebudowa infrastruktury podziemnej, budowa monitoringu i oświetlenia.

- Będzie po prostu ładniej i czyściej, przestrzeń będzie bardziej uporządkowana - dodaje Ewa Pielak. - Obszar ma być przede wszystkim przyjazny dla mieszkańców, w pełni dostępny, zachęcający do korzystania. Na pewno pomoże w tym nowe oświetlenie, monitoring, ławki, nowe nasadzenia, trawniki oraz odnowione budynki.



TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1