Rewitalizacja - tak. Ale najpierw gospodarskie porządki

Biskupią Górkę, jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Gdańsku, czeka rewitalizacja. Miejscy urzędnicy sprawdzali, jakie inwestycje najpierw trzeba przeprowadzić. Mieszkańcy swoje pomysły będą mogli przedstawić podczas spotkania, które odbędzie się w środę, 20 stycznia.
14.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ruszyli. Urzędnicy miejscy rozpoczęli zwiedzanie Biskupiej Górki sprzed gmachu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej

- Widzieliście tutejszego Neptuna? - prezydent Gdańska Paweł Adamowicz tym pytaniem zaskoczył część urzędników i gości, towarzyszących mu w tzw. gospodarskim spacerze po Biskupiej Górce, który odbył się w środowe popołudnie, 13 stycznia. - Skoro nie, to chodźcie, pokażę wam! 


Neptun patrzy na Stare i Główne Miasto

Początek spaceru zaplanowano w pobliżu gmachu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. By zobaczyć Neptuna, trzeba było skręcić w lewo i przemaszerować w górę wzniesienia. Rzeźba boga mórz znajduje się na rogu budynku, w którym siedzibę ma obecnie policja. Gmach stoi na wzgórzu porośniętym licznymi drzewami.

Prezydent Adamowicz polecił dyrektorowi ZDiZ, Mieczysławowi Kotłowskiemu, aby je wyciąć, bo niszczą wzgórze, a przy okazji usunąć krzewy, zasłaniające w tym miejscu widok na Stare i Główne Miasto. Ma być ładniej i estetyczniej.

Wywiezione mają zostać także, znajdujące się tam pozostałości dawnego murku.


Wyremontowane chodniki, więcej latarni

Urzędnicy wskazywali konieczność uzupełnienia bądź budowy fragmentów chodnika na wybranych odcinkach ul. Biskupiej. Doświetlone mają zostać też schody przebiegające wzdłuż budynku przy ul. Biskupia 11, a na wysokości ul. Biskupia 29 naprawione mają zostać chodnik i brukowana jezdnia.

Przy posesji przy ul. Na Stoku 12 prezydent Adamowicz zaproponował zdemontowanie ozdobnych, dawnych, barierek z poręczami przy schodach i zastąpienie ich współczesnymi. Te dawne mają zostać zachowane do odtworzenia po przeprowadzonych pracach rewitalizacyjnych.

Dawne barierki z poręczami mają zostać zastąpione współczesnymi


Co zrobić z parkiem?

Przez dłuższą chwilę grupa kilkudziesięciu urzędników dyskutowała na temat terenu sąsiadującego z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 21. Na pewno powstanie tam chodnik i zbudowane zostaną schody, prowadzące bezpiecznie do placówki.

Zagospodarowany ma zostać także pobliski, pocmentarny park, z którego roztacza się widok m.in. na przystanek SKM Śródmieście. 

Zmieniony ma zostać teren sąsiadujący ze Szkołą Podstawową nr 21


Forum Gdańsk "odetnie" Biskupią Górkę?

- Dostaję sygnały od tutejszych mieszkańców, którzy obawiają się, że powstające w sąsiedztwie Forum Gdańsk "odetnie" ich od centrum miasta - przyznał obecny na spacerze miejski radny PO, Marek Bumblis. - Boją się, że ta inwestycja spowoduje utrudniony dojazd na Biskupią Górkę.

Urzędnicy zaprzeczyli temu i zapewnili, że na najbliższe spotkanie z mieszkańcami przygotują materiały i wizualizacje, pokazujące m.in. rozwiązania drogowe w tej okolicy.

Biskupia Górka to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Gdańsku

Umocnić skarpę

Kiedy dokładnie rozpocznie się "widoczny" etap rewitalizacji tej części miasta? Na razie nie wiadomo. Gdańsk stara się o unijne dofinansowanie na ten cel.

Pewne jest, że w bieżącym roku w jej ramach rozpoczną się tzw. działania społeczne dedykowane i aktywizujące mieszkańców.

W tym roku rozpoczną się też prace stabilizujące i umacniające tutejszą skarpę. Ta się osuwa, stanowiąc zagrożenie dla pobliskich budynków. Zgodnie z planem te prace powinny się zakończyć w 2017 roku. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć rewitalizację ulic i budynków. 

Gospodarskie spacery z udziałem prezydenta miasta i urzędników poprzedzają cykliczne spotkania obywatelskie pod hasłem: "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk".

Już dziś zachęcamy mieszkańców Biskupiej Górki do udziału w spotkaniu, które zaplanowano na środę, 20 stycznia, w Szkole Podstawowej nr 21, przy ul. Na Stoku 43. Początek o godz. 17.

TV

To przedszkole jest wzorem