PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Renata Dąbrowska: o czytaniu fotografii i pracy w zawodzie. Spotkanie online z fotoreporterką

Renata Dąbrowska: o czytaniu fotografii i pracy w zawodzie. Spotkanie online z fotoreporterką
W Nadbałtyckim Centrum Kultury trwa wystawa “W kadrze: Czytanie Pomorza”, na którą składają się zdjęcia powstałe podczas literackich podróży po regionie. Renata Dąbrowska, utalentowana i nagradzana fotoreporterka, była jedną z osób, które towarzyszyły z aparatem tym wydarzeniom. Zobacz, co powiedziała podczas spotkania.
Renata Dąbrowska podczas rozdania nagród Gdańsk Press Photo 2017
Renata Dąbrowska podczas rozdania nagród Gdańsk Press Photo 2017
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gdańsk Press Photo 2019. Karolina Misztal z Grand Prix za zdjęcie z pożegnania prezydenta Adamowicza

 

Renata Dąbrowska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jej talent doceniano wielokrotnie na licznych konkursach fotografii prasowej. W latach 2005–2018 współpracowała z trójmiejskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Publikowała także m. in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Dużego Formatu”, „Newsweeka Polska”, „Polityki” i „Wprost”. Wydała album autorski „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów” (2012). Współpracowała też przy wielu projektach fotograficznych. 

Dziś wykłada w Sopockiej Szkole Fotografii, jest też współautorką kursu Sztuka Fotografowania (2017–2018).

 

Transmisja na żywo odbyła się w czwartek, 25 czerwca. Poniżej zapis rozmowy z fotoreporterką

 

Renata Dąbrowska była jedną z fotoreporterek towarzyszących z aparatem podróżom organizowanym przez NCK od 2014 roku pod szyldem "Czytanie Pomorza". Był to cykl wydarzeń literackich, którego stałym punktem stały się tzw. literackie wizje lokalne, czyli wycieczki z pomorskimi ludźmi pióra tropem literatury i jej twórców. Szlaki odzwierciedlały też fascynacje zaproszonych do udziału w wydarzeniu gości, historią naszego regionu. Każda trasa wskazywała miejsca, które warto odwiedzić i teksty warte poznania i zapamiętania.

Przewodnikami wypraw byli m.in. reportażystka Dorota Karaś (przez Pomorze szlakiem literatury faktu); Hanna Cygler (przez Pomorze tropem jej własnej twórczości); Tadeusz Dąbrowski (przez Gdańsk szlakiem historii i poezji), Cezary Łazarewicz, laureat nagrody literackiej NIKE za „Żeby nie było śladów” (2017) (do jego rodzinnego Darłowa) czy Monika Milewska (podróż szlakiem wielkiej płyty). Znakomitym autorom w literackich podróżach towarzyszyli nie mniej znakomici fotografowie, tacy jak Renata Dąbrowska, Anna Maria Biniecka, Krzysztof Mystkowski, Łukasz Głowala czy Maciej Moskwa.

Pokłosiem tych wypraw jest dokumentujące je seria publikacji „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie” oraz właśnie wystawa "W kadrze: Czytanie Pomorza", którą obejrzeć na żywo możemy w siedzibie NCK, przy ul Korzennej 33/35.

Wystawa czynna jest codziennie w godz. 10.00-18.00.
WSTĘP: wolny.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl