• Start
  • Wiadomości
  • Remont Długiego Pobrzeża. Spotkanie przedstawicieli Miasta i przedsiębiorców

Remont Długiego Pobrzeża. Spotkanie przedstawicieli Miasta i przedsiębiorców

W najbliższych miesiącach Długie Pobrzeże, jedno z reprezentacyjnych miejsc w Gdańsku, przejdzie konieczny m.in. ze względów bezpieczeństwa remont. Oznacza to utrudnienia: zwężone lub zamknięte przejścia do mieszczących się tu pubów i restauracji. Także hałas i pył. - Jeśli remont zostanie przeprowadzony w sposób, jaki nam przedstawiono, 60 procent z nas go nie przetrwa - mówili na spotkaniu przedsiębiorcy, którzy prowadzą interesy w tym miejscu. Miasto usiłuje znaleźć rozwiązanie.
23.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po prawej stronie krzesła na nich seidza ludzie w róznym wieku, z lewej w tyle ekran przed nim stoi wysoki mężczyzna w garniturze
W środę, 23 listopada 2022 roku w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Miasta z przedsiębiorcami z Długiego Pobrzeża
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Remont na pięciuset metrach Długiego Pobrzeża

Inwestycja dotyczy przebudowy konstrukcji Długiego Pobrzeża - ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dodatkowo, dzięki niej, poprawi się estetyka tego miejsca, a jego walory historyczne zostaną przywrócone.

Remont Długiego Pobrzeża. Nurkowie zeszli pod wodę, żeby sprawdzić, co trzeba zrobić

Prace prowadzone będą na ok. 500 metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego i będą wykonywane równolegle przez miasto i inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża, i tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

W połowie października 2022 roku podpisano umowę na realizację tego zadania z Korporacją Budowlaną DORACO Sp. z o.o. Koszt prac oszacowano na ok. 41 mln złotych, ich zakończenie zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 r.

Prezydent Grzelak: "stworzyliśmy koncepcję remontu w oparciu o uwagi przedsiębiorców"

W środę, 23 listopada 2022 roku w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Miasta - m.in Piotra Grzelaka, zastępcy prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju; Katarzyny Jaskuły, zast. dyrektora ds. Projektów Liniowych Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska; Adama Mańki, dyrektora kontraktu w Korporacji Budowlanej DORACO z przedsiębiorcami prowadzącymi restauracje, sklepy, puby na Długim Pobrzeżu.

Takie spotkania trwają od 2021 roku, a ich cel to wypracowanie takiej koncepcji remontu, aby był on możliwie najmniej uciążliwy dla przedsiębiorców.  

Umowa na remont Długiego Pobrzeża podpisana. Powinno być gotowe za 1,5 roku

- Miesiąc temu spotkaliśmy się i wysłuchaliśmy Państwa uwag. Dziś przedstawiamy koncepcję prac na Długim Pobrzeżu przygotowaną w oparciu o te sugestie - powiedział prezydent Grzelak. - Staraliśmy się w maksymalny sposób je uwzględnić, ale wszystkich nie da się wprowadzić i przeprowadzić inwestycję tak sprawnie i szybko, jak chcemy to zrobić. To niezwykle precyzyjnie tkana tkanina, żeby realnie zaplanować proces inwestycyjny, ale i tak, żeby nie wszystkie odcinki zostały zamknięte jednocześnie. 

DługiePobrzeze
Jedna z najcenniejszych przestrzeni Gdańska - Długie i Rybackie Pobrzeże nad Motławą - wymaga modernizacji. Od grudnia 2022 roku rozpoczyna się jej remont
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Długie Pobrzeże będzie zwężone do 1,5 metra na czas remontu

Podczas spotkania przedstawiono prezentację wykonania prac budowlanych z podziałem na dwa etapy realizacji robót i ich opis. Długie Pobrzeże podzielono na 40 odcinków, tzw. sekcji - I etap obejmie sekcje 1-13 i 28-40, II etap to remont sekcji środkowej - 14-27

- Prace podzieliliśmy na dwa etapy, z tym, że pierwszy etap będzie odbywał się na dwóch odcinkach równocześnie w tym samym czasie - relacjonowała koncepcję Katarzyna Jaskuła. - Drugi etap będzie dotyczył odcinka środkowego i odbędzie się w innym terminie. Prace w pierwszym etapie ruszą w grudniu 2022 roku. Będą okresowe utrudnienia, ale na czas przebudowy nabrzeża zapewniamy też etapowo możliwość dostępu do lokali 1,5 metrowym przejściem. 

W zakresie modernizacji, prowadzonej na zlecenie miasta, jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży. Nowa konstrukcja wpłynie na poprawę funkcjonalności oraz bezpieczeństwo. W ramach prac przewidziano również oczyszczenie dna rzeki Motławy, rozbiórkę konstrukcji nabrzeża, wykonanie nowych ścianek szczelnych i wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. św. Ducha. 

2022-11-23-konsultacje-007_949x633.JPG
Dla przedsiębiorców prowadzących restauracje, puby czy sklepy na Długim Pobrzeżu zapowiadany remont to obawa o przetrwanie prowadzonych przez nich biznesów
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Przedsiębiorcy z Długiego Pobrzeża: "nie przetrwamy remontu"

- Czujemy się oszukani, wprowadzeni w błąd. W lutym 2021 roku przedstawiono nam koncepcję remontu prowadzonego etapami na 13 odcinkach - mówił pan Michał prowadzący restaurację na Długim Pobrzeżu. - Dziś dowiadujemy się, że ma to przebiec inaczej, jest zupełnie nowy, zmieniony projekt. Ta koncepcja nam nie odpowiada. Jeśli remont będzie prowadzony w taki sposób, 60 procent z nas nie przetrwa. Zapewnienie 1,5 metrowego przejścia bulwarem przy płocie osłaniającym prace budowlane nie poprawi sytuacji, turyści znikną, nie utrzymamy się. Prawie dwa lata wałkowaliśmy ten temat, zostaliśmy z niczym. 

- Potrzebujemy sezonu, żeby przetrwać - podkreślił inny przedsiębiorca. - Potrzebujemy ruchu turystycznego. Dla nas korzystniejsze jest nawet, żeby prace trwały dłużej, ale żeby te najbardziej uciążliwe wykonywano poza sezonem. Niech remont trwa nawet trzy lata, ale dajcie nam sezon. Dostarczamy przecież pieniądze do miejskiego budżetu, nasze przetrwanie powinno być też w interesie miasta.   

Dominik Parzyszek, radny dzielnicy Gdańsk Śródmieście ocenił, że ludzie się denerwują, bo w przekazie miasta nie ma stabilności i spójności.

-  Pojawiają się różne koncepcje, potem się zmieniają - mówił radny. - Nie mamy z tych spotkań żadnych notatek pisemnych, dokumentów, tego, co nam obiecano. Nie czujemy się wysłuchani. Przedsiębiorcy przygotowują prawny protest.

- Wszyscy jesteśmy za wykonaniem tego remontu, wiemy że jest potrzebny - dodawał Zbigniew Strzelczyk, bursztynnik z Długiego Pobrzeża. - Ale chcemy, żeby miasto przeprowadziło go tak, żebyśmy przetrwali. 

Będą kolejne spotkania. Wątpliwości będą wyjaśniane

Jak powiedziała na zakończenie spotkania Izabela Kozicka Prus z Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, teraz obie strony mają czas na przemyślenie przedstawionych koncepcji. Rozmowy Miasta i przedsiębiorców nadal trwają, a wątpliwości będą wyjaśniane na kolejnym spotkaniu.

 

 

 

TV

To przedszkole jest wzorem