Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

600 odważnych. Rekordowy gdański Test Coopera - kiedy następny?

W majowej odsłonie Testu Coopera wzięło udział 610 chętnych - to prawie 100 osób więcej, niż rok temu. W tych zawodach nie ma ograniczeń stylu ani wiekowych czy też podziału na doświadczonych i niedoświadczonych. Wystarczy założyć wygodne buty i w ciągu 12 minut pokonać jak najdłuższy dystans.

600 odważnych. Rekordowy gdański Test Coopera - kiedy następny?
A
A
data publikacji: 29 maja 2018 r.
Test Coopera to zawody dla wszystkich bez ograniczeń wieku, płci czy dyscypliny sportowej
Test Coopera to zawody dla wszystkich bez ograniczeń wieku, płci czy dyscypliny sportowej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Tegoroczny gdański Test Coopera cieszył się ogromną popularnością, szczególnie pierwszego dnia. W piątek wzięło w nim udział prawie 450 uczestników, ponad stu więcej niż w edycji wrześniowej. Sobota cieszyła się popularnością głównie wśród indywidualnych zawodników oraz rodzin – komentuje Sebastian Kacprzak z AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego.

Najstarszy uczestnik III Testu Coopera miał 79-lat i pokonał 1015 m w ciągu 12 minut, najmłodszą była dwuletnia dziewczynka, która przebiegła w tym samym czasie prawie 600 m. Adam Korol, kilkukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski w wioślarstwie, pokonał w tym czasie dystans 3221 metrów.

W tym zadaniu nie ważny jest bowiem styl, tylko wytrzymałość. Można biec, maszerować albo skakać. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych, podziału na doświadczonych i niedoświadczonych. Test Coopera to bieg dla całych rodzin, uczniów, studentów, rodziców czy dziadków. Wystarczy założyć wygodne buty i w ciągu 12 minut pokonać jak najdłuższy dystans.

Pomysłodawcą testu był amerykański lekarz Kenneth Cooper, który w ten sposób spełnił zamówienie armii USA w 1968 roku. Obecnie test jest stosowany do badania wytrzymałości i sprawności wszystkich grup społecznych. Jest też podstawowym sprawdzianem kondycji polskich sędziów piłkarskich. Żeby prowadzić mecze ligowe, muszą przed rozpoczęciem sezonu przebiec w 12 minut co najmniej 2800 metrów, czyli pokonać siedem okrążeń stadionu.

 Kolejna, IV edycja gdańskiego Testu Coopera, odbędzie się w piątek i sobotę, 28-29 września.

Wyniki zawodów
Wyniki zawodów
Mat. pras.

TEST COOPERA W LICZBACH

Liczba uczestników

I Edycja – 449 osób (1-dniowa edycja)

II Edycja – 573 (2-dniowa edycja)

III Edycja - 610 (2-dniowa edycja)

 

Najstarszy zawodnik

Rocznik 1939 – 1015 m

 

Najstarsza zawodniczka

Rocznik 1948 – 1838 m

 

Najmłodszy zawodnik

Rocznik 2016 – 590 m

Rocznik 2014 - 1550 m

 

Najwięcej przebiegniętych metrów

KOBIETA – 2930 m

MĘŻCZYZNA – 3589 m.

Zobacz naszą relację wideo z majowego testu

-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl