• Start
  • Wiadomości
  • Rekordowo niskie bezrobocie na Pomorzu w czerwcu 2018. RAPORT

Rekordowo niskie bezrobocie na Pomorzu w czerwcu 2018. RAPORT

Tak niskiej stopy bezrobocia na Pomorzu jeszcze nie było! W czerwcu 2018 r. dla województwa wyniosła 4,9 proc.; dla Trójmiasta - 2,7 proc., dla Gdańska - 4,2 proc., w Gdyni - 4,1 proc., a w Sopocie: 2,8 proc. Wskaźnik zatrudnienia także jest rekordowy. W 2018 r. pracuje 72,7 proc. Pomorzan. Wyprzedzamy nie tylko średnią Polski (70,9 proc.), ale także średnią Unii Europejskiej (72,1 proc.). Czy to dobre informacje?
12.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku: chrzest i wodowanie okrętu Polskiej Marynarki Wojennej niszczyciela min ORP Kormoran 601 typu Kormoran II, wrzesień 2015 r.
Stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku: chrzest i wodowanie okrętu Polskiej Marynarki Wojennej niszczyciela min ORP Kormoran 601 typu Kormoran II, wrzesień 2015 r.
Wojciech Stróżyk/REPORTER/KFP



Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało szacunkowe dane nt. stopy bezrobocia rejestrowanego za czerwiec br. w Polsce. Wynika z nich, że bezrobocie w województwie pomorskim osiągnęło w minionym miesiącu poziom najniższy w historii – 4,9 proc.

Raport dotyczący bieżącej sytuacji na regionalnym rynku pracy i związanych z nią wyzwaniach przedstawili 12 lipca: marszałek województwa Mieczysław Struk i wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy Katarzyna Żmudzińska.   

Pomorska stopa bezrobocia jest czwartą najniższą w kraju - po województwach: wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Co istotne, w ciągu pięciu lat poziom bezrobocia na Pomorzu spadł ponad 2,5-krotnie (z 13,2 do 4,9 proc.), a tempo zmian było szybsze niż w pięciu najsilniejszych ekonomicznie regionach naszego kraju (mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim i dolnośląskim).

Najniższe bezrobocie w województwie jest w Trójmieście (2,7 proc.), przy czym w Gdańsku wynosi 4,2 proc., w Gdyni: 4,1 proc., w Sopocie: 2,8 proc.

1



Najwięcej bezrobotnych mieszka w powiatach: nowodworskim i malborskim (powyżej 11 proc). Jednocześnie powiaty, które od lat cechuje relatywnie wysoka stopa bezrobocia, odnotowały najwyższą dynamikę jego spadku.

2

Katarzyna Żmudzińska - wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Mieczysław Struk - marszałek województwa Mieczysław Struk
Katarzyna Żmudzińska - wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Mieczysław Struk - marszałek województwa Mieczysław Struk
Fb Samorząd Województwa Pomorskiego

Większe bezrobocie wśród kobiet

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy na Pomorzu dominują kobiety. Stanowią 62 proc. ogółu osób niepracujących, a jedna trzecia z nich nie wróciła na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Charakteryzując osoby bezrobotne pod względem wieku:

  • 29 proc. z nich to osoby młode (do 30 roku życia),
  • 46 proc. to osoby długotrwale bezrobotne
  • 26 proc. stanowią osoby powyżej 50 lat

Dodatnie saldo migracji i przyrostu, ale i tak się starzejemy

Jak przekładają się te dane na pomorską demografię? Nasze województw wyróżnia się na tle kraju wysokim dodatnim saldem migracji, najwyższym w Polsce dodatnim przyrostem naturalnym, a także współczynnikiem dzietności. Liczba mieszkańców systematycznie rośnie, w ciągu ostatnich 10 lat przybyło blisko 105 tys. Pomorzan.

- Mimo tych pozytywnych trendów, systematycznie postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Coraz mniej mamy osób w wieku produkcyjnym - mówi Katarzyna Żmudzińska. - Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w perspektywie 2050 r., liczba  osób w wieku produkcyjnym naszym województwie może zmniejszyć się o 20 proc., osób w wieku poprodukcyjnym może być więcej nawet o 68 proc. Ograniczenie napływu nowych pracowników i przejście doświadczonych kadr na emeryturę będzie miało coraz większy negatywny wpływ na kształt regionalnego rynku pracy.

Wejście do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku
Wejście do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dziesiątki tysięcy wolnych miejsc pracy

Pomorskie jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Europie (czwarta pozycja Gdańska i województwa w rankingu najefektywniejszych i najlepiej radzących sobie miast i regionów w Europie w 2018 r.), a Trójmiasto zostało uznane za najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto w Polsce, szczególnie w sektorze usług biznesowych (wg. Milken Institute).

- Rozwój gospodarczy i atrakcyjność inwestycyjna regionu przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i w konsekwencji także do dynamicznego wzrostu popytu na pracę - podkreśla marszałek Mieczysław Struk. - W zeszłym roku pracodawcy zgłosili ponad 120 tys. wolnych miejsc pracy. W tym roku trend jest podobny.

- Niestety wiele z tych miejsc pozostaje nieobsadzonych, głównie z przyczyn niedopasowania kompetencji pracowników do potrzeb pracodawców - tłumaczy Katarzyna Żmudzińska. - Pogłębiający się deficyt w zakresie kompetencji i kwalifikacji pracowników, w obliczu rosnącej konkurencji, presji globalizacyjnej oraz rozwoju technologicznego, może wkrótce stać się kluczową barierą w budowaniu przewagi konkurencyjnej pomorskich firm.

ul. Starowiejska, osiedle Nowa Letnica w budowie, lipiec 2017 r.
ul. Starowiejska, osiedle Nowa Letnica w budowie, lipiec 2017 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pomorski rynek pracy odczuwa braki m.in.:

  • specjalistów dla branż technicznych, pracowników transportu i logistyki oraz sektora farmaceutyczno-kosmetycznego
  • pracowników w: budownictwie, gospodarce morskiej, turystyce i gastronomii oraz w zawodach z obszaru opieki zdrowotnej i pomocy społecznej
  • programistów, inżynierów oprogramowania oraz pracowników wykwalifikowanych w dziedzinach finansów, rachunkowości, administracji czy zasobów ludzkich (dotyczy głównie sektora usług wspólnych i IT).

Spadek stopy bezrobocia sprawia, że utrzymuje się tendencja wzrostowa liczby pracujących w Pomorskiem. W porównaniu z rokiem 2013 r., w 2017 r. przybyło 12,9 proc. pracująch.

Również wskaźnik zatrudnienia wg EUROSTAT w Pomorskiem osiągnął w tym roku rekordowo wysoką wartość. Pracuje 72,7 proc. Pomorzan w wieku produkcyjnym. Wyprzedzamy nie tylko średnią Polski (70,9 proc.), ale także średnią UE (72,1 proc.).

4

Aktywizacja biernych i zagraniczna siła robocza

Jednocześnie spada liczba Pomorzan biernych zawodowo (tzn. osób, które nie pracują i nie szukają zatrudnienia). W 2017 r. było ich 754 tys., czyli o 34 tys. (o 4,3 proc.) mniej niż w 2013 r.

- Wobec kurczących się wolnych zasobów pracy w województwie, aktywizacja tej części mieszkańców Pomorza będzie w najbliższych latach nabierała coraz większego znaczenia - akcentuje marszałek województwa pomorskiego. - Bez niej podtrzymanie bieżącego tempa wzrostu gospodarczego w regionie nie będzie możliwe.

W centrum finansowo - księgowym firmy Bayer w Gdańsku
W centrum finansowo - księgowym firmy Bayer w Gdańsku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Deficyt pracowników powoduje oczywiście rosnące zainteresowanie pomorskich pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców.

Od kilku lat w regionie utrzymuje się dynamiczny trend wzrostowy liczby wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemcom oraz rejestracji w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Dla porównania: w roku 2014 wydano 5,8 tys. takich oświadczeń; w 2017 r. - już ponad 132 tys.

Od 2018 r. oświadczenia o powierzeniu pracy są już rejestrowane przez urzędy,  jak twierdzą specjaliści rynku pracy, najlepiej oddają one skalę zatrudnienia cudzoziemców. Z rejestru wynika, że w 2018 r. zainteresowanie zatrudnianiem cudzoziemców jest nadal wysokie. Pracodawcy do maja br. złożyli już 54 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom (89 proc. z nich to Ukraińcy, 6 proc. Białorusini i 3 proc. Mołdawianie).

Zobacz także:

Ukraińska telewizja o Ukraińcach pracujących w naszym mieście



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet