• Start
  • Wiadomości
  • Rekord w Porcie Lotniczym Gdańsk. Ponad 5 milionów pasażerów w 2019 r.

Rekord w Porcie Lotniczym Gdańsk. Ponad 5 milionów pasażerów w 2019 r.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy kończy ten rok bardzo dobrym wynikiem. Przekroczona została kolejna bariera. W 2019 roku lotnisku udało się bowiem obsłużyć 5 milionów pasażerów. W poniedziałek 16 grudnia odbyło się uroczyste powitanie rekordzisty, a właściwie rekordzistki, którą okazała się pani Marzena z córką Hanią.
16.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pani Marzena i jej córka Hania tuż po wyjściu z samolotu
Pani Marzena i jej córka Hania tuż po wyjściu z samolotu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Przez ostatnie 13 lat gdańskie lotnisko notowało coroczny, systematyczny i duży wzrost ruchu pasażerskiego. W 2006 r. z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy skorzystało 1 mln pasażerów. Na podwojenie tej liczby czekać trzeba było cztery lata. Teraz padł kolejny rekord.

Oto jak rósł ruch pasażerski na lotnisku w Gdańsku:

tabelka

 

Zarabiamy coraz lepiej, coraz częściej korzystamy z usług przewoźników lotniczych. Rosnący ruch pasażerski jest ściśle powiązany z rozwojem gospodarczym całego regionu, nie tylko Pomorza. Aż 30% osób korzystających z naszego portu lotniczego pochodzi spoza województwa. Pod względem liczby pasażerów wyprzedzają nas tylko warszawskie Okęcie i krakowskie Balice.

- Kończący się rok był znakomity. Rekordowa liczba podróżnych, najlepszy wynik finansowy w historii lotniska, kilka nowych, atrakcyjnych połączeń od naszych przewoźników. 2019 rok był też przełomowy pod względem inwestycyjnym. Rozpoczęła się budowa pirsu terminalu pasażerskiego T2, ruszyliśmy też z projektem nowej biurowej dzielnicy przy lotnisku, czyli Airport City Gdańsk – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Zobacz relację wideo:


Z okazji rekordu na lotnisku przygotowano specjalną uroczystość. Partnerem wydarzenia „5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk” była Grupa Lufthansa, bo to właśnie na pokładzie samolotu tej linii przybył do Gdańska z Frankfurtu rekordowy pasażer, a właściwie pasażerka - pani Marzena, która podróżowała z córką Hanią.
Została uroczyście powitana przez władze samorządowe, w tym Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego, Piotra Borawskiego zastępcę Prezydenta Gdańska, Katarzynę Gruszecką - Spychałę zastępcę Prezydenta Gdyni i Magdalenę Jachim zastępcę Prezydenta Sopotu. Wśród gratulujących był też gospodarz lotniska Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Frank Wagner szef Lufthansy w Polsce. Firma ta ufundowała nagrodę dla 5-milionowych pasażerek, voucher na kolejną podróż z tą linią lotniczą po Europie.

Przedstawiciele władz samorządowych regionu, a także Gdańska, Gdyni i Sopotu witają panią Marzenę z córką Hanią
Przedstawiciele władz samorządowych regionu, a także Gdańska, Gdyni i Sopotu witają panią Marzenę z córką Hanią
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


- Dzięki Lufthansa Group pasażerowie podróżujący z Gdańska mogą powiedzieć „tak” całemu światu, wykorzystując naszą bogatą siatkę 10,775 cotygodniowych połączeń do 270 miast w 105 krajach na czterech kontynentach. Gdańszczanie, dzięki Eurowings, mogą dostać się do Dusseldorfu, do Zurychu dzięki SWISS, a dzięki Lufthansie, do Frankfurtu oraz Monachium” – powiedział Frank Wagner szef Lufthansy na Polskę (Country Manager Poland Lufthansa Group).

Wzrost ruchu pasażerskiego jest ściśle powiązany z inwestycjami, które miały miejsce w Porcie Lotniczym Gdańsk w ostatnich latach. W 2012 r. wybudowano nowoczesny terminal pasażerski, który następnie rozbudowano, a obecnie rozbudowywany jest już po raz drugi. Powstaje jego pirs.

Zmieniono strefę komercyjną, dzięki której zwiększyły się zyski najemców i lotniska. Port Lotniczy Gdańsk jest też prekursorem w Polsce w budowaniu w swoim bezpośrednim sąsiedztwie strefy biznesowo-biurowej.

Ile będziemy czekać na kolejny milion. Jak szacuje prezesa Portu Lotniczego, 6 milionów pasażerów gdańskie lotnisko może obsłużyć już w 2021 roku.


Siatka połączeń zima 2019/2020

Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Liverpool, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Billund, Turku, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Kolonia-Bonn, Hamburg, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Tromso, Bodo, Trondheim, Alesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Kristiansand, Molde, Aberdeen, Sztokholm–Skavsta, Goteborg, Malmo, Kijów, Charków, Lwów, Odessa, Mediolan-Bergamo (Wizz Air);
Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Birmingham, Bristol, Leeds-Bradford, Aarhus, Alicante, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Kraków, Wrocław, Edynburg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Kopenhaga, Goteborg, Hamburg (Ryanair);
Kopenhaga, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Warszawa, Kraków (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Oslo-Gardermoen, Bergen (Norwegian).

W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawią się nowe połączenia:
do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech i Zaporoża na Ukrainie. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goteborga i Sztokholmu. Wiosną wrócą także loty z Gdańska do austriackiego Wiednia, włoskiej Pizy, greckich Aten, hiszpańskiej Barcelony, łotewskiej Rygi i szwajcarskiego Zurychu.

W 2019/2020 z Gdańska realizowanych będzie 86 połączeń do 21 krajów. Gdańsk będzie miał połączenia z 10 hubami: Zurichem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Monachium, Amsterdamem, Helsinkami, Kopenhagą, Oslo, Sztokholmem i Warszawą.



 

 

 

 

 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury