Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rękawiczka o. Pio znowu w Gdańsku. Jest też kongres grup modlitewnych świętego

W czerwcu 2016 r. w kościele św. Jakuba Apostoła wystawiane były trzy relikwie św. Ojca Pio. Przyszło wówczas tak dużo ludzi, że gdańscy kapucyni postanowili zrobić więcej na rzecz rozwoju kultu słynnego zakonnika. W sobotę, 9 września, w tej samej świątyni znowu można pomodlić się przy krwawej rękawiczce. Kapucyni zorganizowali też kongres grup różańcowych im. Ojca Pio, które działają w północnej Polsce.

Rękawiczka o. Pio znowu w Gdańsku. Jest też kongres grup modlitewnych świętego
A
A
data publikacji: 09 września 2017 r.

Rękawiczka Ojca Pio - relikwia I stopnia
Rękawiczka Ojca Pio - relikwia I stopnia
www.gdansk.pl

Rok temu kościół św. Jakuba w Gdańsku odwiedziły tłumy. W świątyni wystawiono wówczas:habit, rękawiczkę i krwawy bandaż. Przy okazji wierni mogli sobie uświadomić, że o randze relikwii w Kościele katolickim decydują nie gabaryty, lecz coś innego. Habit, choć największy z tych trzech, jest relikwią niższego - drugiego stopnia - ponieważ był jedynie częścią garderoby, a więc przedmiotem, którego używał święty (nosił go w latach 50. ub. wieku).

Tymczasem relikwie stanowiące część ciała świętego - w tym także noszące ślady krwi - są relikwiami wyższego, pierwszego stopnia. Taki status ma właśnie rękawiczka wystawiana po raz drugi w gdańskim kościele św. Jakuba. Skrywała krwawiącą ranę - stygmat na lewej dłoni Ojca Pio.

W związku z peregrynacją relikwii, kapucyni zorganizowali pierwszy gdański kongres dla grup modlitewnych (różańcowych) im. Ojca Pio, jakie działają w północnej Polsce.

W całym świecie do takich grup należy ponad 3 miliony osób. Centrum kultu św. Ojca Pio stanowi Dom ulgi w cierpieniu w San Giovanni Rotondo, którego budowa jest uważana za jedno z największych dzieł słynnego zakonnika. Z kultem Ojca pio wiążą się liczne przypadki uzdrowień osób ciężko chorych i uwolnień od nałogów.

ZOBACZ FILM O RELIKWIACH ŚW. OJCA PIO W GDAŃSKU (CZERWIEC 2016):

Kult świętego w Polsce rozwija się m.in. z powodu epizodu związanego z Janem Pawłem II - słynny zakonnik miał przepowiedzieć młodemu Karolowi Wojtyle, że będzie papieżem. W całym naszym kraju jest około 350 grup modlitewnych im. św. Ojca Pio, zazwyczaj kilkunasto-kilkudziesięciowosobowych, ale jest i taka, która liczy ponad tysiąc członków. Miejscem spotkania uczestników gdańskiego kongresu jest sala gimnastyczna szkoły muzycznej, która znajduje się w pobliżu kościoła św. Jakuba Apostoła. Temat przewodni I. edycji Kongresu brzmi: “OD PRZEBACZENIA DO POJEDNANIA”. Wśród prelegentów jest m.in. br. Luciano Lotti OFMCap (San Giovanni Rotondo - Prowincja Foggia, Włochy).

Kapucyn br. Zdzisław Duma - organizator gdańskiego kongresu
Kapucyn br. Zdzisław Duma - organizator gdańskiego kongresu
www.gdansk.pl

Ojciec Pio był za życia postacią kontrowersyjną (zmarł w 1968 r., w wieku 81 lat). Podejrzewano, że jego stygmaty są oszustwem (początkowo nie wierzyli również przełożeni w Zakonie Kapucynów). Był wyjątkowym spowiednikiem, ponieważ umiał rzekomo czytać w myślach. Według świadków miał m.in. zdolność bilokacji (pojawiania się w dwóch miejscach jednocześnie). Nie przypominał w niczym szczupłych i bladych świętych, jakich można oglądać na kościelnych obrazach. Mocno zbudowany, silny, potrafił spoliczkować grzesznika, by wywołać wstrząs, który sprowadzi go na dobrą drogę.

Na pytanie, co jest najważniejsze w duchowości Ojca Pio, gdański kapucyn br. Zdzisław Duma (organizator kongresu) mówi: - Pragnął, by wszyscy odnaleźli drogę do Pana Boga, byli zbawieni i trafili do nieba.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl