PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2018. Rozdano żeglarskie nagrody WIDEO I ZDJĘCIA

Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2018. Rozdano żeglarskie nagrody WIDEO I ZDJĘCIA
W piątek, 1 marca, odbyła się się uroczystość wręczenia najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2018. Po raz trzeci w historii tego konkursu jury przyznało nawyższe wyróżnienia dwóm żeglarzom jednocześnie. W tym roku triumfowali Szymon Kuczyński i Mariusz Koper.
Rejs Roku to święto żeglarzy mające już 49-letnią tradycję
Rejs Roku to święto żeglarzy mające już 49-letnią tradycję
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2018, czyli prestiżowe wyróżnienia żeglarskie przyznano w tym roku po raz 49. Jury konkursowe poddało ocenie 11 wypraw i nie umiało podjąć jednomyślnej decyzji, która z nich zasłużyła na największe uznanie. Tym sposobem, po raz trzeci w historii tego konkursu dwaj żeglarze - Szymon Kuczyński i Mariusz Koper, otrzymali ex aequo Srebrny Sekstant i Nagrodę Honorową Rejs Roku 2018. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w 1974 i 2006 roku.

Gdańsk. Rejs Roku 2018. Srebrne Sekstanty dla Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera
Gdańsk. Rejs Roku 2018. Srebrne Sekstanty dla Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Szymon Kuczyński w pojedynkę opłynął świat w rejsie non stop trasą wokół przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Jacht „Atlantic Puffin” typu Maxus 22 (nieco ponad sześciometrowy) jest najmniejszym jachtem, na którym dokonano takiego wyczynu. Żeglarz wystartował z Plymouth 19 sierpnia 2017 roku, tam też zakończył rejs 17 maja 2018 roku, zamykając wokółziemską pętlę w 270 dni, 10 godzin i 29 minut, pokonując 29 044 Mm ze średnią prędkością 4,5 węzła. Po minięciu przylądka Horn, Szymon musiał uporać się z poważną awarią masztu. Szymon Kuczyński jest trzecim Polakiem, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Wcześniej dokonali tego – Henryk Jaskuła ("Dar Przemyśla") i Tomasz Lewandowski ("Luka"). Opłynięcie świata w rejsie non stop na tak małym jachcie stawia Szymona Kuczyńskiego w gronie najwybitniejszych współczesnych żeglarzy.

Zobacz relację wideo:


Mariusz Koper, wraz z ośmioosobową załogą na jachcie „Katharsis II” dokonał pierwszego w historii światowego żeglarstwa opłynięcia non stop kontynentu Antarktydy, całkowicie po antarktycznych wodach. Trasa dookoła Antarktydy z Kapsztadu do Hobart została oficjalnie zweryfikowana przez sędziów żeglarskich w Kapsztadzie i Hobart oraz przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSRC) jako rejs o długości 15 853 Mm, zrealizowany w 102 dni, 22 godziny, 59 minut i 5 sekund. Sama pętla dookoła Antarktydy o długości 10 180 Mm w całości zrealizowana została na południe od 62 stopnia szerokości południowej i domknięta 20 marca 2018 roku, w czasie 72 dni i 6 godzin. Jednocześnie wyczyn załogi Katharsis II został uznany jako Światowy Rekord Guinnessa w kategorii: "pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym na południe od 60 równoleżnika południowego". Tak blisko kontynentu, non stop i w takim tempie jeszcze nikt nie opłynął Antarktydy.


Podczas gali wręczono także nagrody:

II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2018” – Ryszard Wojnowski

III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2018”– Eugeniusz Moczydłowski

Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2018”– Krzysztof Kamiński, Mateusz Stodulski, Wojciech Malejka

Wyróżnienie „Rejs życia"– Jerzy Litwin

Nagroda specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego – Krzysztof Kamiński, Jerzy Litwin

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” – Fundacja Gdańska