PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rejs Roku 2020. Gala wręczenia żeglarskich trofeów już 5 marca, na Gdańsk.pl

Rejs Roku 2020. Gala wręczenia żeglarskich trofeów już 5 marca, na Gdańsk.pl
Choć nagroda “Rejs Roku 2020” po raz pierwszy w historii konkursu nie została przyznana, decyzją jury wyłoniono tym razem trzy równorzędne wyróżnienia oraz cztery nagrody specjalne. Wręczenie nagród podczas 51. edycji żeglarskiego konkursu, odbędzie się online. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, która będzie dostępna na naszym portalu w piątek 5 marca, o godz. 18.00.
51. gala wręczenia nagród Rejs Roku 2020 - Srebrny Sekstant  odbędzie się w wersji online. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 5 marca, o godz. 18.00. Transmisja będzie dostępna na portalu Gdansk.pl
51. gala wręczenia nagród "Rejs Roku 2020 - Srebrny Sekstant" odbędzie się w wersji online. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 5 marca, o godz. 18.00. Transmisja będzie dostępna na portalu Gdansk.pl
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Historia Rejsu Roku to historia polskiego żeglarstwa morskiego od 1970 roku. Uroczystość wręczenia prestiżowych nagród organizowana jest zawsze w pierwszy piątek marca. Data nawiązuje do pierwszego polskiego przejścia Przylądka Horn przez "Dar Pomorza", które miało miejsce 1 marca 1937 roku. 

W 51. edycji konkursu jury rozpatrywało dziewięć żeglarskich kandydatur do nagrody głównej. Jednak po szczegółowej analizie i naradach, po raz pierwszy w historii tego konkursu podjęto decyzję o nieprzyznaniu głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020. 

W komunikacie jury, czytamy:

Tegoroczne, pięćdziesiąte pierwsze już, tradycyjnie grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” miało charakter wyjątkowy. Pandemia sprawiła, że jurorzy dyskutowali w jedyny możliwy sposób - za pośrednictwem sieci w trybie online, z centrum w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 

 

Pandemia odcisnęła decydujące piętno także na całym 2020 roku w żeglarstwie. Większość zaplanowanych projektów nie odbyło się. Inne, nawet jeśli doszło do rozpoczęcia, w znaczący sposób zmieniły swój przebieg, niektóre miały wręcz charakter „ucieczki” przed zarazą. W tym wyjątkowo ubogim, z powyższych powodów żeglarskim sezonie, Jury rozpatrywało 9 kandydatur. Po przeprowadzeniu ich analizy i dyskusji, postanowiono odejść od tradycyjnego podziału nagród. W zaistniałych okolicznościach, po rozważeniu wszelkich argumentów, podjęto trudną decyzję o nie przyznawaniu głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020. To sytuacja wyjątkowa - precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku.

Mając na uwadze specyfikę i trudy minionego sezonu, jury w 51. edycji konkursu zdecydowało się przyznać Honorowe Wyróżnienia Rejsu Roku 2020 i Nagrody Specjalne. 

Honorowe Wyróżnienia Rejsu Roku 2020

  • Mariusz Koper/Hanna Leniec-Koper za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie Katharsis II. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich „ucieczek” przed pandemią koronawirusa.
  • Tadeusz Natanek za rodzinny rejs 15-metrowym katamaranem Promyk na trasie z Toronto, przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Bahamy, Martynikę, do Kołobrzegu.
  • Grzegorz Baranowski za zwycięskie starty na jachcie „I Love Poland” w prestiżowych regatach - St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach oraz w Rolex Middle Sea Race na Malcie.
 
Nz. od lewej: kpt. Joanna Pajkowska - zdobyła Nagrodę Główną Rejs Roku 2019, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, kadm. Czesław Dyrcz - przewodniczący jury
Nz. od lewej: kpt. Joanna Pajkowska - zdobyła Nagrodę Główną Rejs Roku 2019, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, kadm. Czesław Dyrcz - przewodniczący jury
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nagrody Specjalne Rejs Roku 2020:

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego

Waldemar Heflich za konsekwentne utrzymywanie wytyczonego przed 45 laty, życiowego kursu na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie wspaniałego świata żeglarstwa, ostatnie 20 lat na stanowisku redaktora naczelnego miesięcznika „Żagle”.

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

Szymon Kuczyński i Anna Jastrzębska za dwa przedsięwzięcia łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym: rejs niewielkim jachtem odkryto pokładowym z Gdyni do Świnoujścia oraz jesienny spływ Wisłą z Krakowa do Gdańska.

Nagroda Specjalna Grotmaszta Bractwa Kaphornowców
Tadeusz Natanek w uznaniu dokonań zgodnych z dewizą Bractwa o „dobrej robocie żeglarskiej w wyjątkowo ciężkich warunkach” wykazanych w rejsie na 15-metrowym katamaranie „Promyk”.

Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920 – 2020

Uniwersytet Morski - jako wyraz uznania dla wkładu uczelni w historię polskich żagli minionego stulecia – od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.

Nagroda portalu Nowezagle.pl

Podtrzymując 20-letnią tradycję przyznawania przez magazyn „Żagle” nagrody za morski rejs małym jachtem, redakcyjne Jury, po przewodnictwem Redaktora Naczelnego Dominika Życkiego, przyznało nagrodę Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za etapowy rejs jachtem odkryto-podkładowym klasy 2020 na trasie Gdynia - Świnoujście.

 
Zapraszamy do obejrzenia Gali Rejs Roku 2020 na portalu Gdansk.pl - PIĄTEK, 5 MARCA, GODZ. 18.00
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze