PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Recepta w Starej Aptece. “Kings of Wars” - Ivo van Hove o mrocznych kulisach władzy
Recepta w Starej Aptece. “Kings of Wars” - Ivo van Hove o mrocznych kulisach władzy
To już czwarta Recepta w Starej Aptece, którą proponuje Teatr Wybrzeże. Tym razem, w poniedziałek, 8 kwietnia o godz. 18, obejrzymy zarejestrowany spektakl “Kings of Wars” Ivo van Hovego, dla którego inspiracja stały się trzy sztuki Szekspira. Wstęp wolny.
Scena Stara Apteka Teatru Wybrzeże. To tutaj odbywają się wydarzenia z cyklu Recepta
Scena Stara Apteka Teatru Wybrzeże. To tutaj odbywają się wydarzenia z cyklu Recepta
Maciej Kosycarz/KFP


Punktem wyjścia dla Ivo van Hove - belgijskiego reżysera teatralnego, filmowego i operowego, który od 2001 roku jest dyrektorem Toneelgroep Amsterdam, jednego z czołowych teatrów w Europie - były trzy kroniki historyczne Williama Szekspira: Henryk V, Henryk VI I Ryszard III.

Reżyser zestawił ze sobą te teksty i przepisał je tak, aby zaprezentować widzom aktualną opowieść o zdegenerowanym świecie współczesnej polityki.

Poprzez przywołanie trzech odmiennych postaw przywódców, przyjmujących różne strategie w obliczu wojny, twórcy udało się sięgnąć do esencji oryginału.

Van Hove nie chciał, jak często wystawia się kroniki królewskie, stworzyć monumentalnego spektaklu, poszukiwał za to sposobu na zbudowanie kameralnego dramatu skupionego w przestrzeni centrum dowodzenia. Tą rzeczywistością rządzi ludzkie pragnienie władzy, dla której nikt nie cofnie się przed choćby najgorszą manipulacją. Jest to teatr bezlitosnych władców, bezustannie nakręcających spiralę przemocy i wojny, które oglądamy jak telewizyjne wiadomości – nie tyle z własnej woli bierni, ile pozbawieni możliwości działania. U van Hovego widzimy to, co z reguły jest niewidoczne dla ubezwłasnowolnionego ludu: mroczne kulisy władzy.

Zarejestrowany spektakl zobaczymy w poniedziałek, 8 kwietnia o godz. 18, W sali Stara Apteka. Polskie napisy do nagrania przygotowały - tłumaczka Dagmara Chojnacka i Karolina Ogrodowska, która je opracowała.

Ivo van Hove (1958) swoją karierę rozpoczął w 1981 roku realizacją dwóch spektakli opartych na dramatach własnego autorstwa (BAKTERIE oraz PLOTKI). Od tamtej pory reżyserował w wielu krajach europejskich oraz na świecie - zarówno w teatrze dramatycznym, jak i operowym oraz musicalowym (zrealizował m.in. musical LAZARUS, przy którym współpracował z Davidem Bowiem). Ivo van Hove ma na koncie także produkcje telewizyjne, które powstawały na zamówienie holenderskiej telewizji. Jego przedstawienia pokazywano na największych, europejskich festiwalach teatralnych, m.in. w Awinionie czy Edynburgu oraz w Wenecji. Polskim widzom jest znany z prezentacji GŁOSU CZŁOWIECZEGO na festiwalu Kontakt w Toruniu a także TRAGEDII RZYMSKICH, ROSJAN!, SZEPTÓW I KRZYKÓW oraz PERSONY/PO PRÓBIE, pokazywanych w ramach festiwalu Dialog-Wrocław. Jego realizacja opery ŁASKAWOŚĆ TYTUSA była koprodukowana przez Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl