PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Potrzebna krew, zapasy wystarczą na kilka dni. WAŻNE: krew można bezpiecznie oddawać

Potrzebna krew, zapasy wystarczą na kilka dni. WAŻNE: krew można bezpiecznie oddawać
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku dysponuje na dziś 750 jednostkami krwinek czerwonych - te zapasy wystarczą na trzy, cztery dni. - A szpitale ruszyły z wykonywaniem planowych operacji wstrzymanych przez epidemię COVID-19 - mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Gdańsku.- Potrzebujemy krwi, w Centrum można ją oddać w bezpiecznych warunkach. 
2017-08-11_krew_adamowicz_013_799x533.JPG
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w środę, 15 lipca 2020 roku, ma zapas na trzy - cztery dni. To 750 jednostek krwi 
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Apele o oddawanie krwi tradycyjnie już najczęściej pojawiają się latem, bo to czas kiedy jej zapasy - z powodu letnich podróży, ruchu, wypadków - znikają w szybkim tempie. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku widnieje grafika przedstawiająca stan zapotrzebowania na grupy krwi:

  • stan bardzo niski dotyczy grup 0 RhD- AB i RhD-
  • niski: A RhD+, A RhD-
  • już niedługo zaczną się zmniejszać zapasy innych grup krwi

#zostanwdomu, ale... wyjdź na chwilę, by oddać krew - zawsze jest potrzebna


- To lato jest inne niż wszystkie - mówi Anna Jaźwińska-Curyłło. - Ludzie mniej podróżują, nie wyjeżdżają za granice, więc wydawać by się mogło, że mniejszy ruch to mniej wypadków i nagłych zdarzeń. I tak jest, ale jednocześnie szpitale które wstrzymały zabiegi planowe ze względu na lockdown i obostrzenia związane z pandemią, właśnie teraz, kiedy sytuacja się ustabilizowała, zaczęły je wykonywać. A zwykle latem zabiegów było mniej. W tej chwili mamy zapas krwi na trzy do czterech dni. 

W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, w Gdańsku i Słupsku (plus oddziały w terenie) które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie. Dlatego muszą dysponować odpowiednim zapasem dla pacjentów, którzy krwi potrzebują bez względu na epidemię koronawirusa. 

Z tego powodu RCKiK pracowało także podczas epidemii, kiedy większość zakładów pracy, instytucji, urzędów musiała się zamknąć. W Centrum codziennie pobiera się krew stosując obecnie - oprócz standardowych - dodatkowe zasady bezpieczeństwa. To maseczki, dezynfekcja, mierzenie temperatury i wypełnianie kwestionariusza zdrowotnego, w którym potencjalny dawca odpowiada na pytania o pobyt za granicą, kontakt z osobami zakażonymi itp.

 

2017-06-13_krew_005_799x533.JPG
W Gdańsku akce oddawania krwi, organizowane nie tylko przez RCKiK cieszą się dużą popularnością, mieszkańcy dobrze rozumieją ich niezbędność i sens. Nz. uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku w Autobusie do Poboru Krwi na szkolnym parkingu (czerwiec 2017 r.)
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Granice państw Unii Europejskiej są teoretycznie otwarte - mówi dyrektor  Jaźwińska-Curyłło. - Nie ma obowiązku kwarantanny, ale nie przyjmujemy osób, które w ciągu dwóch tygodni były poza granicami Polski, sprawdzamy też w systemie NFZ czy osoba, która się do nas zgłasza nie jest w kwarantannie. 


Co, jeśli krew przyjdzie oddać bezobjawowy nosiciel wirusa COVID-19? 

- COVID-19 nie przenosi się przez przetoczenia, takie mamy na dziś informacje - mówi dyrektor RCKiK. - Poza tym bezobjawowi nosiciele nie mają wirusa we krwi. A zwykle jak jest duża wiremia (obecność wirusa we krwi) to występują objawy zachorowania na koronawirusa. A krwi od osób z objawami nie pobieramy. 

Forum Gdańsk. Osiem czekolad i parking na 2 godziny gratis - za twoją krew


Osoby, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 mogą oddać osocze jako ozdrowieńcy po ustąpieniu objawów i minimum czternastu dni od uzyskania dwóch ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR.

Mimo pandemii nie odnotowano znacząco mniejszej liczby krwiodawców. W miniony piątek do RCKiK w Gdańsku i oddziałach terenowych zgłosiło się trzysta osób, średnio dziennie przyjmowanych jest jest to 150 osób, czyli jak  mówi dyrektor RCKik jest to letnia norma. 

W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z wystąpieniem zakażeń SARS-CoV-2 RCKiK informuje, że do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby które:

- przebywały poza Polską w ciągu ostatnich 2 tygodni

- są poddane kwarantannie, izolacji domowej przez inspekcję sanitarną

- miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2

- miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji

- mają objawy infekcji dróg oddechowych

- mają podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 stopnia C


Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach przynajmniej 14 dni. Osoby, które spełniają powyższe kryteria proszone są o niezgłaszanie się do placówek celem oddania krwi.

Wszyscy chętni do oddania krwi będą poddawani dodatkowej, wstępnej weryfikacji przed wejściem do RCKiK i OT. Zmienione zostało wejście dla dawców do siedziby RCKiK, trzeba kierować oznaczeniami.

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze