• Start
  • Wiadomości
  • Ratusz Staromiejski zaprasza na spotkanie z Misiem Uszatkiem

Ratusz Staromiejski zaprasza na spotkanie z Misiem Uszatkiem. Mile widziane całe rodziny

Miś z charakterystycznie klapniętym uszkiem, bohater telewizyjnych kreskówek, w latach 70. i 80. machał dzieciom łapką na dobranoc. Bajkowa postać obchodziła w ubiegłym roku 65 urodziny. Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało z tej okazji sporo atrakcji dla dzieci. Sprawdźcie, co będzie się działo w tę sobotę.
20.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na grafice brunatny Miś Uszatek, trzyma czarny uchwyt parasolki
Miś Uszatek ma już 65 lat
Ilustracja Zbigniewa Rychlickiego

Jakie atrakcje przygotowano w dawnym gdańskim Ratuszu?

W sobotę, 21 stycznia, zajrzyjcie do Ratusza Staromiejskiego, przy ul. Korzennej. Co zaplanowano?

Godz. 11.00-12.30 - "Gawra Misia Gawrysia" - warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami. W ich trakcie najmłodsi dowiedzą się m.in. gdzie zimują niedźwiedzie i jak nazywa się letnie legowisko misiów. Będzie można posłuchać też innych ciekawostek z ich życia, a nawet zbudować wygodną misiową gawrę z mchu, patyczków i szyszek. Uczestnicy warsztatów wykonają też, w tekturowych pudełkach, ściółkę z suszonego mchu, „zasadzą” drzewa z patyczków i krzaki z szyszek.

Prowadzenie: Agnieszka Żelewska.

Godz. 13.00-14.30 - "Misiowe miasteczko" -warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami.
Prawdziwe misie mieszkają w lesie, a bajkowe? W miasteczku! Mają misiowe domy, hodują pszczoły, chodzą do sklepów z miodem, wyglądają przez okienka, piją herbatkę w Złotym Ulu i jedzą lody z lodziarni Miś. Podczas warsztatów ich uczestnicy zbudują więc tekturowe misiowe miasteczko. Warsztaty inspirowane będą książką: „Misie, miśki, niedźwiadki” autorstwa Małgorzaty Potockiej.

Prowadzenie: Agnieszka Żelewska.

Godz. 15.00-15.45 - O przygodach Misia Uszatka poczyta najmłodszym Violetta Seremak Jankowska

Godz. 16.15- 16.45 - "Co robią misie wieczorową porą?" - zwiedzanie wystawy z kuratorką, dr Krystyną Rybicką.

Wstęp: 10 zł (jedno dziecko + maks. 2 opiekunów), bilety do kupienia na www.nck.interticket.pl.
Wszystkie te wydarzenia odbędą się w Ratuszu Staromiejskim, przy ul. Korzennej 33/35.

Na 65 urodziny misia Uszatka - wystawa w NCK

Kim jest miś Uszatek?

Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku na łamach pisemka dla dzieci “Miś”. Był bohaterem opowiadań pisarza Czesława Janczarskiego, do których ilustracje tworzył rysownik Zbigniew Rychlicki. Imię “Uszatek” nadały mu w konkursie czytające czasopismo dzieci.

Autorzy postaci, trzy lata później, wydali opowiadania w postaci książki pt. “Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, a w kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy misiowych przygód. Potem przyszedł czas na filmową sławę. Najpierw powstał animowany film lalkowy (w 1962 r.), a potem lalkowy telewizyjny serial, który bawił dzieci od 1975 do 1987 roku. Miś w nim przemówił, a głosu użyczył mu aktor Mieczysław Czechowicz.

- Warto przypomnieć, że Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną - zwraca uwagę dr Krystyna Rybicka, kuratorka wystawy "Miś Uszatek", którą można oglądać w NCK. - Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski. Kłapouchy miś wyłonił się dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz poety, autora tekstów - Czesława Janczarskiego. Połączyli liryczną osobowość Kubusia Puchatka AA Milne’a z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego i zantropomorfizowanego niedźwiedzia.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku