• Start
  • Wiadomości
  • Ratujemy i uczymy ratować. Konkurs dla uczniów klas wczesnoszkolnych

Ratujemy i uczymy ratować. Konkurs dla uczniów klas wczesnoszkolnych

Do piątku, 29 marca, szkoły podstawowe mogą zgłaszać się do ogólnopolskiego konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, organizowanego przez WOŚP. To już ósma edycja konkursu, którego celem jest rozpowszechnianie zasad udzielania pierwszej pomocy.
27.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Im szybciej młodym ludziom wpajana jest wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy, tym lepiej
Im szybciej młodym ludziom wpajana jest wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy, tym lepiej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Konkurs organizowany przez WOŚP dedykowany jest uczniom klas I-III ze szkół podstawowych i ma wymiar ogólnopolski. Podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na przygotowaniu plakatu wielkości nie większej niż format B1, którego tematem przewodnim będzie jedno z następujących zagadnień:  

  • łańcuch przeżycia,
  • wezwanie pomocy,
  • resuscytacja krążeniowo-oddechowa,
  • pozycja boczna.

Udział w konkursie mogą wziąć te szkoły, które uczestniczą w programie „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Od momentu przystąpienia szkoły do programu, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej szkoleni są przez instruktorów Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szkoły w ramach uczestnictwa otrzymują fantomy, podręczniki, flmy, apteczki. Pomoce te służą uczniom w utrwalaniu dobrych nawyków związanych z pierwsza pomocą. Celem tego programu jest przede wszystkim wpojenie uczniom elementarnych podstaw wiedzy o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Swym zakresem obejmuje on tematy bezpieczeństwa, sprawdzania przytomności, wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, ułożenia ciała w pozycji bocznej, wykonania oddechów ratowniczych, uciskania klatki piersiowej. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się odpowiedzialności, a niesienie pomocy staje się dla nich naturalną czynnością.

Szkołę Podstawową nr 14 z Gdańska można nazwać konkursowym weteranem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczą w RUR od samego początku trwania tego programu i każdego roku starają się brać udział w konkursie. Swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy najmłodsi uczniowie szkoły prezentowali np. podczas 26. Finału WOŚP oraz na różnego rodzaju festynach.

- W tym roku temat konkursu jest wyjątkowo trudny, ponieważ do zrobienia jest kolorowanka -  mówi Małgorzata Kania, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 14 w Gdańsku. - W konkursie może wziąć udział tylko jeden plakat, a wiem z doświadczenia, że czasem trudno jest wybrać pracę, która będzie reprezentować szkołę. Dlatego zaangażowałam nie tylko uczniów, ale także ich rodziców, którzy pomagali mi w nadzorowaniu prac dzieci. Zaprosiłam wszystkich na zajęcia otwarte, uczestnicy zostali podzieleni na grupy i wspólnie wybraliśmy jedną, najlepszą naszym zdaniem pracę, którą zgłosiliśmy na konkurs. Tematem przewodnim było wzywanie pomocy. Staramy się co roku brać udział w konkursach organizowanych przez WOŚP, ponieważ w ten sposób dzieci utrwalają zdobytą wcześniej wiedzę. Przez to, że realizujemy ten program i tak często bierzemy udział w różnego rodzaju konkursach, wiele razy zostaliśmy docenieni, ale największe wyróżnienie spotkało nas w 2015 roku. Uczniowie naszej szkoły zostali wytypowani do uczestniczenia w wyjazdowym szkoleniu do ośrodka Szadowo Młyn (ośrodek szkoleniowy założony przez WOŚP niedaleko Kwidzyna - red.) Nie spodziewaliśmy się, ponieważ zaledwie kilka szkół z całej Polski dostało takie zaproszenie. Pięknie były przygotowane te zajęcia, uczniowie byli bardzo zadowoleni. My także zaskoczyliśmy organizatorów, ponieważ przygotowaliśmy własne prezentacje.

Kolejną ze szkół, która od 13 lat uczestniczy w programie RUR, czyli od jego początku, jest Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie.

- To program dla dzieci z klas I - III, ale przyznam, że chodzę z fantomem nawet do dzieci z grup przedszkolnych - mówi Ewelina Stolarska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w ZKiW w Lublewie. - W zależności od możliwości, prowadzę zajęcia z pierwszej pomocy dwa do trzech razy w roku. W szczególności staram się robić taką lekcję powtórzeniową przed wakacjami. Oczywiście są dzieci, które nie chcą brać udziału w zajęciach, ale większość z nich reaguje pozytywnie i cieszą się, gdy widzą mnie z fantomem.

 
Uczestnicy konkursu mogą przesłać wyłącznie jedną pracę konkursową (plakat) nt. związany w udzielaniem pierwszej pomocy
Uczestnicy konkursu mogą przesłać wyłącznie jedną pracę konkursową (plakat) nt. związany w udzielaniem pierwszej pomocy
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Udział w konkursie stwarza więc możliwość przećwiczenia i powtórzenia przyswojonej przez dzieci wiedzy. Jest też świetną okazją do wygrania atrakcyjnych nagród dla szkół podstawowych. Można zdobyć m.in. szkolenie z pierwszej pomocy dla kadry pedagogicznej, tablice interaktywne oraz fantomy.

- Choć od lat uczestniczymy w programie RUR, po raz pierwszy zdecydowaliśmy się wziąć udział w konkursie - dodaje Ewelina Stolarska, nauczycielka w ZKiW w Lublewie. - Kto wie, może plakat naszej Natalii, uczennicy II klasy, przetrze konkursowe szlaki?

Z nadesłanych na konkurs prac jury wyłoni ich zdaniem te najciekawsze. Ogłoszenie zadnia II etapu nastąpi po wyłonieniu zwycięzców I etapu. Etap III polegać będzie na współzawodnictwie Reprezentacji Ratowniczej w konkurencjach łączących w sobie zajęcia ruchowe z wiedzą na temat podstawowych czynności ratujących życie, które obejmuje program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Zawody będą miały formułę gry miejskiej, która odbędzie się w Warszawie.

 

Aby wiedza na temat pierwszej pomocy trafiała do coraz szerszego grona odbiorców, Fundacja WOŚP organizuje bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Nz. uczniowie SP nr 45 w Gdańsku podczas zeszłorocznej próby bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy
Aby wiedza na temat pierwszej pomocy trafiała do coraz szerszego grona odbiorców, Fundacja WOŚP organizuje bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Nz. uczniowie SP nr 45 w Gdańsku podczas zeszłorocznej próby bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

O czym należy pamiętać?

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Termin nadsyłania prac mija w najbliższy piątek, 29 marca.

Plakat może zostać wykonany dowolną techniką, musi jednak zawierać logo programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Regulamin konkursu znajdziemy tutaj

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim