Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Raport Urzędu Statystycznego jednoznaczny: w Gdańsku powstaje najwięcej nowych mieszkań

Ponad 5 tysięcy mieszkań oddano do użytku w ubiegłym roku w Gdańsku - tak wynika z raportu Urzędu Statystycznego dotyczącego budownictwa mieszkaniowego w województwie pomorskim w 2016 roku. Wiele z nich powstaje dzięki miejskim inwestycjom. To ponad 13-procentowy wzrost w stosunku do 2015 roku.

Raport Urzędu Statystycznego jednoznaczny: w Gdańsku powstaje najwięcej nowych mieszkań
A
A
data publikacji: 25 lipca 2017 r.

Mieszkania w budynkach TBS Motława w Gdańsku Oruni
Mieszkania w budynkach TBS Motława w Gdańsku Oruni
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Nowe mieszkania w Gdańsku to m.in. te zbudowane przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Nowe mieszkania w Gdańsku to m.in. te zbudowane przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Raport Urzędu Statystycznego w Gdańsku ukazał się w lipcu. Zawiera uogólnione dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w województwie pomorskim w 2016 roku. Zestawiono w nim m.in. informacje o budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych oddanych do użytkowania, wydanych pozwoleniach na budowę, przeciętnym czasie trwania budowy budynków mieszkalnych, oraz mieszkaniach oddanych do użytkowania.

Dane dla Gdańska są optymistyczne - nasze miasto może się pochwalić liczbą ponad 5 tysięcy mieszkań oddanych do użytku w ubiegłym roku. To ponad 13-procentowy wzrost w stosunku do 2015 roku. Dla porównania: w Gdyni w 2016 roku oddano niewiele ponad 1200 mieszkań, w Słupsku niecałe 300, a w Sopocie - tylko 45, co świadczy o 18-procentowym spadku w stosunku do roku poprzedzającego.


Z czego wynika tak dobry wynik Gdańska? Jak powiedziała Gazecie Wyborczej Alicja Zamojska z gdyńskiej firmy Incapital, specjalizującej się m.in. w obsłudze rynku nieruchomości w Trójmieście, zapotrzebowanie na mieszkania w Gdańsku jest znacznie większe niż w pozostałej części województwa.

- W Gdańsku cały czas przybywa mieszkańców, natomiast w Gdyni i Sopocie ubywa. Gdańsk jest też miastem o znacznie większym potencjale inwestycyjnym, stąd też deweloperzy chętniej rozpoczynają tu kolejne projekty. 

Ponadto rekordowo niski wskaźnik bezrobocia w Gdańsku zachęca ludność napływową do osiedlania się właśnie tu. Gdańsk od pewnego czasu staje się stolicą biznesu, swoje siedziby lokują tu największe firmy z branży IT, transportu i spedycji. Rośnie też zapotrzebowanie na lokale usługowe, apartamenty pod wynajem dla kadry menedżerskiej oraz mieszkania dla pracowników dużych przedsiębiorstw. To wszystko stymuluje gdański rynek budowlany.


Gdańsk jest też liderem pod względem budowy lokali mieszkalnych na 1000 mieszkańców. Wyprzedza powiaty gdański, kartuski i pucki. 


W 2016 roku w całym województwie pomorskim najczęściej powstawały budynki:

  • z 41 mieszkaniami lub więcej (53,2 proc.)
  • czterokondygnacyjne (19,2 proc.)

Czas budowy nowych budynków mieszkalnych (poza budownictwem jednorodzinnym) w 2016 roku wynosił od 13 do prawie 21 miesięcy.

Urząd Statystyczny w Gdańsku


Łącznie w całym województwie pomorskim w 2016 roku oddano do użytku 5078 budynków mieszkalnych, w tym:

  • 4413 - budynki jednorodzinne
  • 662 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
  • 3 - budynki zbiorowego zamieszkania

W Gdańsku wiele mieszkań powstaje dzięki miejskim inwestycjom.


Czytaj także:

Ujeścisko. Dzięki Miastu kolejne 85 gdańskich rodzin dostało mieszkania - przy Piotrkowskiej

Zamieszkają przy Człuchowskiej. Kolejne mieszkania dla gdańszczan-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora