PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Raport portalu Pomorskie.eu: najbardziej i najmniej poszukiwane zawody w regionie

Raport portalu Pomorskie.eu: najbardziej i najmniej poszukiwane zawody w regionie
Z najnowszego Barometru zawodów wynika, że na Pomorzu wydłuża się lista zawodów deficytowych, czyli najbardziej poszukiwanych. W 2020 roku pracę bez problemu znajdą m.in. elektrycy, krawcy, lekarze, mechanicy, nauczyciele, robotnicy budowlani i spedytorzy. Gorzej z ekonomistami. Jest ich na rynku pracy za dużo.
Poszukiwani przez pracodawców są min. pracownicy branży budowlanej - to fach, który daje pewne zatrudnienie. Nz. prace nad umacnianiem nabrzeża Wyspy Spichrzów w roku 2013
Poszukiwani przez pracodawców są min. pracownicy branży budowlanej - to fach, który od lat daje pewne zatrudnienie. Nz. prace nad umacnianiem nabrzeża Wyspy Spichrzów w roku 2013
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Barometr zawodów to badanie, które pokazuje, jakich pracowników będą szukać pracodawcy w najbliższym czasie.

 

Kto szybko znajdzie pracę?

Każdy powiat w województwie pomorskim ma swoją specyfiką. Barometr zawodów to badanie, które pokazuje właśnie, jakich pracowników będą szukać pracodawcy w najbliższym czasie i w danej części województwa. Prowadzone jest w całej Polsce we współpracy z urzędami pracy, prywatnymi agencjami zatrudnienia i ekspertami rynku pracy.

Obecnie na Pomorzu aż 53 na 168 zawodów określanych jest jako deficytowych. Oznacza to, że na rynku pracy brakuje pewnych profesji i trudno będzie pracodawcom znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie specjaliści zawodów deficytowych mogą się cieszyć - ofert pracy dla nich nie zabraknie.

Wśród najbardziej poszukiwanych osób na rynku pracy na Pomorzu są pracownicy z branży budowlanej, medyczno-opiekuńczej, transportowo-spedycyjnej, edukacyjnej i gastronomiczno-turystycznej. Brakuje m.in. cieśli, betoniarzy, dekarzy, kierowców, lakierników, mechaników, murarzy, pracowników fizycznych w produkcji i spedytorów. Zatrudnienie z łatwością znajdą też lekarze, pielęgniarki i położne, psychoterapeuci, ratownicy medyczny oraz pracownicy socjalni. Za mało jest także nauczycieli wielu specjalności: lingwistów, przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych i wychowawców w przedszkolach.

Zawody deficytowe
Zawody najbardziej poszukiwane
Pomorskie.eu

 

Lokalne rynki pracy się różnią

Zapotrzebowanie na poszczególne zawody jest różne i uzależnione od lokalnego rynku pracy. - Na przykład w Trójmieście, powiatach człuchowskim, kartuskim, starogardzkimi gdańskim jest ogromny popyt na projektantów i administratorów baz danych i programistów - mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - W Gdyni, Gdańsku i Sopocie poszukiwani są pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych i specjaliści specjalistów administracji publicznej. Z kolei w powiatach nowodworskim, malborskim i lęborskim pracowników administracji jest za dużo - wymienia Żmudzińska.

Przyczynę braku wykwalifikowanej kadry upatruje się m.in. w niskim poziomie wynagrodzenia czy w konieczności posiadania odpowiednich uprawnień (np. w przypadku branży budowlanej).

 

Ekonomistów nadal jest za dużo

Rynek pracy zmienia się dynamicznie i zawody, które w ubiegłym roku były w nadwyżce, teraz mogą znajdować się w deficycie. Sytuacja na rynku pracy wskazuje wyraźnie pogłębiający się niedobór wykwalifikowanej kadry na rynku, dlatego też z roku na rok zmniejsza się liczba zawodów, w których występuje nadpodaż pracowników.

Jednak jeden zawód niezmiennie od początku badań Barometr zawodów, czyli od pięciu lat, pozostaje w nadwyżce. To ekonomiści. - Główną przyczyną nadwyżki jest niewielkie zapotrzebowanie na ekonomistów, którzy na rynek pracy wchodzą zarówno ze szkół wyższych, jak i techników - tłumaczy Katarzyna Żmudzińska. - Dla pracodawców ich kwalifikacje i kompetencje są nadal zbyt ogólne, niedostosowane do potrzeb rynku. Brak doświadczenia absolwentów ekonomii sprawia również, że pracodawcy nie są zainteresowani ich zatrudnianiem - informuje Żmudzińska.

Dlatego bardzo często osoby z wykształceniem ekonomicznym zatrudniają się w zawodach pokrewnych, np. w branży finansowej.

 

Rekordowo niskie bezrobocie w Pomorskiem i wysokie płace

W czerwcu 2019 roku poziom bezrobocia rejestrowanego na Pomorzu osiągnął rekordowo niski próg 4,4 proc. i pozostał na tym poziomie aż do końca roku. Oznacza to, że to pracodawcy, a nie pracownicy mają problemy. - Coraz trudniej jest znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, nawet wtedy, gdy pracodawcy proponują wysokie wynagrodzenia i różnorodne dodatki pozapłacowe - mówi Katarzyna Żmudzińska. - Pracodawcy muszą coraz częściej konkurować o osoby chętne do podjęcia zatrudnienia. W województwie pomorskim przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto systematycznie wzrasta i w I półroczu 2019 roku wynosiło 5208 zł - tłumaczy Żmudzińska.

Pomorskie to trzecie województwo po mazowieckim (6264 zł) i dolnośląskim (5288 zł) z najwyższym wynagrodzeniem w Polsce.

 

Barometr zawodów 2020 to już piąta edycja badania. Prowadzone jest w całej Polsce, w każdym powiecie. Można znaleźć w nim prognozę sytuacji zawodów, a tym samym prześledzić zapotrzebowanie na dane profesje w regionie lub sprawdzić, których zawodów jest w nadmiarze. Badanie przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku we współpracy z ekspertami powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego oraz przedstawicielami regionalnych instytucji rynku pracy.

Wyniki badań dla poszczególnych powiatów w województwie pomorskim można sprawdzić na stronie Barometr Zawodów.

AUTOR: Aleksandra Chalińska, portal Pomorskie.eu