PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej". Gdańsk czwarty wśród miast na prawach powiatu

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej". Gdańsk czwarty wśród miast na prawach powiatu
W tegorocznej, XVII edycji Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" Gdańsk znalazł się na czwartym miejscu w kategorii miast na prawach powiatu. To jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych rankingów w Polsce. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk w tegorocznej edycji Rankingu Rz  zajął 4. miejsce wśród miast na prawach powiatu
Gdańsk w tegorocznej edycji Rankingu "Rz" zajął 4. miejsce wśród miast na prawach powiatu
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


W Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” oceniane są efekty działań miast i gmin w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

W tegorocznej edycji rankingu maksymalnie można było uzyskać 107 pkt (30 pkt w kategorii finanse i rozwój, 38 pkt w kategorii dbałość o mieszkańców, 29 pkt w kategorii czyste środowisko i 10 pkt w kategorii zarządzanie). Wysokie miejsce w zestawieniu ogółem nie oznacza, że we wszystkich obszarach dane miasto czy gmina uzyskała najlepsze wyniki. Z jednej strony – jak zaznacza redakcja „Rz” - może to świadczyć o równym zaspokajaniu różnych, czasami przeciwstawnych potrzeb mieszkańców, z drugiej to pewne wskazówki, gdzie jeszcze można się poprawić.

Anna Cieślak-Wróblewska, autorka artykułu omawiającego najnowszą edycję rankingu zauważa, że przeprowadzenie go nie było łatwe, a na jego wynikach swój ślad odcisnęła pandemia:

Rok 2020 niewątpliwie należał do tych trudniejszych dla władz lokalnych. Przede wszystkim ze względu na pandemię, co wymagało szczególnych działań w trosce o dobro mieszkańców. Ale też recesja i wcześniejsze reformy podatkowe odbiły się negatywnie na kondycji lokalnych budżetów. Tym bardziej trzeba docenić wysiłki samorządów na rzecz zrównoważonego rozwoju

- czytamy w artykule.

Gazeta analizowała działania prawie 2,5 tysiąca samorządów (oprócz Warszawy). Oceniane one były w następujących kategoriach:

  • miasta na prawach powiatu (oceniano 65 miast)
  • gminy wiejsko-miejskie (oceniano 878 gmin)
  • gminy wiejskie (oceniano 1533 gmin)

Gdańsk znalazł się w tej edycji w pierwszej dziesiątce rankingu. Wszedł do TOP10 razem z Dąbrową Górniczą i Lesznem, „wypadły” z niej natomiast Bydgoszcz i Szczecin. Wypadł też Sopot, ale Jacek Karnowski został tegorocznym Laureatem Nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy. To nagroda ustanowiona przez „Rz” i przyznawana za wybitne działania związane z budową samorządu lokalnego. Gdynia, która zajęła 9. miejsce. To kolejny trójmiejskie miasto na prawach powiatu w TOP 10.

źródło: Rzeczpospolita


W imieniu władz Miasta laur odbierał w Warszawie Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

- W imieniu pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz całego zespołu chciałem serdecznie podziękować zarówno dziennikowi Rzeczpospolita, jak i całej kapitule za to fantastyczne czwarte miejsce. W rankingu, który jest właściwie clou naszej pracy samorządowej. Bo sensem naszej pracy jest podnoszenie jakości życia mieszkańców. Liczę na to, że za rok spotkamy się na kolejnej edycji rankingu. Mam jednak świadomość, że w kolejnym roku o podnoszenie jakości życia mieszkańców naszych małych ojczyzn, ze zrozumiałych względów, będzie coraz trudniej – mówił podczas gali wręczenia nagród Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Przewodniczący kapituły prof. Jerzy Buzek (po lewej) wręcza tytuł Piotrowi Borawskiemu, zastępcy prezydenta Gdańska
Przewodniczący kapituły prof. Jerzy Buzek (po lewej) wręcza tytuł Piotrowi Borawskiemu, zastępcy prezydenta Gdańska
źródło: Biuro Prasowe UM w Gdańsku


Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepsza okazała się Morawica. Natomiast pierwsza nagroda w kategorii gmin wiejskich powędrowała do Wielkiej Wsi.

Redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia skuteczność działań władz miast i gmin od 17 lat. - to jak pracują na rzecz rozwoju swoich małych ojczyzn. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji Rzeczpospolitej.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl