PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Radni: nowe przedszkola, NIE dla reklam

Radni: nowe przedszkola, NIE dla reklam
Przychylne inwestorom zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, nadanie skwerowi przy ul. Gościnnej imienia Danuty Siedzikówny „Inki” i zarezerwowanie 10 mln zł na budowę dwóch przedszkoli, w których opiekę znajdzie pół tysiąca małych gdańszczan. W czwartek, 24 września, odbyła się XIV sesja Rady Miasta Gdańska.
Likwidację nielegalnych reklam umożliwiło już zarządzenie prezydenta miasta nr 104/13 ze stycznia 2013 r. Na zdjęciu otoczenie domu koło Parku Oliwskiego.
Likwidację nielegalnych reklam umożliwiło już zarządzenie prezydenta miasta nr 104/13 ze stycznia 2013 r. Na zdjęciu otoczenie domu koło Parku Oliwskiego.
Referat Estetyzacji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku


Radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2015-2040”. W dokumencie znalazł się m.in. zapis o zapewnieniu środków na budowę dwóch przedszkoli modułowych. Jedno ma powstać przy ul. Dąbka, w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, a drugie przy ul. Stolema na Jasieniu. Każda z nowych placówek obliczona jest na około 250 miejsc dla dzieci. Procedury przetargowe rozpoczną się już w październiku br., a 1 września 2016 r., według planów, przedszkola będą mogły przyjąć podopiecznych.

Uatrakcyjnić Śródmieście

W czwartek przyjęto też uchwały wprowadzające zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego m.in. na Głównym Mieście – w rejonie ul. św. Ducha i Ław Mięsnych, ulic: Mariackiej, Kleszej, św. Ducha i Mokrej oraz Zabłotnej i Długa Grobla.

Zmiany dotyczące ul. Zabłotnej pozwolą na stworzenie zintegrowanego komisariatu policji Gdańsk Śródmieście. W przypadku pozostałych lokalizacji zrezygnowano z zapisów nakładających na inwestorów obowiązek budowy co najmniej jednego miejsca postojowego na jedno nowo powstające mieszkanie. Deweloperzy otrzymają pozwolenia na budowę w tej części miasta w przypadku, gdy nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej powierzchni parkingowej na terenie nieruchomości. Dotychczas obowiązujący wymóg blokował rozpoczęcie kilku inwestycji w tej prestiżowej części Gdańska.

„Inka” ma pomnik i skwer

Bez dyskusji i jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie nadania skwerowi przy ul. Gościnnej imienia Danuty Siedzikówny Inki”. Z wnioskiem o nadanie tej nazwy wystąpiła parafia św. Jana Bosko, a poparła go Rada Osiedla Orunia-św. Wojciech-Lipce. Na skwerze stoi już pomnik młodej bohaterki narodowej. Został odsłonięty 30 sierpnia br.

Zobacz także: Orunia: odsłonili pomnik Inki 

„Nie” dla reklam

Podczas sesji większość projektów uchwał przegłosowywano niemal bez dyskusji. Kilka pytań bądź uwag ze strony radnych padło w związku z przygotowaniem projektu uchwały “w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane na terenie Miasta Gdańska”. To pierwszy krok w walce z wielkoformatową bądź nielegalną reklamą na ulicach miasta, z którą gdańscy urzędnicy, często bezskutecznie, od lat walczą. Przegłosowany projekt uchwały to pokłosie tzw. Ustawy krajobrazowej, która weszła w życie przed kilkoma dniami.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, który przedstawiał radnym założenia uchwały, poinformował, że już w październiku zamierza powołać specjalny zespół, który zajmie się wypracowaniem zasad umożliwiających uporządkowanie przestrzeni publicznej w mieście. Te poddane zostaną szerokim konsultacjom.

Radny PO Piotr Borawski dopytywał, kto znajdzie się we wspomnianym zespole i ilu członków będzie on liczył.

– To będą na pewno instytucje miejskie, w tym przedstawiciele Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków, oraz miejscy radni. Chcemy zaprosić też podmioty zewnętrzne, np. Akademię Sztuk Pięknych oraz przedsiębiorców i Izbę Gospodarczą. Ten proces musi być w pełni przedyskutowany. Na przełomie listopada i grudnia zamierzamy przedstawić pierwszy projekt wypracowanych zasad. Następnie odbędą się konsultacje m.in. z radami dzielnic i innymi środowiskami – wyliczał wiceprezydent Grzelak.

Radna PO Małgorzata Chmiel zwróciła uwagę, że trzeba dopilnować wprowadzenia zapisów uniemożliwiających grodzenie przestrzeni publicznej, zwłaszcza w centrum miasta.

Postawy obywatelskie

Podczas posiedzenia radnych głos zabrał też wiceprezydent Piotr Kowalczuk, który opowiadał radnym o przygotowaniach miasta do przyjęcia uchodźców z Syrii i krajów afrykańskich. Podobne informacje przed kilkoma dniami usłyszeli dziennikarze podczas briefingu prasowego.

Zobacz także: Zanim przyjadą uchodźcy

Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca klubu PO, i Grzegorz Strzelczyk, szefujący klubowi PiS, apelowali z kolei do wszystkich radnych, by zajęli się promocją budżetu obywatelskiego w swoich rejonach. W tym roku frekwencja wśród głosujących jest, jak na razie, bardzo niska. Wynosi zaledwie kilka procent wszystkich osób uprawnionych do głosowania. Do rozdysponowania jest 8,8 mln zł na projekty realizowane w 34 dzielnicach oraz 2,2 mln zł na projekty ogólnomiejskie. By oddać głos, wystarczy wejść na stronę www.gdansk.pl i kliknąć w ikonkę zagłosuj”, znajdującą się w górnej części strony. Głosować można do 27 września.

Zobacz także: Budżet obywatelski: mieszkańcy decydują

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze