PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
VIII sesja Rady Miasta Gdańska. O czym będą dyskutować radni? ZOBACZ nasz wideoczat
VIII sesja Rady Miasta Gdańska. O czym będą dyskutować radni? ZOBACZ nasz wideoczat
Rozszerzenie stref płatnego parkowania na drogach publicznych w Gdańsku, tramwaj wodny, obchody rocznicy “Powrotu Gdańska do Macierzy” to tematy, o których radni będą dyskutować podczas obrad VIII sesji Rady Miasta Gdańska. W programie „Wszystkie Strony Miasta” rozmawiamy o najważniejszych punktach czwartkowej sesji.
Wszystkiestrony dobre
Rozszerzenie stref płatnego parkowania w Gdańsku, tramwaj wodny, obchody rocznicy “Powrotu Gdańska do Macierzy” to tematy, o których radni będą dyskutować podczas czwartkowej sesji RMG 
Tomasz Maciuk/www.gdansk.pl

 

 

Na czwartek 28 marca 2019 roku zaplanowano VIII sesję Rady Miasta Gdańska. Gośćmi wideoczatu "Wszystkie Strony Miasta" we wtorek 26 marca 2019 byli Beata Dunajewska, przewodnicząca Klubu Radnych Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej

Radni najpierw podsumowali niedzielne wybory do rad dzielnic.

- Dla mnie to jest sukces - powiedziała o frekwencji w wyborach Beata Dunajewska. - Wydaje się, że gdańskie społeczeństwo się obudziło. Z kadencji na kadencję zwiększa się frekwencja w tych wyborach.

- Warto porównać obecne wyniki do tych, które były cztery lata temu - dodał Cezary Śpiewak-Dowbór. - Dziś ta frekwencja jest dużo wyższa niż cztery lata temu i za frekwencję jest premia. Ważną kwestią jest zwiększenie budżetów rad dzielnic, w poprzedniej  kadencji Brzeźno miało do dyspozycji 50 tys. zł rocznie, dziś nowa rada dzielnicy ma znacznie większy budżet - 215 tys. złotych rocznie. Przez całą kadencję to będzie milion złotych do dyspozycji radnych, a to sprawia że można zajmować się sprawami poważniejszymi, większego kalibru dla dzielnicy.

W trzydziestopunktowym programie sesji znalazła się m.in. uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska, ustalenia stawek opłat za postój pojazdów samochodowych w tej strefie oraz ustalenia sposobu pobierania opłat.

- Jakakolwiek podwyżka zawsze budzi emocje - uważa radna Dunajewska. - Ale proponowane zmiany uchwał wynikają zawsze z inicjatyw rad dzielnic i mieszkańców, którzy w tym przypadku narzekają na osoby parkujące w niedozwolonych miejscach. Zależy nam, aby turyści poruszali się komunikacją miejską, a nie samochodami w miejscu gdzie mamy zabytki. W tym wypadku wspieramy też mieszkańców Głównego Miasta, którzy nie mają możliwości postawienia pojazdu pod domem.

Radny Śpiewak-Dowbór podkreślił, że Klub Koalicji Obywatelskiej popiera ten kierunek zmian w mieście, szczególnie w Śródmieściu, które jest obszarem szczególnym.

Radni mówili też o obchodach (przypadających na środę 27 marca) 74 rocznicy “Powrotu Gdańska do Macierzy”. Jak podkreśliła radna Dunajewska RMG stara się przypominać historię z 1945 roku.

- Mimo protestu niektórych środowisk powinniśmy pamiętać o takich momentach w historii Gdańska i je kultywować - dodała Beata Dunajewska. - Czym jest społeczeństwo bez swojej historii.

W programie poruszyliśmy też temat uroczystych obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które odbędą się w Gdańsku.

- Dobrze że samorządy, prezydenci polskich miast, biorą na siebie główny ciężar organizacji tej rocznicy -  powiedział Cezary Śpiewak-Dowbór. - Obawiałbym się, że w tym przypadku rząd nie wystarczająco godnie uczciłby tę rocznicę.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl