Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Radni Miasta Gdańska o sprzedaży Westerplatte i losach plaży na Stogach. Zobacz nasz wideoczat

Podczas sesji Rady Miasta w poniedziałek, 23 kwietnia, 2018 r. głównym tematem będzie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Szerzej o tym temacie, a także o innych, nad którymi radni będą debatować, opowiedzieli goście naszego cotygodniowego wideoczatu „Wszystkie Strony Miasta” - przewodniczący klubów: Piotr Borawski (PO) i Kazimierz Koralewski (PiS).

Radni Miasta Gdańska o sprzedaży Westerplatte i losach plaży na Stogach. Zobacz nasz wideoczat
A
A
data publikacji: 19 kwietnia 2018 r.
Od lewej: Kazimierz Koralewski (PiS) i Piotr Borawski (PO), goście Marka Wałuszki w programie 'Wszystkie Strony Miasta', 19 kwietnia 2018 r.
Od lewej: Kazimierz Koralewski (PiS) i Piotr Borawski (PO), goście Marka Wałuszki w programie 'Wszystkie Strony Miasta', 19 kwietnia 2018 r.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska to bardzo ważny dokument dla przyszłości naszego miasta. Określa to, w jaki sposób Gdańsk będzie się rozwijał przez najbliższe 15, 20 lat - podkreślał Piotr Borawski, przewodniczący gdańskiego klubu Platformy Obywatelskiej, który był gościem programu „Wszystkie Strony Miasta”, w czwartek, 19 kwietnia.

To ten dokument z pewnością będzie najbardziej gorącym tematem podczas nadchodzącej sesji, ze względu na fakt, że na bazie Studium powstaną miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - w tym Stogów. Przypomnijmy, że projekt uwzględnia rozbudowę terminala kontenerowego DCT kosztem plaży i wydm na tym obszarze. To, czy do tego dojdzie, zależeć będzie od radnych Miasta Gdańska, którzy w poniedziałek, 23 kwietnia, będą nad pomysłem debatować i głosować za lub przeciw.

Więcej: Stogi. Port Gdańsk zajmie pół kilometra plaży? Kiedyś zdecydują o tym radni

- Będziemy szukać takich rozwiązań, które będą satysfakcjonowały zarówno mieszkańców Stogów czy wielbicieli tamtejszej plaży, ale także osób, dla których ważny jest rozwój gospodarczy naszego miasta - zapewnił Borawski. - Nie wyobrażam sobie, żeby Studium nie zostało przyjęte, nasze miasto tego potrzebuje, żeby stale się rozwijać i być najważniejszym miastem w północnej Polsce.

Zupełnie inaczej do tematu podchodził również obecny w naszym studiu Kazimierz Koralewski, szef gdańskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Nie ukrywał, że do projektu zagospodarowania przestrzennego Gdańska odnosi się nieprzychylnie - wyraz temu politycy PiSu mają dać podczas poniedziałkowego głosowania.

- Już w trakcie prac nad Studium apelowałem do radnych naszego klubu o składanie opinii, wniosków i uwag. W naszej opinii sporo jest tam zapisów, które budzą kontrowersje, jak np. postępująca suburbanizacja Gdańska - powiedział Koralewski. - Analizowaliśmy Studium przez ostatnie dwa tygodnie, i stąd opinia, że będziemy głosować przeciwko. Gdyby nie przyjęto tego planu, dałoby to do myślenia władzom miasta, i należałoby go zmodyfikować.

W dalszej części czatu goście rozmawiali m.in. o pomyśle ogólnonarodowych obchodów rocznicy II wojny światowej. Podczas sesji ma zostać wygłoszony w tej sprawie apel do rządu. Jak się okazuje, także w tej kwestii panuje odmienne zdanie między radnymi z ramienia PiS i PO.

- Jest tutaj rozdźwięk pomiędzy apelem do rządu o wspólne obchody rocznicowe na Westerplatte, a uchwałą, która też pojawi się na poniedziałkowej sesji, a która ma przekazać pole bitwy Westerplatte Muzeum Gdańska - skomentował Koralewski.

O politycznej „bitwie o Westerplatte” więcej pisaliśmy tutaj: Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim.

Na sesji będą również omawiane tematy związane z podziałem Gdańska na stałe obwody głosowania, przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Stogi w rejonie Pola Bitewnego na Półwyspie Westerplatte, ustanowieniem pomników przyrody, wykazem kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do granic Gminy Miasta Gdańska, czy ustaleniem planu sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miasta Gdańska w roku szkolnym 2018/2019. Radni będą również wyrażać opinię na temat lokalizacji kasyna gry.

Obrady sesji Rady Miasta Gdańska odbędą się w poniedziałek, 23 kwietnia, 2018 r., o godz. 9, w sali obrad (I piętro) Nowego Ratusza (ul. Wały Jagiellońskie 1). Relację z obrad będzie można obejrzeć na żywo w portalu gdansk.pl. Po raz pierwszy obrady będą tłumaczone na język migowy. Zapraszamy.

 

 

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora