Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Radca prawny nowym szefem gdańskiego portu

Zarząd Morski Portu Gdańsk SA ma nowego prezesa. Odwołaną w kwietniu z tej funkcji Dorotę Raben zastąpi radca prawny Łukasz Greinke, który pełnił wcześniej funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Portu Gdańsk.

Radca prawny nowym szefem gdańskiego portu
A
A
data publikacji: 10 maja 2016 r.

W ubiegłym roku gdański port ustanowił rekord polskiej gospodarki morskiej - przeładował prawie 36 mln ton ładunków
W ubiegłym roku gdański port ustanowił rekord polskiej gospodarki morskiej - przeładował prawie 36 mln ton ładunków
Port Gdańsk

„Decyzją Rady Nadzorczej ZMPG S.A. na stanowisko Prezesa Zarządu spółki powołano Pana Łukasza Greinke, natomiast stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowanych powierzono Pani Bożenie Jankowskiej. Życiorysy nowo powołanych członków Zarządu zostaną przedstawione w terminie późniejszym.” - czytamy w oficjalnym komunikacie przesłanym do mediów przez Zarząd Morski Portu Gdańsk SA.

Łukasz Greinke
Łukasz Greinke
www.gmzp.pl

Więcej na temat życiorysu i ścieżki zawodowej nowo wybranego prezesa można dowiedzieć się ze strony internetowej jego kancelarii radcowskiej.

W zakładce poświęconej Łukaszowi Greinke czytamy m.in. że w 2000 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2000-2004 pracował w Urzędzie Kontroli Skarbowej oraz Izbie Skarbowej w Gdańsku, w 2003 ukończył Podyplomowe Studnia Podatkowe w Toruniu. W 2003 roku rozpoczął aplikację radcowską. Cztery lata później został wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku.

Nowo wybrany prezes i jego zastępczyni zostali wybrani przez Radę Nadzorczą Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA po weryfikacji zgłoszonych na te stanowiska kandydatur zgodnie z z opublikowanym w kwietniu ogłoszeniem wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Nowe obowiązki mają przejąć już w środę, 11 maja 2016 r.

Dorota Raben, była prezes Zarząd Morski Portu Gdańsk SA, została odwołana z funkcji na początku kwietnia 2016 r. przez Radę Nadzorczą. Do końca kadencji pozostało jej trzy miesiące. Nie podano wówczas powodu jej odwołania. Za taką decyzją mieli głosować reprezentanci Skarbu Państwa w Radzie Nadzorczej.

- Przedstawiciele miasta Gdańska byli przeciwnego zdania, nie poparli tego wniosku. - tłumaczył wówczas prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który pełni też funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej ZMPG SA. - Dorota Raben była nie tylko pierwszą kobietą prezesem portu, ale w bardzo otwarty, nowoczesny sposób zarządzała portem. Miała bardzo dobre relacje z pracownikami, związkami zawodowymi.


Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA jest jedynym podmiotem zarządzającym portem w Gdańsku. Udziałowcami spółki są: Skarb Państwa, który posiada ponad 95 proc., Gmina Gdańsk - 2,31 proc. oraz uprawnieni pracownicy - 2,62 proc.

W ubiegłym roku gdański port ustanowił rekord polskiej gospodarki morskiej - przeładował prawie 36 mln ton ładunków. To o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej.-
oprac. PM (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. PM (0)
www.gdansk.pl