• Start
  • Wiadomości
  • Rada Seniorów w Gdańsku. Zakończyły się pierwsze w historii wybory!

Rada Seniorów w Gdańsku. Zakończyły się pierwsze w historii wybory!

W Gdańsku mieszka ponad 120 tysięcy osób powyżej 60 roku życia, często bardzo aktywnych, także zawodowo. To z ich inicjatywy powstanie pierwsza w historii naszego miasta Rada Seniorów. W środę, 10 października, odbyły się wybory do tej Rady. Czym będą zajmować się przyszli radni?
10.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
10 października w Gdańsku odbywają się pierwsze w historii wybory do Rady Seniorów
10 października w Gdańsku odbywają się pierwsze w historii wybory do Rady Seniorów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Rada Seniorów będzie ciałem doradczym dla Rady Miasta Gdańska, a także dla Prezydenta Gdańska. To od niej będzie zależało, w jakim kierunku będą rozwijały się sprawy senioralne. To ona będzie wskazywać, czego jeszcze w Gdańsku brakuje, jakie obszary są jeszcze niezagospodarowane, gdzie i co możemy jeszcze polepszać - tłumaczy Żaneta Geryk, Radna Miasta Gdańska i jednocześnie przewodnicząca Komisji Wyborczej. - Rola Rady będzie więc bardzo duża. Jeżeli powoła ona Komisje, takie jak w Radzie Miasta Gdańska, to radni-seniorzy będą zajmować się też określonymi działaniami, np. edukacją dla seniorów bądź dedykowaną im służbą zdrowia. Obszarów tematycznych jest naprawdę dużo, dlatego to od tych radnych będzie zależeć, w jakim kierunku Rada będzie podążać.

Geryk podkreśla, że 10 października, najważniejsza była jednak frekwencja osób uprawnionych do udziału w tych wyborach. Wyniosła ona blisko 60 proc. - wybory są zatem ważne. 

- Wyłonionych powinno zostać maksymalnie 34 radnych, a więc tylu, ilu zasiada w Radzie Miasta Gdańska. Liczymy, że się to uda. Jeżeli wybranych radnych będzie mniej to ona również powstanie: wybranych musi być minimum dwie trzecie Rady, czyli 23 osoby - tłumaczy Żaneta Geryk.

Elektorzy oddawali po jednym głosie na kandydata z każdego okręgu wyborczego (okręgów jest sześć - red.). W jednym okręgu znalazło się, niestety, mniej kandydatów niż miejsc w Radzie - nie było w nim mniej chętnych do startu w wyborach, niż miejsc.

Żaneta Geryk dzisiaj w dwóch rolach - jako Radna Miasta Gdańska oddająca głos w wyborach, a także przewodnicząca Komisji Wyborczej
Żaneta Geryk dzisiaj w dwóch rolach - jako Radna Miasta Gdańska oddająca głos w wyborach, a także przewodnicząca Komisji Wyborczej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W środowym głosowaniu wzięło udział m.in. kilkudziesięciu radnych miejskich i dzielnicowych.

Głos oddał także prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

- W Gdańsku mamy ponad 120 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. To kolejny krok do uaktywnienia gdańszczanek i gdańszczan w wieku dojrzałym. To nie tylko wyraz naszego szacunku wobec nich, ale też potrzeba, aby bardziej zaangażowali się w teraźniejszość i przyszłość Gdańska - podkreślał w środę prezydent Adamowicz. - Oni mają ogromny bagaż dobrych doświadczeń życiowych i zawodowych, warto do tego sięgnąć. Idealny radny Rady Seniorów to osoba, która umie dzielić się swoim doświadczeniem, dba o interesy tej grupy wiekowej, ale jest także otwarta na zrozumienie potrzeb chociażby młodych małżeństw. To powinna być osoba, która myśli o tym, aby stworzyć jeszcze lepsze warunki seniorom do aktywnego, sensownego życia w naszym mieście - dodał.

W przyszłej Radzie, 30 z 34 radnych będzie seniorami zgłoszonymi przez lokalne społeczności, natomiast pozostałe cztery osoby będą przedstawicielami instytucji bądź organizacji działających na rzecz osób starszych. Celem Rady jest zwiększanie zainteresowania i zaangażowania seniorów w sprawy lokalnej społeczności, w szczególności dotyczące rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb środowiska osób starszych oraz pobudzania ich aktywności. 

Swoich kandydatów wybrał w środę m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Swoich kandydatów wybrał w środę m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kandydata na radnego - seniora mogła zgłosić grupa co najmniej 30 mieszkańców danego okręgu wyborczego, która musiała dołączyć do wniosku listę z podpisami co najmniej 30 osób popierających. Zgłaszającym mógł być również m.in. klub seniora, organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów oraz Rada Dzielnicy z danego okręgu wyborczego albo dwóch radnych. W większości okręgów wyborczych wybierano pięciu radnych senioralnych, jednak nie w każdym: w okręgu 1. wybierano cztery osoby, w okręgu 5. - sześć.

Co ważne, wybory nie były powszechne. Uprawnieni do udziału w nich byli: Radni Miasta Gdańska, przewodniczący Rad Dzielnic, członkowie Gdańskiej Rady ds. Seniorów oraz Prezydent Miasta Gdańska. Każdy z elektorów mógł oddać maksymalnie sześć głosów - po jednym w każdym okręgu wyborczym.

Czterech członków Rady Seniorów, również w tajnym głosowaniu, wybierali członkowie Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Wyniki środowych wyborów powinny być znane do końca tego tygodnia. 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie