PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rada Miasta Gdańska. Nową przewodniczącą RMG ma być Agnieszka Owczarczak

Rada Miasta Gdańska. Nową przewodniczącą RMG ma być Agnieszka Owczarczak
Już na najbliższy poniedziałek, 19 listopada, zaplanowano uroczyste ślubowanie radnych Miasta Gdańska nowej kadencji i zaprzysiężenie prezydenta Pawła Adamowicza. Prawdopodobnie trzy dni później odbędzie się pierwsza sesja nowej RMG. Żelazną kandydatką na stanowisko przewodniczącej Rady jest Agnieszka Owczarczak.
Radna Agnieszka Owczarczak (PO) jest kandydatką największego klubu w Radzie Miasta Gdańska - Koalicji Obywatelskiej - na przewodniczącą RMG VIII kadencji, na lata 2018-2023
Radna Agnieszka Owczarczak (PO) jest kandydatką największego klubu w Radzie Miasta Gdańska - Koalicji Obywatelskiej - na przewodniczącą RMG VIII kadencji, na lata 2018-2023
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Decyzja zapadła w poniedziałek, 13 listopada, na posiedzeniu klubu Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i .Nowoczesna). To najsilniejszy klub w Radzie Miasta Gdańska VIII kadencji na lata 2018-2023, ma 16 radnych. Na poniedziałkowe głosowanie nie mogła przybyć jedna osoba, wszystkie obecne (15 radnych) jednogłośnie poparły kandydaturę Agnieszki Owczarczak (PO) na przewodniczącą Rady Miasta Gdańska. To oznacza ważną zmianę personalną: przewodniczącym RMG po 19 latach przestaje być Bogdan Oleszek.

- Cztery i pół kadencji, w sumie 19 lat - mówi Bogdan Oleszek (PO), ustępujący przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - To naprawdę dużo. Czas wpuścić młodszych do tej pracy. Moi bliscy już się z tego cieszą, bo będę miał dla nich więcej czasu. Agnieszka Owczarczak to bardzo dobra kandydatka. Łączy młody wiek z dużym doświadczeniem, była dotąd wiceprzewodniczącą.

Na przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej, na tym samym posiedzeniu, wybrano radnego Piotra Borawskiego (PO).


Bogdan Oleszek (PO) po 19 latach pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Miasta Gdańska zostaje 'szeregowym' radnym. Poparł Agnieszkę Owczarczak, jako kandydatkę Koalicji Obywatelskiej na przewodniczącą RMG w nowej, VIII kadencji. Nz. Bogdan Oleszek z Grzegorzem Pellowskim, podczas ostatniej gdańskiej Parady Niepodległości na 100-lecie
Bogdan Oleszek (PO) po 19 latach pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Miasta Gdańska zostaje 'szeregowym' radnym. Poparł Agnieszkę Owczarczak, jako kandydatkę Koalicji Obywatelskiej na przewodniczącą RMG w nowej, VIII kadencji. Nz. Bogdan Oleszek z Grzegorzem Pellowskim, podczas ostatniej gdańskiej Parady Niepodległości na 100-lecie Niepodległej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- Podziękowaliśmy Bogdanowi Oleszkowi, który zapowiedział, że więcej nie zamierza być przewodniczącym Rady Miasta Gdańska - mówi Piotr Borawski. - Posiedzenie przebiegało w bardzo konstruktywnej i sympatycznej atmosferze. Był to przykład wzorcowej współpracy w ramach naszej koalicji.

Wiceprzewodniczącą klubu Koalicji Obywatelskiej w RMG została Kamila Błaszczyk z Nowoczesnej. Na sekretarza klubu wybrano Łukasza Bejma z Platformy Obywatelskiej. Oboje są debiutantami w RMG. Łukasz Bejm wcześniej był radnym dzielnicy Żabianka, jest też dyrektorem biura poselskiego posłanki Agnieszki Pomaskiej (PO).

Co dalej w RMG VIII kadencji? Do końca tego tygodnia dwa pozostałe kluby radnych - PiS (12 mandatów) i Wszystko dla Gdańska (6 mandatów) muszą wskazać swoich przewodniczących. W przypadku Wszystko dla Gdańska ma to być Beata Dunajewska. Prawo i Sprawiedliwość podejmie decyzję najpóźniej w piątek.

- Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami obydwu klubów, by zaproponować taki kształt prezydium Rady Miasta Gdańska, który uwzględnia dotychczasowe doświadczenia i dobry obyczaj polityczny - mówi radny Borawski. - Stanowisko przewodniczącej Rady Miasta Gdańska dla Agnieszki Owczarczak, i po jednym stanowisku wiceprzewodniczącego dla każdego z trzech klubów w Radzie, a więc: Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wszystko dla Gdańska.


Radny Piotr Borawski (PO) został wybrany na przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej w RMG
Radny Piotr Borawski (PO) został wybrany na przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej w RMG
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Na poniedziałek, 19 listopada, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego zwołane zostało - przez Komisarza Wyborczego - uroczyste posiedzenie nowej Rady Miasta Gdańska. Odbędzie się na nim ślubowanie 34 nowych radnych, wybór prezydium Rady Miasta Gdańska oraz ślubowanie prezydenta Pawła Adamowicza.

PORZĄDEK POSIEDZENIA W PONIEDZIAŁEK, 19 LISTOPADA:

  1. Otwarcie i prowadzenie Sesji, do czasu wyboru Przewodniczącego, przez Radnego najstarszego wiekiem, obecnego na Sesji
  2. Stwierdzenie obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady
  3. Ślubowanie Radnych
  4. Wybór Przewodniczącego 
  5. Wybór Zastępcy/Zastępców Przewodniczącego
  6. Ślubowanie Prezydenta Miasta
  7. Zakończenie obrad Sesji

Portal Gdańsk.pl przeprowadzi z uroczystej poniedziałkowej sesji RMG transmisję wideo na żywo. 

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pierwsza robocza sesja VIII kadencji - być może w czwartek, 22 listopada, ale nie jest to termin potwierdzony. Przegłosowany będzie na niej skład prezydium Rady Miasta Gdańska. Radni ustalą też, jak będzie wyglądała praca w komisjach - ile ich będzie, jaki zakres tematyczny będą obejmowały i ilu radnych będzie pracowało w każdej z nich.

 

Agnieszka Owczarczak, rocznik 1979, jest absolwentką Wydziału Ekonomicznego (handel zagraniczny) i Wydziału Zarządzania (organizacja i zarządzanie) Uniwersytetu Gdańskiego.

Do Platformy Obywatelskiej należy od założenia partii w 2001 roku. Jest wiceszefową PO w Gdańsku. Radną z ramienia PO została w 2006 r., a od 2009 r. - wiceprzewodniczącą RMG. W mijającej VII kadencji kierowała pracami komisji zagospodarowania przestrzennego, uczestniczyła również w pracach komisji turystyki i kultury. Prywatnie Agnieszka Owczarczak jest żoną Michała Owczarczaka, byłego wicewojewody pomorskiego. Mają dwoje dzieci.

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl