• Start
  • Wiadomości
  • Rada Kultury Gdańskiej powołana. Prezydent Dulkiewicz wręczyła akty nominacji

Rada Kultury Gdańskiej powołana. Prezydent Dulkiewicz wręczyła akty nominacji

We wtorek, 26 listopada, 2019 r. w Hevelianum prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła akty nominacji członkom Rady Kultury działającej przy Prezydencie Miasta Gdańska. Tym samym rada rozpoczęła nową kadencję.
27.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie zainaugurowała nową kadencję Rady Kultury Gdańskiej, rozpoczętą w 2019 roku
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie zainaugurowała nową kadencję Rady Kultury Gdańskiej, rozpoczętą w 2019 roku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Rada Kultury Gdańskiej 26 listopada, 2019 r. uroczyście rozpoczęła kolejną - trzecią kadencję. Podczas spotkania inaugurującego działalność nowego składu prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła akty nominacji członkom rady i podziękowała za przyjęcie zaproszenia do jej współtworzenia.

- Mam nadzieję, że nikt z was nie wyłamie się przez całą kadencję, i razem będziecie tworzyli organ doradczy Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie kultury. Niniejszym Rada Kultury Gdańskiej została powołana - powiedziała prezydent Dulkiewicz, która pełni funkcję przewodniczącej rady.

Organ został powołany z inicjatywy śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, 1 grudnia 2009 roku. Od początku istnienia w radzie zasiadają przedstawiciele miejskich instytucji kultury, związani z Gdańskiem artyści, pracownicy naukowi, dziennikarze i osoby działające w zakresie polityki kulturalnej miasta. 

- Rada skupia znakomite postaci działające w różnych obszarach kultury szeroko rozumianej. Niektórzy pracują w kulturze wiele lat, inni trochę krócej. Ja sama przez chwilę pracowałam w instytucji kultury, w Europejskim Centrum Solidarności. To, na czym bardzo mi zależało, to aby w radzie był miks pokoleń i doświadczeń - podkreśliła prezydent.

 

W skład rady wchodzą osoby ze świata kultury i sztuki, pracownicy naukowi, dziennikarze i kulturoznawcy
W skład rady wchodzą osoby ze świata kultury i sztuki, pracownicy naukowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dziennikarze i kulturoznawcy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zgodnie z założeniem rada ma spotykać się dwa razy w roku, by rozmawiać o sprawach i tematach związanych z kulturą, a ważnych dla Gdańska. Jej celem jest doradzanie prezydent w zakresie wspierania istotnych dla miasta przedsięwzięć promujących i integrujących działalność kulturalną.

- Wiem, że każdy ma inne oczekiwania. I wiem też, że przychodzą trudne czasy, także finansowe, to trzeba jasno powiedzieć. Najprostszą decyzją zawsze jest: „tniemy kasę z promocji i z kultury”. Ze sportu trochę mniej chętnie „tniemy”, bo jednak sporo ludzi chodzi na wydarzenia sportowe, więc nie wypada - powiedziała Dulkiewicz. - Ale mam nadzieję, że uda nam się wydatki na kulturę utrzymać. Co więcej, w projekcie budżetu na 2020 rok, wydatki planowane na działania kulturalne są większe niż w tegorocznym budżecie. I to nie tylko ze względu na wzrost płac minimalnych i cen za energię, ale też chcemy, by wydatki na same działania kulturalne były większe.

Podczas spotkania inaugurującego działalność nowej kadencji prezydent wyraziła swoje oczekiwanie co do działań rady, zgodnie z którym przede wszystkim konieczne będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie „jaka ma być kultura w Gdańsku”, i znalezienie spójnej wizji. Przyznała, że kilka miejskich instytucji już dostało takie zadanie, m.in. Gdański Archipelag Kultury czy Wojewódzka Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która podlega miastu oraz marszałkowi województwa pomorskiego. Wykonano także mapę dostępności do kultury, która ma pomóc stworzyć nowe, "kulturalne miejsca" w rozwijających się dzielnicach Gdańska, np. w Gdańsku-Południe.

- To pewnie będzie niełatwe. Staramy się takie miejsca tworzyć np. w szkołach, ale szkoła jest zawsze pewną barierą. Innym rozwiązaniem są rady dzielnic, ale to instytucje, do których nie każdy trafi - dodała Dulkiewicz.

 

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim