• Start
  • Wiadomości
  • Rada Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku zakończyła swoją kadencję

Rada Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku zakończyła swoją kadencję

12. imigrantów, którzy wybrali Gdańsk na swoje miejsce do życia, tworzy pierwszą w Polsce Radę Imigrantów i Imigrantek. Czym się ona zajmuje? Doradza prezydentowi Gdańska w kwestiach dotyczących spraw migracyjnych - tak, by mieszkańcom żyło się lepiej. Właśnie dobiegła końca jej pierwsza kadencja.
20.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska Rada Imigrantek i Imigrantów jest pierwszą tego typu w Polsce. Nz. Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek i Karol Liliana Lopez
Gdańska Rada Imigrantek i Imigrantów jest pierwszą tego typu w Polsce. Nz. Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek i Karol Liliana Lopez
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Powołana we wrześniu 2016 roku Rada Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku jest pierwszą taką radą w Polsce. W jej skład wchodzi 12 osób z różnych stron świata - od Brazylii po Syrię, Uzbekistan, Tunezję, Niemcy i Ukrainę, z różnym doświadczeniem migracyjnym. Są wśród nich repatrianci, migranci zarobkowi, studenci i osoby z Kartą Polaka.

Jej członkowie działają na zasadzie wolontariatu. Są wśród nich społecznie aktywni imigranci, rekomendowani przez gdańskie instytucje i organizacje pozarządowe, z którymi współpracują, będący w stanie nieodpłatnie poświęcić swój czas na regularne uczestnictwo w posiedzeniach rady i jej inicjatywach.

Celem działalności rady jest pokazanie, że miasto Gdańsk to przyjazne miejsce do życia dla wszystkich, a doświadczenie migracyjne może być dodatkowym atutem w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i integracji. Rada aktywnie udziela się nie tylko we wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów, ale również we współtworzeniu Modelu na Rzecz Równego Traktowania. Wspiera także kolejne edycje organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności Programu Praktyki Obywatelskiej, którego sami są często absolwentami.

Rada Imigrantów jest jednym z elementów gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, utworzonego we wrześniu 2016 roku
Rada Imigrantów jest jednym z elementów gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, utworzonego we wrześniu 2016 roku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W 2016 roku rada samodzielnie organizowała obchody Międzynarodowego Dnia Migranta w Gdańsku, a w 2017 roku współtworzyła z ECS Dzień Solidarności z uchodźcami. Za swoją działalność Rada Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku nominowana została do nagrody Złotych Wachlarzy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Jej aktywność została również zauważona za granicą, z Radą kontaktują się przedstawiciele zagranicznych mediów a Radni zaproszeni zostali do rekrutacji do Europejskiej Rady Migrantów.

Czym poza tym zajmują się radni? Piszą protesty, występują w mediach oraz spotykają się np. z samorządowcami, z przedstawicielami Wojewody Pomorskiego i Konsulem Ukrainy w sprawie polepszenia sytuacji imigrantów w Trójmieście i na Pomorzu. Prowadzą również comiesięczne otwarte dyżury, wykłady i spotkania dla uczniów, studentów, rad rodziców, a także instytucji i organizacji oraz działania na rzecz polepszenia sytuacji imigrantów w Gdańsku

Podczas pierwszej, zakończonej właśnie, dwuletniej kadencji odbyło się 17 posiedzeń rady i kilkanaście godzin otwartych dyżurów radnych. Na życzenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w grudniu 2017 roku członkowie Rady Imigrantów i Imigrantek po raz pierwszy w historii zabrali głos na Sesji Rady Miasta z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów.

Pierwsza kadencja tego rady zakończyła się 19 września tego roku. Rada Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska następnej kadencji może rozpocząć działalność w ciągu najbliższych kilku tygodni.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1