PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Rada ECS. Odpowiedź w sprawie zarzutu „upolitycznienia” OŚWIADCZENIE
Rada ECS. Odpowiedź w sprawie zarzutu „upolitycznienia” OŚWIADCZENIE
Rada Europejskiego Centrum Solidarności wydała oświadczenie z związku z zarzutami wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, który zarzucił ECS uprawianie polityki. Członkowie Rady apelują też do Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ Solidarność, aby jeszcze raz przemyślał decyzję związku o zawieszeniu swojego reprezentanta w pracach Rady.
Członkowie Rady ECS po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady - 2 lutego 2019 r.
Członkowie Rady ECS po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady - 2 lutego 2019 r.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Rada ECS przypomina, że w ostatnim czasie zarówno Rada jak i dyrektor ECS zostali zaatakowani przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina za - jak się wyraził -„uprawianie polityki” na terenie muzeum. Do tego dołączył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, sugerując wycofanie przedstawicieli Związku z Rady ECS. Członkowie Rady przypominają w swoim oświadczeniu, że w tym roku przypada 30 rocznica wydarzeń, które doprowadziły do powstania suwerennego państwa polskiego, przypominają też, że zawdzięczamy to milionom członków Solidarności, która mówiła o „przyrodzonej godności każdej istoty ludzkiej”. Członkowie Rady ECS wzywają do dialogu.

Nie można mówić o godności obywateli, jeśli nie daje im się prawa głosu i uważa się za niewłaściwe słowa krytyki pod adresem przedstawicieli partyjnej polityki, tym bardziej, jeśli aktualnie rządząca partia wszelką krytykę uważa za obraźliwą.

- czytamy w oświadczeniu rady ECS.

Członkowie Rady odrzucają wszystkie sugestie mówiące o upolitycznieniu działalności ECS i apelują, by przewodniczący NSZZ Solidarność jeszcze raz przemyślał sprawę zawieszenia w obradach Rady swojego przedstawiciela.

Poniżej pełna treść oświadczenia Rady ECS:

Oświadczenie Rady ECS 18 02 2019_Strona_1
Oświadczenie Rady ECS 18 02 2019_Strona_2
Czytaj też: Nie możemy przyjąć tej propozycji - władze Gdańska i marszałek województwa odpowiadają premierowi Piotrowi Glińskiemu w sprawie ECSoprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl