PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Ptasia grypa na terenie Gdańska. Trwa kontrola Inspekcji Weterynaryjnej
Ptasia grypa na terenie Gdańska. Trwa kontrola Inspekcji Weterynaryjnej
Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego przypomina, że w związku ze znalezieniem w Sobieszewie martwych łabędzi niemych zarażonych niegroźnym dla człowieka szczepem wirusa H5N8, prowadzone są działania kontrolne i informacyjne w rejonie Wyspy Sobieszewskiej.

Akcja wyławiania martwych łabędzi miała miejsce w poniedziałek 20 lutego, w godzinach popołudniowych
Akcja wyławiania martwych łabędzi miała miejsce w poniedziałek 20 lutego, w godzinach popołudniowych
fot. Straż Miejska

Zgodnie z ustaleniami Zespołu Zarządzania Kryzysowego 23 lutego rozpoczęła się  akcja kontrolna w rejonie od Przegaliny do Świbna (w tym Górki Zachodnie). W akcji uczestniczyły dwa radiowozy Straży Miejskiej i pojazd lekarza weterynarii. Podczas objazdu informowano mieszkańców o zasadach postępowania w zaistniałej sytuacji.

W dziewięciu gospodarstwach stwierdzono obecność drobiu przyzagrodowego, w związku z czym właściciele zostali poinformowani o obowiązku jego zamknięcia, a także zgłoszenia do Powiatowego Lekarza Weterynarii faktu utrzymywania drobiu.

Podczas objazdu w dniu 23 lutego znalezione zostały dwa martwe łabędzie, które przewieziono do lecznicy celem pobrania próbek. Kolejne dwa łabędzie znaleziono i zabezpieczono 25 lutego. Próbki pobrane od wszystkich martwych ptaków wysłano do przebadania w PIWet Puławy.

W poniedziałek, 27 lutego, Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał wyniki badań z Puław. Potwierdziły one zarażenie wszystkich czterech łabędzi wirusem H5N8.

Rejon Wyspy Sobieszewskiej nadal jest monitorowany przez patrole Straży Miejskiej.


Czytaj także:

Łabędzie znalezione martwe na Wyspie Sobieszewskiej miały ptasią grypę - nie ma zagrożenia dla ludziMichał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze
Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze