• Start
  • Wiadomości
  • “Przytul Polskę”, czyli o rzeczach poważnych zabawnie i czule. Wystawa w Hevelianum do 31 sierpnia

“Przytul Polskę”, czyli o rzeczach poważnych zabawnie i czule. Wystawa w Hevelianum do 31 sierpnia

“Przytul Polskę” to wystawa, która w przyjazny i pełen radości sposób podejmuje tematy polskości, obywatelstwa i wspólnoty jaką tworzymy. - Chciałyśmy pokazać, że Polska to bardzo fajne i przyjazne miejsce - mówi kuratorka Pola Amber. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. 
11.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
“Przytul Polskę” to wystawa, która w przyjazny i pełen radości sposób podejmuje tematy polskości, obywatelstwa i wspólnoty jaką tworzymy
“Przytul Polskę” to wystawa, która w przyjazny i pełen radości sposób podejmuje tematy polskości, obywatelstwa i wspólnoty jaką tworzymy
Mat. Przytul Polskę

 

W Hevelianium już od czwartku, 11 lipca, aż do końca sierpnia możemy odwiedzić całą rodziną wystawę “Przytul Polskę”. Poprzez kreatywne działania, rozmowę i doświadczenia można zastanowić się nad tym, czym jest Polska dla każdego z nas i dla naszej rodziny i spędzić wspólnie czas. 

Autorkami projektu są Małgosia Żmijska, Joanna Studzińska i Pola Amber zrzeszone w kolektywie Mamy Projekt. Koncepcję architektoniczną opracowały Pracownia Tym_czasem i Pracownia bro.Kat.

Kuratorki stworzyły tę interaktywną wystawę “Przytul Polskę”, aby pomóc rodzicom rozmawiać o patriotyzmie z dziećmi w mądry, ale zabawny i ciepły sposób. Czy to łatwe? Wiemy z rodzicielskiego doświadczenia, że nie. Przyda nam się więc takie wsparcie.   

- Wszystkie jesteśmy mamami - mówi Joanna Studzińska. - Ważne było dla nas to, żeby o Polsce mówić bez zadęcia, na luzie, z dystansem, z humorem, ciepło, a jednak mądrze. Tak jak zawsze chcemy rozmawiać z naszymi dziećmi. 

- Chciałyśmy pokazać, że Polska to bardzo fajne i przyjazne miejsce - tłumaczy Pola Amber.  

Wystawę “Przytul Polskę” w Hevelianum możemy odwiedzić całą rodziną od czwartku, 11 lipca 2019, aż do końca sierpnia
Wystawę “Przytul Polskę” w Hevelianum możemy odwiedzić całą rodziną od czwartku, 11 lipca 2019, aż do końca sierpnia
Mat. Przytul Polskę


Wiele twarzy patriotyzmu

Wystawa dzieli się na kilka sekcji tematycznych: jest część, w której mówi się o języku, w innych o przyrodzie, kuchni, sporcie czy kulturze. Wędrówka po niej pozwala odkryć, jak wiele twarzy ma patriotyzm. 

W Kąciku Kibicowania Polsce można przebrać się w stroje związane z tym, co dla naszego kraju jest ważne, w sekcji Kuchnia Polska porozmawiać o smakach i tradycjach kulinarnych, powąchać tradycyjnych zapachów albo zagłosować na ulubioną zupę wigilijną. Można też przeczytać wstęp do Konstytucji i porozmawiać o zasadach jakie powinny obowiązywać w Polsce. A w Galerii Sztuki Polskiej obejrzeć dzieła polskich artystów i posłuchać Poloneza As-dur Chopina.

- Stworzyłyśmy Kącik Kibica w którym można zastanowić się czemu to robimy: czy kibicujemy polskiej tradycji, czy polskim sportowcom? - wyjaśnia Małgosia Żmijska.

Jest też sekcja “Przytul Polskę”, czyli dywan i wielkie dmuchane poduchy w kształcie granic naszej ojczyzny z wymalowanymi twarzami. Taką poduchę:

- Można ją przytulić albo nie, poczuć się z nią jakoś - opowiada Żmijska. - One mają różne twarze, są różnej wielkości.

Za aranżację i piękne kolorowe ilustracje, które są służebne w stosunku do koncepcji odpowiada Patricija Bliuj-Stodulska, Polka z Litwy. 

- ”Przytul Polskę” nie daje odpowiedzi - wyjaśnia Żmijska. - Przytul Polskę zadaje pytania: jak możemy przyczynić się do tego, żeby żyło się nam tu lepiej? Dlatego ta przestrzeń zaprasza rodzinę do rozmawiania o obywatelstwie w sposób swobodny, sympatyczny. 

 

Dla kogo ta wystawa i jak się zapisać

Wystawa skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi i grup zorganizowanych, ale organizatorzy zapraszają też dorosłych. Propozycje zadań i zabaw dostosowane są do osób w różnym wieku, każdy uczestnik może sobie wybrać to, co lubi i działać na swój własny sposób.

Zwiedzanie wystawy trwa zwykle 45 minut, ale można spędzić tu nawet kilka godzin, zależy to od zwiedzających.

Dzieci pozostają pod opieką rodziców i opiekunów. Obecni na wystawie animatorzy wspierają we wspólnej zabawie i działaniu.

Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Indywidualni zwiedzający nie muszą się zapisywać, natomiast grupy powyżej 15 osób powinny zapisać się na zwiedzanie z przewodnikiem w sekcji Zapisy dla grup.

Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana na Łódź Design Festival 2018. Projekt startuje w tym roku w Gdańsku, potem odwiedzi inne miasta: Warszawę i Katowice.

Wystawa będzie otwarta codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10.00-18.00

Zapisy dla grup w zakładce KONTAKT

Sprawdź jak dojechać.

 

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo