• Start
  • Wiadomości
  • „Przytul mnie” Marka Branda w Plamie GAK w sobotę. Wstęp wolny

„Przytul mnie” Marka Branda w Plamie GAK w sobotę. Wstęp wolny

Sztuka „Przytul mnie” Marka Branda, cenionego gdańskiego dramaturga i reżysera, inspirowana jest wydarzeniami z listopada 2020 roku w Białorusi. Usłyszymy ją w sobotę, 19 listopada, o godzinie 19:00, w formie czytania performatywnego, w Plamie - oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury. Wstęp na czytanie jest bezpłatny.
19.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Przytul mnie” to dramat o dążeniu do wolności i sprawiedliwości, dotykający aspektów politycznych i społecznych, oraz naszych codziennych problemów i marzeń, jak samotność czy miłość. Nz. Marek Brand i Karolina Arczewska
„Przytul mnie” to dramat o dążeniu do wolności i sprawiedliwości, dotykający aspektów politycznych i społecznych, oraz naszych codziennych problemów i marzeń, jak samotność czy miłość. Nz. Marek Brand i Karolina Arczewska
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Są jeszcze bilety na 1989 - rapowy musical o drodze do wolności, Wałęsach, Kuroniach, Frasyniukach...

Marek Brand niemało przysłużył się teatrowi offowemu na Pomorzu, a przede wszystkim w Gdańsku - o czym świadczyć może kolejna już, przyznana w tym roku Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej. Jego autorski Teatr Zielony Wiatrak przyniósł nam wiele wartościowych spektakli, utrzymanych w charakterystycznym stylu dla tego twórcy. Dramaturg i reżyser przez lata związany z gdańską Plamą, zrealizował m.in. program muzyczno-kabaretowy z tekstami polskich artystów pochodzenia żydowskiego, zatytułowany „Tuwim or not Tuwim”. Kontynuował tę ideę w kabarecie muzycznym „Do niezobaczenia się z panem”, przywołującym do życia na nowo skecze mistrzów przedwojennego dowcipu. 

Do Plamy - oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury na Zaspie (ul. Pilotów 11) co jakiś czas powraca z nowymi projektami - w sobotę, 19 listopada, będzie okazja, by usłyszeć jego najnowszą sztukę, zatytułowaną „Przytul mnie”, z muzyką Marcina Wincenciaka. Wydarzenie jest częścią przeglądu organizowanego przez GAK Windę w listopadzie i grudniu, w zamian za odwołaną, tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko (decyzja wynikła z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń koniecznych do przeprowadzenia konkursu).

„Smutek & melancholia”. Ciekawy, pełen świeżości one man show w Plamie. RECENZJA

Dramat rekomendowany przez jury prestiżowego konkursu

W nowej sztuce Marka Branda dwie dziennikarki telewizji Biełsat - Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, zostały podczas relacjonowania akcji upamiętniającej, zamordowanego działacza Białoruskiej opozycji. Dziennikarki zostały zatrzymane przez reżim Łukaszenki pod pretekstem zorganizowania nielegalnej manifestacji. Do tej pory przytrzymywane są w więzieniu.

„Przytul mnie” wprost odwołuje się do tych wydarzeń. To dramat o dążeniu do wolności i sprawiedliwości, a poza aspektem politycznym i społecznym dotyka też takich uniwersalnych problemów, jak samotność, przyjaźń i miłość. Pokazuje siłę zdeterminowanych i zastraszanych kobiet, które stają do walki w obronie swoich przekonań i wolności w rzeczywistości wykreowanej przez mężczyzn, i jednocześnie obnaża mechanizmy władzy systemów totalitarnych i dyktatorskich, udających demokrację.

Tekst był rekomendowany polskim i zagranicznym teatrom przez jury konkursu dramaturgicznego „Aurora” w 2021 roku w Bydgoszczy, znalazł się też w półfinale konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna 2022. 

O autorze:

Marek Brand jest teatrologiem, reżyserem, aktorem, prozaikiem i dramaturgiem, oraz twórcą Teatru Zielony Wiatrak. W Miejskim Teatrze dla Dzieci i Młodzieży Miniatura mogliśmy oglądać dzięki niemu propozycje dla starszych widzów, jak „Każdy przyniósł, co miał najlepszego”, „U stóp drabiny” czy „Boże mój!”. Jest autorem komedii „Nic nas tu nie trzyma”, inspirowanej powieścią „Pamiętniki Adama i Ewy” Marka Twaina. Jest także prezesem zarządu Fundacji Kultury Zbliżenia, organizującej gdański Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia”, którego celem jest przybliżanie żydowskiej kultury i religii. 

Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

„Koło Sprawy Bożej” to plastyczna próba obalenia romantycznych mitów. Czy udana? RECENZJA

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska