• Start
  • Wiadomości
  • Przyszłość samorządów. Kongres Smart Metropolia w AmberExpo

Przyszłość samorządów. Kongres Smart Metropolia w AmberExpo

To już 7. edycja gdańskiego kongresu Smart Metropolia. Dziś i w piątek (20-21 września) do gmachu AmberExpo przybywają setki uczestników, by dyskutować o perspektywach rozwoju metropolii, jako obszarów partnerskiej współpracy.
20.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W 2016 roku jednym z gości Smart Metropolia była prof. Saskia Sassen z Columbia University
W 2016 roku jednym z gości Smart Metropolia była prof. Saskia Sassen z Columbia University
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Smart Metropolia to największa w Polsce doroczna konferencja na temat obszarów metropolitalnych. Obecna edycja odbywa się pod hasłem “Metropolie wspólna sprawa”.

Podstawowe zagadnienia:

  • Jakie korzyści płyną z szeroko pojętej współpracy gmina-gmina, gmina-metropolia i metropolia-metropolia?
  • Czy metropolie rzeczywiście są zagrożeniem dla małych i średnich miast?
  • Jak odpowiedzieć na oczekiwania mieszkańców miast, które dynamicznie się zmieniają? Czy chcemy gonić za dużymi metropoliami Europy, a jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Czy metropolie powinny mieć wsparcie państwa?

Wśród uczestników kongresu są: prof. Grzegorz Gorzelak (Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych - EUROREG, Uniwersytet Warszawski), Igor Zachariasz (zastępca dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich, Uczelnia Łazarskiego), Susanne Metz (dyrektor generalna ds. planowania i rozwoju przestrzennego, Metropolregion Hamburg), Tadeusz Ferenc (prezydent Rzeszowa), Magdalena Kosakowska (sołtys wsi Kamionka), Filip Springer (reportażysta i fotoreporter, autor książek o przemianach cywilizacyjnych miast), Andrzej Porawski (dyrektor biura Związku Miast Polskich), Tomasz Brodzicki (Uniwersytet Gdański), Marcin Wojdat (sekretarz m.st. Warszawy). 

Jak co roku nie zabraknie licznych samorządówców z Pomorza - na czele z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem, prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim

Organizatorem wydarzenia jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

W materiałach informacyjnych o kongresie można przeczytać:  “Ideę smart city rozumiemy jako optymalne wykorzystywanie dostępnych zasobów i pomysłów na rzecz zrównoważonego rozwoju całego obszaru metropolitalnego, nie tylko największych i najbogatszych miast położonych w centrum” (...) Tegoroczny kongres Smart Metropolia ma wskazać aktualne i perspektywiczne działania na rzecz umożliwienia wszystkim mieszkańcom sposobu życia w różnorodnej, skomunikowanej i inkluzywnej metropolii. Kongres eksponuje aktualne, wiodące trendy społeczne, ekonomiczne, technologiczne i komunikacyjne oraz te perspektywiczne, wyznaczające kierunki rozwoju metropolii na kolejne lata. Stanowić będą one punkty odniesienia dla tematów spotkań realizowanych w ramach linii programowych: idee (wybory dla przyszłości), dobro wspólne (wybory dla dobra wspólnego), innowacja i biznes (wybory dla rozwoju)”.

WIĘCEJ O SMART METROPOLIA 2018 - TUTAJ

Organizatorzy zadbali, by spotkania prowadzone były w zróżnicowanej dla grup docelowych formułach takich jak panele, debaty, prezentacje, warsztaty i sesje kreatywne, wykłady inspiracyjne.

W czwartek wieczorem odbędzie się gala rozdania Nagród Smart Metropolia 2018 w kategoriach:

  • Lider zmiany
  • Partner w działaniu
  • Ambasador metropolii

CZYTAJ TEŻ: Smart Metropolia. Trzy razy Grand Prix - zobacz, kto otrzymał nagrody

TV

Bajpas kartuski działa