Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przystojni piloci, widowiskowe pokazy i imponujące maszyny

To już piąty raz, gdy 49. Baza Lotnictwa w Pruszczu Gdańskim obchodziła swoje święto. W zeszłym roku na terenie lotniska, które na co dzień jest niedostępne dla odwiedzających, pojawiło się 14 tys. osób. Tegoroczna frekwencja na pewno była wyższa.

Przystojni piloci, widowiskowe pokazy i imponujące maszyny
A
A
data publikacji: 04 czerwca 2016 r.

Mi-24 w powietrzu
Mi-24 w powietrzu
Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Na wystawie statycznej zobaczyć mieliśmy dwa amerykańskie statki powietrzne: wielozadaniowy śmigłowiec CH-47 Chinook oraz śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache. Pierwszy z nich nie doleciał, ale publiczność nie była rozczarowana.

- Wygląda imponująco - Adam, mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego, zachwycał się nad Apache. - Znałem tę maszynę z opowieści. Moi wujkowie to wojskowi, którzy byli w Afganistanie i Iraku. Cudownie jest połączyć wyobrażenie z rzeczywistością.

Długa kolejka ustawiała się przy amerykańskim śmigłowcu. Nie tylko po to, by zobaczyć jak maszyna wygląda od środka, ale też, by zrobić pamiątkowe zdjęcie z amerykańskimi pilotami.

- Amerykanie przylecieli do Polski, by wziąć udział w ćwiczeniach o nazwie Anakonda - wyjaśnia mjr Rafał Myrcik, oficer prasowy 49. Bazy Lotnictwa. - Korzystając z tej okazji, zaprosiliśmy amerykańskich pilotów do Pruszcza Gdańskiego, by zaprezentowali swój wspaniały śmigłowiec.
 

ANAKONDA-16 jest szóstą edycją ćwiczenia - trzecią w wymiarze międzynarodowym - z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. Ćwiczenie jest najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym w naszym kraju w 2016 roku i prowadzone będzie w dniach 7-17 czerwca.

Według zapewnień Ministerstwa Obrony Narodowej do końca roku ma zostać ogłoszony przetarg na nowe śmigłowce szturmowe dla polskiej armii. Wśród 10 firm, które prawdopodobnie wezmą udział w przetargu, jest także amerykański Boeing i jego AH-64 Apache. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że w ramach programu „Kruk” MON zakupi właśnie takie maszyny. Nowe śmigłowce miałyby zastąpić używane przez polską armię Mi-24, których mamy 32 egzemplarze. 16 z nich stacjonuje w Pruszczu Gdańsku, reszta w Inowrocławiu.


Wyrzutnia rakiet
Wyrzutnia rakiet
Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache
Śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache
Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

- Jesteśmy pierwszy raz z córką na takim wydarzeniu - mówi Anna Michalska, która przyjechała na pokaz z Gdańska. - Mój partner gdzieś zniknął, córka ma frajdę, bo może wszystko zobaczyć i dotknąć, a mnie szyja boli od patrzenia w górę, bo bacznie śledzę pokazy w powietrzu.

W ekspozycji statycznej udostępniono też ciężki sprzęt bojowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Mogliśmy zobaczyć wyrzutnie rakiet, armatohaubicę, bojowy wóz piechoty, bojowy pojazd rozpoznawczy, czołg ciężki PT -91.
 -
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora