PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przymorze Wielkie. Zamiast nieużywanego boiska - skwerek i miejsca parkingowe

Przymorze Wielkie. Zamiast nieużywanego boiska - skwerek i miejsca parkingowe
Dobiega końca realizacja zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego, który zakładał metamorfozę dawnego boiska przy ul. Olsztyńskiej, służącego od dłuższego czasu głównie parkującym kierowcom. Powstała estetyczna przestrzeń, z której korzystać będą i właściciele samochodów i mieszkańcy szukający miejsca do rekreacji.
Tak, po kilkumiesięcznej metamorfozie, wygląda skwer przy ul. Olsztyńskiej
Tak, po kilkumiesięcznej metamorfozie, wygląda skwer przy ul. Olsztyńskiej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Na skwerze przy ul. Olsztyńskiej trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe, ale lada dzień powinna rozpocząć się procedura odbiorowa inwestycji przez miasto.

Zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2017 roku zakładał: budowę parkingu na 60 miejsc postojowych wraz z wykonaniem odwodnienia terenu, a także powstanie terenu sportowo - rekreacyjnego z placem zabaw, alejkami spacerowymi oraz miejscami wypoczynku. Zamontowano tu m.in. zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, karuzelą rotacyjną, huśtawką "bocianie gniazdo", huśtawkami wagowymi i bujakami sprężynowymi. Jest też piaskownica, trampolina, ławki młodzieżowe, a także meble miejskie: stojaki na rowery i kosze na śmieci.
W ramach inwestycji wykonano także instalację oświetleniową dla parkingu oraz strefy rekreacyjnej. Ze względów bezpieczeństwa nowy plac zabaw został także ogrodzony, a na całym terenie pojawiły się nasadzenia zastępcze. "Zielony efekt" będzie jednak najlepiej widoczny wiosną.

Tym samym, dzięki inicjatywie mieszkańców i środkom z Budżetu Obywatelskiego, zaniedbany asfaltowy teren stał się już atrakcyjną przestrzenią z miejscem i dla kierowców, i dla osób, które chcą przyjemnie spędzić wolny czas.

Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIZAN Sławomir Ossowski.

A tak wyglądał ten teren jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku...
A tak wyglądał ten teren jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Dlaczego projekt powstał dopiero teraz? W 2017 roku opracowano dla niego dokumentację wykonaną przez Studio Kwadrat Beata i Paweł Jurago S.C. Pozyskano również uzgodnienia konieczne do realizacji inwestycji. Pierwszy przetarg, który miał wyłonić wykonawcę robót, ogłoszono we wrześniu 2017 r. Nikt jednak do niego nie przystąpił. Postępowanie trzeba było unieważnić. W związku ze zbliżającą się zimą, kolejne przetargi ogłaszono w 2018 r.

- Realizacja projektów Budżetu Obywatelskiego, jak i każdej inwestycji, jest procesem złożonym, wymagającym spełnienia szeregu formalności, a co za tym idzie i czasu – tłumaczyła już jesienią 2018 r. Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację inwestycji w Gdańsku. - W pierwszej kolejności sporządzana jest dokumentacja projektowa, pozyskiwane są uzgodnienia z zarządcą terenu, gestorami sieci oraz pozwolenia administracyjne konieczne do rozpoczęcia realizacji robót. Dopiero po uzyskaniu pełnej dokumentacji (projektu, uzgodnień i pozwoleń administracyjnych), której opracowanie zlecane jest w drodze zamówień publicznych, rozpisywany jest przetarg na realizację robót. Opracowanie dokumentacji projektowej dla realizacji "Skweru przy ul. Olsztyńskiej" zlecono w marcu 2017 r. Wybrane w zamówieniu biuro projektowe na opracowanie dokumentacji miało czas do końca sierpnia 2017 r. Następnie rozpisano przetarg na realizację robót. Z uwagi na brak ofert w postępowaniu na realizacje robót w 2017 r., powtórne trzy postępowania nastąpiły w 2018 r. Wykonawcę robót wyłoniono dopiero w trzecim postępowaniu przetargowym. Umowa na realizację robót podpisana została 29 maja br.


oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl